API Nedir, Ne İşe Yarar?

API Nedir?

Teknik anlamda API (Application Programming Interface) kelimelerinin kısaltılması olarak söylenen ve dilimizde “Uygulama Programlama Arayüzü” olarak bilinen, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan yada uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını elde eden arayüzdür. API, web uygulaması, işletim sistemi, veri tabanı, donanımlar veya yazılım kütüphanesi için kullanılabilir.

API, bir sunucunun üzerindeki uygulamaya değişik platformlardan ulaşılmasını ve cevap vermesine olanak sağlar. Web API’lerinin hepsi REST (Representational State Transfer) mimarisi üstünde dizayn edilir. Bundan dolayı platform bağımsız çalışır. Bu mimari GET, POST, PUT, DELETE metotlarının hepsini desteklemektedir. Web API çıktıları talebe gore JSON, XML gibi muhtelif çıktıları olabilir.

API Kullanımı

API’ler genellikle web geliştiricileri ve program geliştiricileri tarafınca kullanılmaktadır. Bir programın değişik bir servisin özelliğinden de faydalanması gerektiği zamanlarda API kullanarak bu fonksiyonların tam olarak yerine getirilmesi gereklidir.

API kullanımın aslolan amacı bir uygulamanın tüm yada birtakım metotlarını öteki uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve malumat taleplerini kolayca ve süratle karşılamaktadır.
API’ler otomasyon imkanı verir, süreçleri hızlandırmayı, programatikleştirmeyi saglar.

API Örnekleri

Sizinle etkileşime girebilecek, pek fazlaca sektörden birçok ortak Application Programming Interface (API) bulunur. Bazı platform şirketlerinin kodlarına bir API üstünden programlı olarak ulaşabilme yeteneği, temelde onları bir platform yapan şeydir. Bazı bariz API örnekleri şunları içerir:

Kodunuzu Google Haritalar hizmetinden tüm Google hizmetlerine bağlayabilmenizi elde eden Google API’leri. API’ler Google için çok önemlidir ve önder bir API yönetim platformu olan Apigee’yi satın almışlardır.
Facebook’un toplumsal grafik ve marketing araçlarına programlı olarak erişmenizi elde eden Facebook API’leri. (Şirket, Cambridge Analytica ve öteki skandallardan meydana gelen bu API’ler üzerinden erişebildiğiniz kullanıcı verilerini kısıtlamaktadır.)

API(Application Programming Interface) bizim dilimizde “Uygulama Programlama Arayüzü”, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını elde eden arayüzdür. API, bir sunucunun üzerindeki uygulamaya değişik platformlardan ulaşılmasını ve response dönmesine imkan sağlar. Web API’lerinin tüm bunlar REST(REpresentational State Transfer) mimarisi üzerinde dizayn edilir. Bundan ötürü platform bağımsız çalışır. Bu mimari GET, POST, PUT, DELETE metotlarının hepsini desteklemektedir. Web API çıktıları talebe göre JSON, XML gibi muhtelif çıktıları olabilir.

OKUMALISIN!  Açık Kaynak Kodu (Open Source) Nedir?

API kullanımın asıl amacı bir uygulamanın tüm veya bazı metotlarını diğer uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve bilgi taleplerini kolayca ve süratle karşılamaktadır. Böylelikle tek bir uygulamada gerçekleşen işlemlerden izin verilen uzak kullanıcılar belirli parametreler sayesinde faydalanabileceklerdir. API genel olarak reel zamanlı veriyi bir bir işlemeye yarar. Sunucunun API üstünden gönderilmiş olduğu parametre içeren veya içermeyen girdiyi sunucu işler ve geriye bir sonuç kümesi yada ancak başarı bildirimi döner. Verinin sadece belli bir kısmında yapılacak güncellemeler bir parametre gerektirir. API ise bu işlemlerin hem süratli hemde pratik olmasını sağlar.
Entegrasyon tarafına gelecek olursak, karşıdaki sunucunun API üstünden izin verdiği fonksiyonları kullanabilmek için en önce istemciyi tanıtacak bir key gereklidir. Daha sonrasında bu key ile kullanılabilecek erişimi onaylayacak olan bir şifre almak gerekir. API hizmeti veren sunucu yanındaki kurum, ilk olarak istemcinin başvurusunda key ve şifreyi ister. İstenen fonksiyonlar kullanılır ve istenen bilgiler karşı uygulamadan API’lerin döndüğü response’lar aracılığıyla alınır. İsteğe bakılırsa API’lara erişim ile alakalı kısıt konulabilir, bunun sebebi API’leri aşırı meşgul olmasını istememeden kaynaklıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!