Adblock Nedir? Yararlı mı Yoksa Zararlı mı?

AdBlocker, Türkçe karşılığı ile reklam kısıtlama anlamına gelen, web üzerinde gezinirken karşınıza çıkan reklamların kontrollerinin tamamen size ilişik olmasını sağlayan bir tarayıcı eklentisidir. Reklamların ne zaman karşınıza çıkacağını belirleyebilir, engellediğiniz reklamları daha sonra dilerseniz yine açabilirsiniz. Reklamların engellenmesi, bu açıdan kullanıcılara fazlaca avantaj sağlamaktadır.

AdBlocker Ne İşe Yarar?

Öncelikli olarak, en önemli avantajı internette gezinirken size daha iyi bir internet deneyimi sunmasıdır. Web sayfalarında yer edinen reklamlar, özellikle pop-up olarak sayfada istenmeden açılan reklam alanları, internet sitenin hızını ve kalitesini çok düşürmektedir. Bu sayede reklamların açılması engellenir ve gezinmek istediğiniz sayfanın hızı da otomatik olarak artar. İstenmeyen reklamların engellenmesi, sizi 3. Parti yazılımların zararı olan içeriklerinde de korur. Bu kullandığınız mobil aygıt veya bilgisayarınız için de güvenlik sağlar. Üstelik bütün bu tarz şeyleri yaparken bu uzantı için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

AdBlocker Hangi Reklamları Engeller?

Tüm hareketli reklamlar, otomatik oynayan video reklamları, açılır pencere reklamları, sayfanın önüne çıkan reklamlar, Facebook ve YouTube reklamları dahil olmak üzere tüm reklamları engeller. Google Chrome ve Mozilla FireFox tarayıcılarınıza uzantı olarak rahatça indirebileceğiniz uzantının kurulumu da oldukça kolay ve kısa bir işlemden geçmektedir. Google Chrome için AdBlocker uzantısını buradan indirebilirsiniz. Google Chrome’un sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıkladığınıza ulaşabileceğiniz ayarlar kısmında, Uzantılar sekmesine tıkladığınızda uzantınızın detaylarına ulaşabilirsiniz. Buradan dilediğiniz vakit reklamların görünümünü açıp kapama şansınız bulunmaktadır.

Son dönemlerde dillerden düşmeyen reklam engelleme eklentilerini son rakamlara nazaran dünya çapında 198 milyon kişi kullanıyor. Peki, aslına bakarsak yeni olmayan bu reklam engelleme konusu ne oldu da bir anda bu kadar konuşulur hale geldi? Reklam engelleme konusu Apple’ın iOS 9’da bir tür içerik bloklaması olacağı duyurulduktan sonrasında gündemden düşmedi. Bunun nedeni ise normal olarak mobil trafiğinin büyük bölümünü Apple mobil tarayıcılardan elde eden yayıncıların kapıldıkları korkuydu. IOS 9 ile beraber gelen bu reklam kısıtlama özelliğiyle kullanıcılar App Store’dan indirebilecekleri reklam engelleyiciyi kullanarak iPhone’larının emek harcama hızını arttırabilme seçeneğine kavuştu. Elbette pek oldukça ferdin dikkatini çeken bu hususiyet duyurulduktan hemen sonra App Store’da en fazlaca indirilen 5 uygulamadan 3’ünün reklam engelleyiciler olduğu kaydedildi. Bu kadar yaygın kullanılmasına karşın ise pek oldukca ferdin reklam engelleme uygulamalarının ne olduğuna dair reel bilgiye sahip olmadığını düşünüyoruz. İşte bilmeniz gerekenler:

OKUMALISIN!  Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

“Adblocker” (Reklam Engelleyici) Nedir?

Adblocker’ın kelime anlamı “reklam engelleyici”dir. Reklam engelleyici, herhangi bir web sitesindeki reklamları kullanıcının görmesini engelleyen bir tür yazılımdır. Pek fazlaca bireyin de bildiği şeklinde AdBlock (Mozilla Firefox) ve Adblock Plus (Google Chrome) eklentileri tam da bu işe yarar ve rahatça yüklenebilen uygulamalardır. Bazı reklam engelleyici üreticileri kendiliğinden reklam göstermeyen mobil tarayıcılar da geliştirmiştir.

Reklam Engelleyici Neden Kullanılır?

Reklam engelleyici eklentileri sayesinde internette gezinme deneyimi ciddi oranda artmaktadır. Pek oldukça web sayfası analiz ölçümleri, eklentiler ve reklamlar sebebiyle süratli açılamamaktadır. Reklam kısıtlama ile bunların açılmasını beklemek zorunda kalmadığınızdan sayfalar çok daha hızlı yüklenir. Aynı zamanda kullanıcının dikkatini dağıtacak faktörler de sayfadan azaltılmış olur. Reklam engelleyicilerin bir öteki faydası da gizlilikle ilgilidir. Üçüncü parti yazılımların internet kullanıcılarının hareketlerini takip etmesini engeller. Kısacası bu uygulamaları çalıştırmanın kullanıcıya hiçbir ziyanı olmaz.

