Bodrum SEO

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

SEO, nasıl yapıldığı, 2021 denetim listesiyle zirveye oynamak ile ilgili detaylar aktarılırken, internet sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesini sağlayan tekniğin SEO olduğu, arama motoru optimizasyonu ile yapıldığı, SEO listesinin siteyi yayına hazır duruma getirdikten sonra eksikleri açığa çıkararak, sitenin zirveye ulaşmasını sağladığı detaylarına değinilir.

Sizlere bizim bakış açımızdan SEO nedir ve SEO’yu biz nasıl yaparız onu anlattık. SEO hizmetimizde ilerlediğimiz sürece çok yakın, yeni başlayanların anlayacağı şekilde hazırladığımız içeriğimizi umarız sıkılmadan okursunuz. Hazırsanız anlatmaya başlayalım.

SEO Neden Gereklidir?

SEO’nun zaruret nedenleri bu şekilde sıralanır:

 1. Web sitesi görüşmeci miktarını naturel yöntemler ile yükseltmek,
 2. Google listelenmesinde daimi olmak,
 3. Hedeflenen anahtar kelimeleri üst sıralara çıkarmak,
 4. Site üstüne azami geri dönüş alabilmek,
 5. Reklam performanslarını yükseltmek,
 6. Maliyetsiz bir şekilde tanıtım yapabilmek,
 7. İnternet aleminde kurumsal bir imaj yaratmak,
 8. Marka bilinirliğini yükseltmek,
 9. Hedef kitlesine direkt olarak ulaşabilmek,
 10. Sadece yüksek sayıda görüşmeci değil daha vasıflı ziyaretçileri internet sayfasına çekebilmek,
 11. Tüm bu amaçları uygulamak için SEO’dan yararlanılması lazım olur.

Rakiplerden üstün olmak zorlu bir gibi gözükebilir. Ancak arama motoru optimizasyonu tam bu anda döneme girer. Google ve başka arama motorlarının içerikleri okuması ve anlaması için ilave müdahale yapılırsa, arama netice sayfalarında daha üst konumlarda yer alma talihi yer alır. Bu prosedür de fakat SEO ile gerçekleştirilir.

SEO Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

 1. Marka birliğini yükseltmek,
 2. Organik olarak internet sayfasına trafik çekme,
 3. Adwords bütçesini düşürme,
 4. Uzun vadeli pazarlama çalışmasında başarı yakalama,
 5. İlk üç ay içerisinde görüşme oranlarını yükseltme,
 6. Mobil sorgulama işlemlerinde üst sıraya çıkma,
 7. Google arama motoru sorgularında üst sıraya çıkma,
 8. Popülerliği yükseltme ve marka imajını müşterilere kolaylıkla aktarma,
 9. Direk olarak gaye kitleye ulaşmak,
 10. Piyasa rakiplerinin önüne geçmek,
 11. Lokal SEO çalışmalarından faydalanarak mağazalara trafik çekebilmek,
 12. Üst sıraya çıkma prosedürü sonrasında tanıtımdan 7/24 yararlanmak,
 13. Tüm bu faydalar SEO çalışmaları kapsamında kazanılır.

SEO Kontrol Listesi Ne İşe Yarar?

 • Site süratini en iyi seviyeye getirmek için bütün eksikleri teşhis eder.
 • Etkileyici başlıklar ve izahatlar kullanmaya yardımcı olur.
 • WordPress için SEO ahengi temaları ayrım etmeyi sağlar.
 • Anahtar sözcük araştırmasında taraf gösterir.
 • İçerik kalitesine odaklanılması gerekliliğini alenen ayrım ettirir.
 • Sadece siteden söz ettirmek için değil marka değerini yansıtmak için lüzumlu olan detayları ve düzenlemeleri sunar.

SEO Kontrol Listesi Maddeleri Nelerdir?

 • Bir denetim listesi SEO eksperine ilk olarak sitenin taşınabilir ahenkli olması gerekliliğini sonrasında,
 • Sitenin güvenilir görünmesi gerekliliğini,
 • Etkileyici ve başlık ve açıklamaların unutulmaması,
 • Taranabilir ve erişilebilir URL kullanılmasını,
 • Siteden söz ettirmek için marka yapısının ön plana alınmasını anımsatan maddelerden oluşur.

 

Site İçi SEO

Site içi SEO, bir nitelik çalışması olarak adlandırılır. Site içi SEO’dahi bundan sonra Google optimizasyonu beraberinde sitenin sahibi olan markanın imajı ile ilgili dahi pozitif yanların öne çıkarılması amaçlanır. Site kurumsal ve nitelikli bir tasarıma sahip olmalı, görüşme sağlayan kullanıcılar yönünden yineleme görüşme edilmek istenilen bir seviyeye taşınmalıdır.

Site İçi SEO Başarısını Hangi Faktörler Şekillendirir?

