404 Sayfası, Negatif SEO ve Anti SEO Etkileri

Bir web sitesinde birden fazla, sürekli, devamlı 404 sayfa bulunamadı hataları varsa / oluşuyorsa SEO açısından negatif sonuçlar görülebilir. 404 problemi Google açısından çok sakıncalıdır ve kalıcı seo değerleri de kaybedilebilir. 404 hataları sizi kalıcı seo değerleri yitirilmesine uğratabilir. Bu da 3-0 belki de 5-0 geriye düşmek anlamına gelir.

404 hatalarından nasıl kurtulabiliriz?

404 hataları uzaktan baktığımızda oldukca insani gözükür. Aman ya içerisinden çıkılmayan büyük bir sıkıntı yaşamıyoruz ki! Eskiden olan bir sayfa erişime açıktı. Şimdi yok yada yenisi var. Google benim SEO değerlerimi düşürmez, sıralamalarımı belki biraz etkisinde bırakır benzer biçimde düşünebilirsiniz. Hatta Google, bunu anlamayacak kadar salak mı da diyebilirsiniz. Evet, Google 404 hatalarını seo açısından eksiye düşürebiliyor. Farklı bir kareden bakarsak bizde ona hak verebiliriz:

Google aynen şu şekilde düşünüyor: Bir web sayfası zırt pırt değişmemeli, url yapıları oldukca sık değişime uğramadan 404 hataları en aza indirilmelidir. 404 problemleri aşırı olan siteler aslına bakarsan istikrarlı ve kaliteli siteler değillerdir, problemli sitelerdir. Problemli siteyi de ben sevmem, kullanıcı da sevmez ve ben bu siteleri kullanıcıyla asla buluşturmamalıyım yani önplana çıkarmamalıyım diyor. Kullanıcı deneyimini önemsemeyen beni nasıl önemsesin? Fikirlerini önemsiyor. Kendi çapında Google’da bu düşünceye sahip. Sonuçta bu bir robot kısaca, suni zekâ ürünü. Ne kadar mükemmel olabilir ki? Kendine yettiği kadar kusursuz olmaya gayret ediyor fakat ehil mi? Bizce değil. Yinede Dünya’nın 1 numaralı arama motoru devi bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Aslında Google’a şu açıdan baktığımızda haksız olduğunu söyleyemeyiz. Google arama motorunuda tek robotların yönettiğini düşünmeyelim. Robotlar kusurludur, insanlar onları kusursuz hale getirmeye çalışır. Burada da iş tamamen Google arama motoru geliştirici kadrosuna düşüyor. Zaten top onlarda, robotlarla (otomatikleştirerek) işi kolaylaştırıyorlar.

404 SEO Hataları iyi mi düzeltilir?

Eğer oldukça sık url yapısı değiştirdiyseniz ve WordPress kullanıcısıysanız 404.Php sayfasına 301 yönlendirme yapın, işlemi gerçekleştirerek kullanıcı deneyimini bir aşama alta düşürürsünüz ama 404’ün olumsuz etkilerindende kurtulmuş olursunuz.

OKUMALISIN!  Kaliteli ve Ücretsiz Edu ve Gov Backlink Alma

404 Hatalarını nasıl en aza indirilir?

Kurtulmanın bir yolu yok, sonuçta bu sayfalar geçmişte vardı ama şu anda yok. Google arama motoru örümcekleri de sayfaları veritabanına kaydettiyse tertipli olarak sayfalara erişim sağlamaya çalışacaktır. Erişilen sayfada varolmadığı için sorun yaşanacaktır. Nasıl ki geçmiş, bizim kontrolümüz dışındaki backlinklerimizden kurtulamıyorsak geçmişteki 404 hatalarımızdan da kurtulmamız olası gözükmüyor. Birde o sayfalara gelen backlinkler varsa, backlinkler alındıysa tam facia!

Ek bir yardımcı!

Screaming Frog: Programı bilgisayarınıza indirerek web site adresinizi programa yazarak sitenizi geniş kapsamlı taratmaya başlayabilirsiniz. Sizden kaynaklanan 404 hatalarının tespitini oldukca basit yapabilirsiniz.

Diğeri – Xenu bilgisayar programı: Screaming Frog programı ile aynı görevi yaparlar.
Başkaları Tarafından Yapılan 404 Sayfalarında Anti SEO (Negatif SEO) Uygulamaları
Piyasada muayyen programlar var, gerek proxy ile çalışan, gerek tek bir ip adresiyle görüntüleme işlemleri yapıyor. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan içine 404 urlleri içeren .Txt uzantılı dosyayı yükleyip programa start vermek. Hatta bunların Google’a ping gönderen, sayfaları haber verip bildirme amaçlı muhtelif sorgular gönderen versiyonları bile bulunuyor. Sadece sorgu göndermekle kalmazlar, robots.Txt dosyanızda eğer bir mani yoksa o sayfaları Google’a indeksletebilirler bile. Bununda kararı tahmin edemeyeceğiniz kadar ağır olacaktır. Durum bu kadar ciddi ve trajikomik. Bana kalırsa bu taarruz negatif backlink ve link inşaası saldırısıyla aynı güçte olabilir, eşdeğer güçte olabilirler. Çok dikkatli olmakta gerçekten yarar var. Tüm emeğiniz ansızın günler sonra boşa gidebilir, eski, yıllanmış, kendini ispatlamış siteler bir ihtimal etkilenmez yada daha az etkilenecektir.