Reklam Engelleyiciler Nasıl Çalışır?

Reklam engelleyici yazılımlar her şeyi öylesine engellemez. Binlerce verinin yer almış olduğu filtreleme listeleri reklamlarla alakalı sayfaların açılmasını ve uygulamaların çalışmasını engeller. Reklamların çoğu reklam ağları vasıtasıyla yayınlandığından engellenmesi çok da karmaşa değildir. Reklam engelleyiciler ancak banner şeklinde gösterimli değil videolu reklamları veya sayfadaki içerik paylaşım araçlarını da engelleyebilir.

Reklam Engelleyiciler Yayıncılara Karşı

Reklam engelleyicilerin yayıncılara verdiği en büyük zarar elbet reklam gelirleridir. Engellenen reklamlar gelir kaybına yol açar. Bir zamanlar ancak bir avuç insan tarafınca kullanılan reklam engelleyiciler o kadar da kale alınmamış olsa da günümüzde bu sayının milyonları bulmasıyla yayıncılar soğuk terler dökmeye başlamıştır.

Yayıncılar reklam engelleyicilere karşı yürüttükleri harpte birkaç yönteme başvuruyor. Bunlardan biri kullanıcılarından sitelerini engellenmeyen siteler arasına eklemelerini istemek. Eğer kullanıcılar bu sayfada reklam engelleyiciyi çalıştırma seçeneğini seçerse, yayıncı için sorun çözülmüş oluyor. Kimi web sitesi ise reklam engelleyici çalıştıran kullanıcıların sitedeki her türlü içeriğe erişimini engelliyor. Secret Media veya PageFair şeklinde birtakım markalar ise anti-reklam engelleyiciler kullanarak reklam engelleyicilerin sayfalarını hedef almasını önleme yoluna gidiyor. Ancak her ne metot denenirse denensin reklam engellemeye karşı muharebede sadece kısa vadeli başarılar elde edilebileceği fakat uzun vadede reklam engelleyicilerden kaçılamayacağı belirtiliyor. Forumlarda yeni reklam gösterim metotları paylaşılırken bir yandan da bunların nasıl engellenebileceği anlatılıyor. Bu durumda reklamveren ve yayıncılara değişik reklam modelleri geliştirmekten başka seçenek kalmayacak benzer biçimde görünüyor.

OKUMALISIN!  Google'a Bağlı Popüler Uygulamalar

Adblock Nedir? Adblock animasyonlar, reklamlar, yorucu öğeleri, sonsuza kadar kaldırabildiğiniz ve eğer dilerseniz sakladığınız öğeleri de tekrar göstermesini sağlayabileceğiniz bir tarayıcı eklentisidir. Özellikle oldukça kullandığınız bazı animasyonlu sitelerde önemli sayfa yüklenme hızı kazandırmaktadır. Adblock Chrome eklentisi ile reklam kısıtlama işlemini kolayca yapabilirsiniz. Chrome üzerinde Adblock oluşturmak için tıklayın.

Adblock’un Amacı Nedir?

Son zamanlarda dillerden düşmeyen ve çok kullanışlı olan reklam engelleme eklentilerini son verilere göre dünya genelinde kullanan şahıs sayısı 198 milyona ulaşmıştır. Reklam engelleme ve içerik kısıtlama konusu Apple’ın iOS 9’da kurmak istediği bir tür içerik bloklaması söz konusunu duyurduktan sonrasında gündemden hiç düşmedi. Bunun nedeni ise elbette ki mobil değişen teknolojinin büyük bölümünü Apple işletim sistemi mobil tarayıcılardan sağlayan yayıncıların bilhassa kapıldıkları korkuydu. IOS 9 ile birlikte gelişen bu reklam engelleme eklentisini kullanan kullanıcılar App Store’dan indirecekleri engelleyiciyi kullanarak telefonlarını kısaca iPhone’larının kapasite hızını arttırabilme seçeneğine kavuştular. Bu kadar oldukça yaygınlaşmasına karşın birçok bireyin reklam engelleme eklentilerinin ne olduğuna dair gerçek bir ekip bilgiye sahip olması gerekir.

Adblock’un esas kelime anlamı reklam engelleyicidir. Reklam engelleyici ise bir internet sitesindeki reklamları o sitenin kullanan kullanıcının görmesini de engelleyen bir tür web yazılımdır. Pek oldukça bireyin de bildiği gibi AdBlock için Mozilla Firefox ve Adblock Plus için Google Chrome eklentileri tam olarak bu işe fayda ve rahatça indirip yüklenebilen uygulamalardır. Bazı reklam engelleyici eklentileri üreticisi kendiliğinden reklam göstermeyen mobil tarayıcılar da geliştirilmiş.

