E-Ticaret Sitesi

E ticaret sitesi nasıl yapılır?” ya da “e-tecim sitesi nasıl kurabilirim?” “İnternetten iyi mi satış yaparım?” soruları aklınızı kurcalıyorsa, intihab.com’un sunduğu avantajlı ve gelişmiş e-tecim yazılımları ile istediğiniz benzer biçimde bir e-ticaret sitesine haiz olabilir ve e-tecim yaşamına giriş yapabilirsiniz. E-ticarete başlamanız için gerekli olan unsurlar aşağıda yer almaktadır.

 1. Şirket Gerekliliği: E-Ticaret yapmak için vergi mükellefi olmanız gerektiği için bir firmanızın olması gerekmektedir. Bir firmanız yoksa bile şahıs firması kurarak e-tecim yapabilirsiniz. Şahıs firması kurmak için neler gerekli bu yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz; Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekenler
 2. Alan adı tarzı: E-tecim siteniz alan ismi çok akılda kalıcı, kısa ve net olmalıdır. Türkçe karakter kullanmamanızı da ayrıca öneririz. Doğru seçilmiş bir alan ismi e-ticarette başarının başlıca anahtarlarındandır. Alan ismi seçiminde dikkat etmeniz gererken noktalar nelerdir bu yazımızda; Domain Seçiminde ki Önmeli İpuçları
 3. Doğru Ürün Seçimi: E-Ticaret yapmak ürün/mamüllerin olması gerekli. Tek ürünlük bir e-tecim sitesi mi düşünüyorsunuz? Ya da çoklu ürün satışı yapacağınız agresif yapıda bir e-ticaret siteniz mi olsun istiyor sunuz? Bu durumda hedef kitlenize bakılırsa ürün seçiminiz önemlidir. Ürün tarzı için zengin tedarikçi ağımızdan faydalanabilirsiniz; XML Tedarikçi Entegrasyonları
 4. Kargo Seçimi:Ürün gönderimleriniz için bir kargo firması/firmaları ile anlaşarak gönderi yöntemlerinizi belirlemeniz gerekli. Örneğin, Kapıda ödeme imkanı sağlayacaksanız kargo firmaları ile anlaşmanızı kapıda ödemeyi kapsayacak biçimde yapmalısınız. Kargo fiyatlarınızı ise net olarak sitenize eklemenizi öneririz; İndirimli Kargo Anlaşmaları
 5. Ödeme Yöntemleri Seçimi:E-ticaret alt yapılarında en mühim noktalardan biride ödeme yöntemleridir. E-ticaret sitesiniz de farklı ödeme yöntemlerinizin olması sizi tercih sebebi yapabilir. Havale, Kredi kartı, Kapıda ödeme şeklinde ödeme yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Yeni kurulan bir şirket iseniz sanal pos alırken sıkıntı yaşayabilirsiniz bu nedenle alternatif ödeme yöntemlerini tercih edebilirsiniz. E-tecim sitesi için kullanılabilecek alternatif ödeme yöntemlerini bu yazımızda inceleyebilirsiniz; Ödeme Sistemi Entegrasyonları
 6. E-ticaret Altyapısı: İnternetten satış yapmak için bir e-tecim sitesine ihtiyaç vardır. Bir e-ticaret sitenizin olması hem müşteri memnuniyeti açısından hem de daha geniş kapsamlı bir online satış yönetimi için gereklidir. E-tecim sitenizi kurarken hazır bir e-ticaret altyapısı ile başlamanızı öneririz. Çünkü, hazır e-ticaret altyapıları her sektöre yönelik ihtiyaçları karşılayacak halde geliştirilmiş olup, online satışlarda başarılı olmanızı sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Ödeme sistemlerinden, arama motoru altyapısına kadar bir oldukca bileşeni içeriğinde barındırmaktadır. E-ticaret altyapınızı seçerken sunulan özellikler, hizmetler neler paket kullanması için öğrenim veriyorlar mı? Incelediğiniz e-tecim altyapısı mobil cihazlarla uyumlu mu değil mi? Vb. Hizmet kapsamında ne gibi destekler mevcut bunlara dikkat etmeniz gereklidir.

E-tecim nedir?

E-tecim, 1990’lı yılların ortasından itibaren, web üzerinden web siteleri vesilesiyle çeşitli ödeme yöntemleriyle birlikte ürün veya hizmet satılmasını elde eden bir alışveriş yöntemidir.

E-ticaret sayesinde, fiziki ortamda gerçekleşen alışveriş süreci, web üzerinden de gerçekleşebiliyor. Böylelikle şirketler, sadece belli bir konuma bağlı kalmadan, e-tecim sitesi aracılığıyla Türkiye’nin veya dünyanın herhangi bir yerindeki tüketiciye ulaşarak, ürünlerini satabiliyor.

Online mağaza ile fiziki mağaza arasındaki farklar nelerdir?