Saldırı Yapıldığı Nasıl Anlaşılır?

1. Yöntem

  1. Google Web Yöneticisi Araçları
  2. Site adresimizi doğruladıysak sitemizi bulup giriş yapıyoruz.
  3. Yan menüde bulunan Tarama Hataları bölümüne tıklıyoruz.
  4. Masaüstü, Akıllı Telefon ve Özellikli Telefon seçenekleri karşımıza çıkacak, burada Bulunamadı sekmesine giriyoruz.
OKUMALISIN!  SEO ve SEM Nedir? SEO ve PPC’nin Farkları

İşte bu alanda tarama hatalarını göreceksiniz. 404 hatasına haiz sayfalar burada listeleniyor. Şimdi bakın ve orada anormal sayfalar var mı? Kontrol edin. Yanlarda görülme yani tespit edilme tarihleri de yazar. Değişik karakterli urller, saçma şeyler görüyorsanız sitenize bir saldırıda bulunuluyor yada saldırıda bulunulmuş demektir. Acilen 404 sayfası yönlendirmesi yapıp tüm hataları düzeltildi olarak işaretleyerek Google’a sorunun düzeltiğini haber vermiş olalım.

2. Yöntem

“Site:siteadresiniz.com” Arama Terimiyle Arama Yapmak

404 saldırısıyla birlikte saldırı meydana getirilen sayfalar Google arama motorunda indekslendiyse veya indekslenmeye başladıysa site:siteadresiniz.Com arama terimiyle kontrolleri sağlayabilirsiniz. Son 24 saate, son 1 haftaya ve son 1 ay’a bakın.

Yönlendirme Yaparsanız 404 Hedefli Anti SEO Saldırılarına da Önlem Alırsınız, Saldırıları Bitirirsiniz
Saldırılara tedbir almak, saldırıları bitirmek ve negatif seo etkisi oluşmaması için işlemi uygulayın. SEO’ya haddinden çok önem veriyorsanız uygulamayı yapmanızı tavsiye ederim. Geleceğe de bir nevi önlem durumunda olur.

Kritik Soru: Kullanıcı Deneyimi ve 404 Yönlendirme Sorunsalı

Bazıları havalı, janjanlı, göz alıcı, göz kamaştırıcı 404 sayfa tasarımları yapmaktan bahsederken bizde SEO değerlerimize olumlu katkı yapması için 404 sayfasını anasayfaya yönlendiriyoruz. Delilik parayla mı? Diyorsunuz? Delilik olduğundan söz edemeyiz fakat negatif seo tesiri yaşamamak için kullanıcı deneyimini arka plana atarak alınan bir önlem, meydana getirilen bir muamele, optimizasyon uygulaması diyebiliriz. Kullanıcı deneyimi mi? SEO görünürlükleriyle beraber SEO değerlerinin zarar görüp azalması mı derseniz ben SEO’yu tercih ederim. Çünkü telafi edilemez büyük, kalıcı zararlara yol açabilir. SEO değerlerimizin ve görünürlüklerimiz için kullanıcı deneyimini kenara atmak şimdilik doğru tercih olur. Ziyaretçiler tarafından bir ihtimal hoş karşılanmayabilir ama bunu oluşturmaya mecburuz. En azından uzun bir süre, ne olursa olsun yapmamız gerekiyor.

Kullanıcı Deneyimini Önemsemiyorsanız Tüm 404 Hatalarını Alakalı Yeni Sayfalara Yönlendirin

.Htaccess dosyasına eklenmesi ihtiyaç duyulan kod aşağıdadır:
[removed] /eskisayfa /yenisayfa
Bütün 404’lü sayfalar için aynı işlemi bir bir gerçekleştirin, hatalı sayfaların alakalı sayfalara yönlendirilmesini sağlayın. Bu muamele esnasında ciddi emek sarf edeceksiniz, sizin için çok zahmetli olacak bir uygulamadır.

İlk etapta SEO görünürlükleriniz düşebilir, doğal olarak bütün yük anasayfaya binecektir. Bu da Google’ı abandone edebilir / farklı düşüncelere kapılmasına niçin olabilir. Mümkün oldukça onu huylandırmamak vizyonumuz olmalı. Geriye düşerseniz zaman içinde bulunduğunuz ve hedeflediğiniz konumlara gelirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!