Reklam engelleme eklentileri sebebiyle internette sörf yapma deneyimi ise ciddi miktarda bir artış göstermiştir. Pek fazlaca web sayfasındaki çözümleme ölçümleri, eklentileri ve reklamları sebebiyle hızlı açılamaz. Reklam kısıtlama araçları ile bunların açılmasını bekleme zorunda kalmadığınız sayfalar çok daha süratli yüklenir. Aynı müddette kullanıcının dikkatini dağıtacak diğer faktörler de sayfadan azaltılır. Reklam engelleyicilerin en önemli bir öteki yararı da gizlilik vermesidir. Üçüncü parti yazılımlar internet kullanıcılarının icra ettikleri hareketleri takip etmesini engeller.

Önce masaüstü, şimdilerde de mobil ortamda AdBlock yani reklam kısıtlama yazılımları, bilhassa web ile pek bir haşır neşir olan kullananların eğer olmazsa olmazları arasında yer alır hale geldi. Kullanıcıların AdBlock kullanma nedenleri arasında ise en fazlaca, reklamlardan rahatsız oldukları ve dolayısıyla onlardan kurtulmak istedikleri yer alıyor. Ancak bu durum, yayıncı ve okuyucu arasında bir karşıtlık oluşturuyorken, olayın bir de oldukca daha farklı açısı daha bulunuyor: Reklamlar yararlı mıdır?

OKUMALISIN!  2020 İnternet Ortamında Para Kazanma Yöntemleri

Tüm dünyada olduğu benzer biçimde vatanımızda de, elektronik yayıncıların en çok kullandığı reklam ajansı, Google Adsense olarak biliniyor ve Google Adsense alternatiflerine gore bu doğrultuda rağbet görüyor. :: Mobil Reklam Yatırımları, Rekor Kırıyor! Google Adsense sisteminin, tabiri caiz ise niçin bir sektör standardı gibi yargılandığını anlamak, tahmin edileceği suretiyle internet denildiği vakit, ne yazık ki akıllara önce Google ifadesinin gelmesine dayanmaktadır. Peki, elektronik yayıncılar için Google Adsense tek seçenek mi? Google Adsense alternatifleri ile nasıl bir pozisyon içerisinde? İşte, online reklam platformlarının ancak global bir firmanın

AdBlock kimin için zararı olan?

Birçoğumuz her vakit reklamlardan rahatsız olmuşuzdur. Ancak bir yandan da reklamların aslen yararlı olduğu düşüncesi de hesaba katılabilecek bir ayrıntılar olarak değerlendirilebilir. Web sitelerinin reklamlarını engelleyen AdBlock yazılımları üzerinden idame etmek gerekirse, sık sık zirayet edilen siteler, aslında ilgili duyulan siteler olarak şekilleniyor. Ne iyidir ki web sitelerinin kullandığı reklam alanları da, tekrar kullanıcının ve sitenin ilgi odağı ile birlikte şekilleniyor.

İndirime giren bir ürün, yeni çıkmış yada gerçekten inovatif olarak piyasada yer edinen bir fikir, çoğunlukla reklam alanlarını süsleyebiliyor. Nitekim kullanıcı, uzun süredir takip etmiş olduğu bir ürünün indirim haberini alabilir, ilgisini çekecek bir ürün ile karşılaşabilir veya daha ilkin bulunduğunu bile düşünmedi bir ayrıntılar ile karşılaşabilir.

Bu detaylar ışığında aslen online reklamlar, sanılanın aksine zararlı değil yararlı bir profile haiz olmuş duruma geliyor. Ancak ne yazık ki birçok internet sitesi de online reklam olayını bu detaylardan oldukca daha uzak bir çerçevede değerlendiriyor ve kullanıcının içerikten fazlaca reklamla yüz yüze kalabileceği bir site oluşturabiliyor. Bu yapıları AdBlock yazılımları da, rahatsız edici reklamlar olarak değerlendiriyor. Keza kullanıcılar da öyle…

Toparlamak gerekirse, derhal her gün takip edilen, alaka odağı mevzuları barındıran ve online reklam kullanımını rahatsız edici olmadan sağlayan siteler için AdBlock yazılımlarını kaldırmak, sanılanın aksine kullanıcı için iyi bir hamle olabilir. Sadece yayıncı gelirleri olarak düşünülmediğinde bile online reklamlar, aslına bakarsak kullanıcılar için bir nevi içerik haline dahi gelebiliyor.

Son olarak, belirtildiği gibi AdBlock kullanmak, rahatsız edici ve içeriğin önüne geçen reklamlar için iyi bir adım olarak değerlendirilebilir. Öte yandan belirtilen detaylar doğrultusunda reklamların kapatılması, belki de kullanıcı için bir kayıp dahi olabilir. Bu bağlamda kullanıcılar, AdBlock yazılımlarını da bilgili kullanıcı olarak kullanmalı, belirtilen detaylar doğrultusunda değerlendirmelidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!