AMP Nedir ve SEO’ya Etkileri Nedir?

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), mobil sayfaları daha hızlı optimize etmek için tasarlanmış aleni kaynaklı bir teşebbüs projesidir. AMP hizmetleri, mobil ahenkli bir sayfanın daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır. AMP son aşama kullanıcı dostu ve mevcut platformlar üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca, WordPress ile tamamen uyumludur.

Özetle, Google AMP, AMP HTML kullanarak sitenizin bir kopyasını oluşturmanıza izin vererek çalışır. Bu işlem, WordPress sitenizin daha yavaş yüklenmesine neden olan öğelerin çoğunu kaldırır (JavaScript, üçüncü taraf emir dosyaları, vb.) ve sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Google AMP’nin birtakım dezavantajları olsa da birçok pozitif yanları vardır. Antalya reklam ajansı GuruKafa olarak madalyonun her iki tarafını da sizler için inceleyeceğiz.

Google AMP’nin avantajları nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için destekli

Google AMP hizmetlerinin sağladığı en bariz fayda, site hızınızı artırmasıdır. Sayfanızın Arama Motoru Sonuç Sayfaları (SERP’ler) sıralamasında yükselmesi sayfa hızına bağlıdır. Google AMP hizmetleri, mobil aramalar esnasında sitenizin ekranın üst kısmındaki alan üstünde öncelik verilen Google Haberler bölümünde görünmesini sağlayacaktır. Bu SEO‘nuzu daha iyi bir duruma getirerek güçlendirecektir.

Gelişmiş kullanıcı deneyimi

Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmediği takdirde, etkileşimlerin nerede ise 3 oranında azalma göstereceği belirtilmiştir. Google AMP emek harcamaları, bu olumsuz durumlardan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Sizler için kullanıcı dostu mobil internet sayfaları kurmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda Google AMP, artan sunucu performansı ile Google’ın birtakım temel optimizasyon özelliklerinden de yararlanır.

İzleme basitleştirildi

Mobil tarayıcı sayfalarınıza etkileşim göndermek ehil değildir. Ayrıca sitenize iyi mi gelindiğini bilmelisiniz. İzleme, kullanıcıların nereden geldiğini, hangi sayfaları görüntülediklerini vb. Belirlemenize destek olur. AMP sürümlerini daha ayrıntılı olarak inceleyebileceğiniz analitik araçlar bulunduğundan, AMP’de kullanıcıları ve site performansını izlemek çok kolaydır. Kullanıcı davranışı yalnızca gözlemlenebildiğinde etkili olabilir. AMP emekleri ile yayıncılar iki etiket arasında seçim yapmak için bu tür etiket yöneticisi analizlerini kullanabilir. Bu etiketler, tıklamalar / dönüşümler, video ve bağlantı izleme, ziyaretçi sayıları, yeni ve geri gelen ziyaretçiler ve daha fazlası gibi temel verilerin otomatik olarak izlenmesine yardımcı olur.

OKUMALISIN!  2020 Kaliteli ve Ücretsiz Backlink

WordPress, Parse.Ly, Chartbeat, LinkedIn, Adobe Analytics, Pinterest ve Twitter benzer biçimde diğer teknoloji çözümleri şirketleri de AMP’yi desteklemektedir.

Artan sunucu performansı

Google AMP, Google’ın bazı temel optimizasyon özelliklerinden yararlanarak bazı görüntüler için bant genişliği kullanımını azaltır. (görüntü standardını etkilemeden) AMP, sunucunuzdaki yükü azaltarak sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olur.

Google AMP’nin dezavantajları nelerdir?

Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) ve JavaScript sınırlamaları

Google AMP, oldukca hızlı yükleme süreleri elde etmenizi sağlasa da sitenizde yer alan; bilhassa yüksek çözünürlüğünde olan grafikleri, ayrıntılı animasyonları, CSS ve JavaScript kullanan öteki öğeleri kaldıracaktır. Bunun yerine sitenizin daha başarıya ulaşmış olması adına bir internet tasarım yatırımı yapabilirsiniz.

Reklam geliri özellikleri kısıtlanmıştır

Google AMP reklamları desteklese de bu tarz şeyleri uygulama dönemi oldukca karmaşıktır. Ayrıca harici reklam platformlarıyla sınırlı entegrasyon potansiyeline de sahiptir.

Eklentileri kullanarak WordPress AMP iyi mi kurulur?