Online mağazarlar, fiziki mağazalara kıyasla daha farklı bir yapıdadır. Kullanıcılar ürünleri web sitesinden görür, buradaki fotoğraflar ve ürün açıklamaları üstünden ürünler ile alakalı bir bilgi sahibi olurlar. Tüketici bir ürünü satın almaya karar verdiğinde, ürünü e-ticaret sitesi üstünden satın alır ve sonrasında da şirket, siparişi verilen ürün yahut ürünler, tüketiciye kargo ile gönderir. Bu süreçte tüketiciler web üstünden kredi kartı, havale veya kapıda ödeme gibi yöntemlerle ödeme işlemlerini gerçekleştirirler.

Fiziki mağazalarda tüketiciler direkt bir satış görevlisi ile iletişimde olurlar; ürünleri deneme ve yakından görme fırsatı bulurlar. Ancak e-ticarette böyle bir durum söz mevzusu değildir. Fakat hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ve tüketicilerin satın alma alışkanlıklarının değişmesi, iade ve kargo süreçlerinin kolaylaşması, tüketicilerin internet üstünden daha çok sipariş vererek, e-tecim hacminin büyümesinde önemli bir rol oynuyor.

E-tecim iş modelleri nelerdir?

E-ticarette birçok farklı iş modeli ve e-ticaretin farklı türleri bulunuyor. Öncelikle iş modellerinden başlayalım.

B2B (Şirketten şirkete satış): B2B toptan satışlar için kullanılan iş modellerinden biri. İşletmeden işletmeye satış yapılan bu iş modelinde, tüketicilere ürün satışı meydana getiren firmalar, toptan satış icra eden firmalardan toplu bir biçimde ürün satın alması yapabilirler. B2C (Şirketten tüketiciye satış): E-ticaretin en popüler iş modellerinden biri B2C’dir. İşletmeler kendi ürünlerini yahut tedarik ettikleri ürünleri, kendi e-ticaret siteleri üstünden son kullanıcıya satış yaparlar. C2C (Tüketiciden tüketiciye satış): İnternet üstünde tüketicilerin kendi aralarında satış yapmaları da C2C olarak tanımlanan bir iş modelidir. İkinci el ürün satışının yapıldığı platformlar bu iş modeline misal olarak gösterilebilir.

E-ticaretin türlerine baktığımızda ise değişik alternatifleri de ele almak gerekiyor.

Dikey e-ticaret: Dikey e-ticaret, sadece belli bir kategoriye odaklanılarak ürün satışının yapılmasıdır. Burada niş bir hedef kitleye yönelik çalışmalar yapılır. Örneğin sadece erkek pabuç satışı yapan bir e-tecim sitesi, niş bir hedef kesime ulaşacaktır ve ürün seçenekleri olarak da dikey bir pazarda yer alır.

Yatay e-ticaret: Yatay e-ticarette ise geniş bir hedef kitlesine ulaşılma şansı bulunur. Firma, birçok değişik kategoride geniş bir ürün yelpazesine sahip olabilir. Örneğin, teksil ürünlerinden, mutfak araç gereçlerine, bahçe ürünlerinden, elektronik eşyalara kadar geniş bir ürün yelpazesi olan bir e-ticaret şirketi yatay e-tecim işletmesinen misal olarak gösterilebilir.

İnternetten stoksuz satış (Dropshipping): Stoksuz satış, değişik tedarikçilerle anlaşarak, onların ürettikleri ürünleri kendi e-ticaret sitenizde herhangi bir yığın tutmadan satış yapmış olduğunuz e-ticaret türüdür. Bu iş modelinde firmalar, XML ile ürünleri, tedarikçilerin sitelerinden çekerler; sadece kendi siteleri üzerinde satış yaparlar. Ürün sipariş edildiğinde, tedarikçi sipariş edilen ürünü müşteriye gönderir. Burada yapılan anlaşmalara göre tedarikçi firma, satışı meydana getiren firmanın kargo paketiyle de gönderim yapabilir. Dropshipping’in avantajları ve dezavantajları ile alakalı yazımızdan bu iş modeli hakkındaki daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-ticaretin avantajları nelerdir?

İnternetten satış yapmanın birçok değişik pozitif yanları bulunuyor. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

 • 7/24 satış yapma imkanı
 • Mesai saatlerine ve dinlence günlerine bağımlı kalmadan internetten satış yapabilirsiniz
 • Düşük bütçelerle işinizi kurabilme imkanı
 • Belli bir konuma bağlı kalmadan satış yapabilirsiniz.
 • İnternet erişimi olan ve internetten alışveriş meydana getiren geniş bir kesime ürünlerinizi satabilirsiniz.
 • Dilediğiniz kadar ürünü sitenizde listeleyerek satışa çıkartabilirsiniz.
 • Dijital marketing çalışmalarıyla e-ticaret sitenizi geniş kitlelere duyurarak, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.
 • Sitenizi ziyaret eden kişilere, ilerleyen zamanlarda tekrar ulaşarak, onların tekrar sitenizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.
 • Süreç daha hızlıdır. E-ticaret paketleri ile süratle başlayabilir ve kısa müddette yayına alabilirsiniz. Mağaza kiralama, dekorasyon, düzen vb. benzer biçimde vakit alan süreçler yoktur.

E tecim sitesi kurmak için şirket kurmak mecbur mu?

İnternet üzerinden satış yapabilmek için bir şirket kurma zorunluluğunuz bulunuyor. Özellikle kredi kartı ödemeleri alabilmeniz için bankalarla anlaşma yapmanız gerekiyor ve bu noktada da bir şirket olarak bu anlaşmaları yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve uygulamaları gereğince de web üstünden satış yapan şahıs ve kurumların vergi yükümlülükleri doğmaktadır. Bu sebeplerle de web üstünden satış yapabilmek için bir şirketinizin olması gerekmektedir.

E-ticaret sitesi açmak için lüzumlu belgeler neler?

Eticaret sitesi açmak için bir kişi yahut limited şirket kurabilirsiniz. Bu iki firma modeli için de farklı belgelere gereksinim duyulmaktadır. Aşağıda bu iki şirket türü için lüzumlu olan belgeleri ve firma kurma maliyetlerini bulabilirsiniz.

Şahıs firması iyi mi kurulur? Gerekli belgeler nedir?

Şahıs firması nedir? Birey olarak kurabileceğiniz şirketlere Şahıs Şirketi denir. Anonim şirketlerden yada limited şirketlerden kaha minik yapıda olan firmalara kişi şirketi denir. Anonim firma ve Limited şirket kurma süreçlerine gore hem daha kolay, aynı zamanda daha hızlı olarak kurulumu gerçekleştirilebilir ve vergi mükellefi olabilirsiniz.

Şahıs firması kurmak için gerekli belgeler

 • Kimlik fotokopisi,
 • (Resimli) İkametgâh senedi,
 • Noterden imza sirküleri
 • Muhasebecinize veya Mali Müşavirinize vereceğiniz vekaletname (Eğer bu işlemleri kendiniz yapacaksanız bu vekaletnameye ihtiyacınız olmaz.)
 • Açılacak olan iş yeri/büro kira ise kira sözleşmesi; eğer mülk sahibi siz iseniz tapu fotokopisi
 • Şahıs firması kurmanın maliyetleri

Hazırlanan belgeler, imza sirküleri, vekaletname ve muhasebeci ve mali müşavir için ödeyeceğiniz ücretler değişim gösterebilir. Ancak şahıs şirketi kurmanın maliyetleri 600 TL ile 900 TL arasında değişiklik gösterebiliyor.

Limited şirket iyi mi kurulur? Gerekli belgeler nedir?

Limited (LTD) firma nedir?Limited firma, ekonomik faaliyetleri gerçekleştirebileceğiniz, reel veya tüzel şahıs/ler tarafından kurulan bir firma türüdür. Bu firma türünde birden fazla ortaklık olabilir ve firma yapısı 50 kişiye kadar artırılabilir. Limited firması kurmak için gerekli belgeler ve maliyetleri Limited firma kurma maliyetleri ortak, müdür sayısı, kira tutarı, sektör ve bulunduğunuz şehre nazaran değişiklik gösterebilir. Buradaki ücretler bir standart değer olarak sunulmuştur.

 • Tek ortak
 • Tek müdür
 • Sermaye 10.000 TL
 • Kira 2.000 TL

Noter maliyetleri

 • Müdür için imza beyannamesi, 1 tane 35 TL
 • Kuruluş vekaleti, 1 adet 80 TL
 • Nüfus cüzdanı örneği (her ortak için 3 adet) 30 TL
 • Ana sözleşme onayı, 1 tane 150 TL
 • İmza sirküleri (her müdür için 1 tane) 90 TL
 • Ticaret defter onayı (50 sayfalık) 150 TL
 • Şirket kuruluşu sonrası mali müşavir vekaleti 120 TL
 • Toplam 655 TL

Vergi dairesi masrafları

 • Kira damga vergisi (kefilli) 2000×12 = 24.000 x1,89 / 1000 = 45,36 TL
 • Kira damga vergisi (kefilsiz) 2000×12 = 24.000 x11,37 / 1000 = 272,88 TL
 • Her nüsha için damga vergisi ödenmesi gerekir.

Ticaret Odası

 • Sicil kaydı, 1000 TL
 • Faaliyet Belgesi, 10 TL
 • Toplam: 1010 TL

Banka

 • Rekabet kurulu ödemesi: 10.000 x 4 / 10.000 = 4 TL
 • Sermayenin 1/4’ü bankada bloke edilir. 10.000 / 4 = 2.500 TL. (Bu ücret, şirket kurulumunun ardından geri çekilebilir)

Mali müşavir

 • Şirket kuruluş ücreti, 750 TL
 • Matbaa
 • Şirket kaşesi, 2 tane: 30 TL
 • Fatura ve İrsaliye 1 cilt, 50 TL
 • Toplam: 80 TL
 • Toplam maliyet: 2544,36 TL (*kira damga vergisi “kefilli” üstünden hesaplanmıştır)
Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!