Siteniz için AMP ayarlamak suretiyle bir WordPress AMP eklentisine ihtiyacınız olacaktır. Aşağıdaki yöntemlerden herhangi birine geçmeden ilkin WordPress sitenizi yedeklemenizi öneririz. Bunu yaptıktan sonrasında kuruluma başlayabilirsiniz.

WordPress ‘AMP’ Eklentisini Kullanın

AMP, WordPress siteniz için harika bir eklenti aracıdır. Varsayılan sürüm, AMP kurulumunuzu özelleştirmek için minimum miktarda özelliğe sahip olsada, seçeneklerinizi ek eklentiler sayeinde genişletilebilirsiniz.

İlk olarak, WordPress kontrol panelinizde Eklentiler-> Yeni Ekle ‘ye gidin. Arama çubuğuna “AMP for WordPress” yazın ve WordPress için doğru AMP eklentisini arayın – ondan sonra yükleyin ve etkinleştirin. Ardından, gösterge tablonuzdaki yeni görünüm-> AMP sekmesine gidin. Bu AMP özelleştirici sayfasını getirecektir. Tasarım sekmesini seçin. Burada, WordPress AMP sitenizin görüntülenme şeklini özelleştirebilir ve sitenizi yayınlamadan önce yapılan değişiklikleri izleyebilirsiniz. Sitenizin metnini, bağlantısını ve arka plan rengini ayarlayabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Hacklink, Black Hat SEO ve Anti SEO Nedir?

Siteniz için aleni yada koyu (siyah veya beyaz) bir renk düzeni isteyip istemediğinizi de ayarlayabilirsiniz. Yaptığınız değişimleri ekranın üst kısmındaki yayınla düğmesine basarak kaydedebilirsiniz.

Ayrıca yazıların, sayfaların yada her ikisinin de WordPress AMP’de görüntülenmesini isteyip istemediğinizi ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için WordPress kontrol paneline dönün ve AMP-> Genel’e gidin. WordPress AMP’nize dahil etmek dilediğiniz seçenekler için Yazı Tipi Desteği altındaki kutuları işaretleyin ve Değişiklikleri Kaydet butonunu tıklayın.

Muhtemelen burada oldukça fazla özelleştirme seçeneği olmadığını fark edeceksiniz. Seçimlerinizi genişletmek için kullanabileceğiniz birkaç eklenti var. Örneğin, popüler Yoast SEO eklentisini AMP kurulumunuza entegre etmek için Gast for Yoast SEO & AMP’yi kullanabilirsiniz. Yoast SEO eklentiyi etkinleştirdikten sonra, Gast for Yoast SEO & AMP eklentisi için de aynısını yapmalısınız. Ardından, gösterge tablonuzda SEO-> AMP’ye gidin ve oradan, yayınların ve medya türlerinin AMP desteğine haiz olmasını etkinleştirmek isteyip istemediğinizi seçin. Sitenizi yapılandırmayı tamamladığınızda değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

AMP ile SEO İlişkisi Nedir?

Mobil uyumluluk Google tarafından bir liste avantajı yakalamanız adına tasarlanmıştır. Fakat AMP zorunlu bir sıralama kriteri değildir, bu sebeple uygulanması ve etkinleştirilmesi tamamen size bağlıdır. AMP mobil uyumluluk açısından başvurulması gereken adımlardan bir tanesidir. Diğer taraftan mobil sayfa yükleme hızı Google aracılığı ile bir sıralama kriteri olarak kabul edilmektedir; bu durum AMP mobil sayfaların süratli yüklenmesine destek olduğu için iki mühim sıralama seçeneğinde avantajlı olmanıza katkıda bulunabilir.

AMP kullanmanız yükümlülük değildir, ancak yükleme hızı avantajını göz önüne aldığımızda, sitenizde bu kriteri kullanmanızı tavsiye ederiz. Sitenizin mobil yükleme hızını ehil buluyorsanız , AMP yüklemeniz lüzumlu değildir. Sitesi sahipleri veya kullanıcıları olarak sayfaların hızını ve performansını öğrenme ihtiyacı duyarız. Bu araçlar sayesinde web sitesinin hızını, optimizasyon testini ve hatalarını görüntüleyebiliriz.

OKUMALISIN!  SEO Nedir? Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Mobil site hızını ölçmek için;

  • https://www.Thinkwithgoogle.Com/feature/testmysite/

Performans optimize puanı ölçmek için;

  • https://internet.Dev/measure/

Bu araçları kullanabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!