 • Web sitesinin seslenme ettiği sektör ile ilgili son dakika, taze, içerikler sağlamak,
 • Her sayfa için birbirinden değişik başlık, etiket ve tanımlama kullanmak,
 • Hedeflenen çaptaki metinler ile iç bağlantıyı yakalamak,
 • Başlık etiketlerini (H1-H6) elverişli şekilde uygulamak,
 • Görsel optimizasyon ve URL tüketimi yapar iken alt etiketleri kullanmaya itina göstermek,
 • Mobil arkadaşı bir internet adresi kullanıldığından güvenilir olmak,
 • Web sitesinin süratli açılma özelliğine odaklanmak,
 • Bu detaylara dikkat edilerek sayfa içi SEO çalışmasında başarı yakalanır.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO uygulamak için nitelik puanlarını büyüleyici internet sayfasına dair anne maddeler, site genelinde sarfedilen metinler, resim içerikler, tema renkleri, izahatlar, pak ve süratli bir kod yapısı, kullanıcı arkadaşı kullanıcı arayüzü hazırlanır. Arama motorlarının siteyi tarayabilmesi için en nitelikli içerikler katılır. Bu adımlar kapsamında site içi SEO çalışması gerçekleştirilir.

SEO Title ve Description Çalışması

SEO title, description çalışmaları, arama neticelerinde sitenin ön planda yer alması için adres başlığını ve tanımlama kısmını SEO’ya uygun şekilde ayarlamak için uygulanan çalışma çeşitleridir. Bu aşamaya geçmeden evvela kullanıcıya yararlı bilgi yayınlayan içerikler şayet esasen internet sitesinde fazladan hazırlanmış olması gereklidir. Tiitle ve description çalışması ile ilgili detaylar şöyledir:

Başlık (Title): Arama netice sayfasında ilk olarak göze batan bölüm, sitenin başlığıdır. SEO’dahi çarpıcı, akla yatkın kullanılmış bir adet anahtar kelimeyi içeren, kullanıcı üstünde merak uyandıran, başlık seçimi yapılır. Siteyi başka rakiplerinden değişik gösterecek ve görüşme edilme şansını arttıracak sözcükler seçilmelidir.

Açıklama (Description): Açıklama bölümü için içerikler ile ilgili kısa bir özet oluşturulur. Başlıkta olduğu gibi anahtar sözcük tüketimine yer verilir. Bu alanda mühim olan kullanıcılarının metinlere tıklamasını sağlayacak ve onları harekete geçirecek açıklamaların yer almasıdır. Art arda anahtar sözcük kullanarak spam yapılmaması gereken bölüm işte bu bölümdür. Tekrarlayan anahtar kelimeler okur sıkarken, sayfadan çıkmasına neden olur.

İçerik Optimizasyonu

SEO içerik optimizasyonları, site içindeki metinlerin Google yönünden tanınmasını, anlaşılmasını ve üst sıralara taşınmasını sağlayan optimizasyondur. Uzun senelerdir 250 ila 300 kelimelik bir yazı metni hazırlanarak Google’dahi üst sıralarda yer alınacağı ile ilgili bilgi aktarılmaktaydı. Bu vaziyet günümüzde değişmiştir. Özellikle Google’ın suni akıl ürünü olarak bilindik RankBrain algoritması döneme girdiğinde içerik tek başına yeterli olmuyor.

Google’da üst sıralara yükselmek ve metinlerin ön planda olmasını sağlamak için nitelikli ve naturel içeriklerin internet sitelerine aktarılması lazım olur. Bu aşamada SEO metin optimizasyonu döneme girerek, içerik stratejisi saptama, araştırılan anahtar kelimeleri doğru noktalara aplikasyon, metin için doğru sözcük miktarını ve başlıkları seçme işlemlerinin tümünü gerçekleştirebilmeye yardımcı olur.

Metin optimizasyonunda ilk uygulanan şey şayet Google arama motorunun nasıl sorular sorduğunu ön görü ermektir. Bu incelemenin uygulanabilmesi için çok sayıda vasıta bulunmaktadır. Örneğin ‘’Google Keyword Planner’’ bu vasıtalar arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Elde edilen sorular metinler içine elverişli bir plan ile yerleştirilip, internet sitesinde yayına sokulurlar.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

SEO kriterlerinde, doğru anahtar sözcük tüketimi için bold olarak işaretlenen yahut metin içerisinde öne çıkarılan anahtar kelimelerin yoğun adette kullanımından kaçınılır.
Bir anahtar kelimenin türevleri öne çıkarılır. Örneğin anahtar sözcük saat şayet başka bir odak noktası olarak sunulacak sözcük saat modelleri biçiminde seçilir.
Kelimeye dair uygulanan bu seçenek kullanımlar ile metin genelinde naturel bir ifade oluşturulur. Doğal ifade öğelerini taşıyan metinler şayet Google yönünden kolaylıkla tanınarak üst noktaya taşınırlar.
Eğer metinde kelimler çok çok yineleme etmeye başladıysa ve mevzu anlatılmak mecburiyetinde şayet kelimenin eş anlamlıları tercih edilir.

Diğer bir ayrıntı şayet anahtar kelimenin anne ve alt başlıklar içerisinde kullanılmasıdır. Bir metin içerisinde anne fikri veren anahtar sözcük başlıklar içerisinde geçmezse okur hangi bulguyu alacağı ile ilgili düşünce edinemez ve metni okumayı bırakabilir. Bu kapsamda SEO ahenkli anahtar sözcük kullanımda sözcüğün başlıklar içerisinde bulunması dahi tercih edilir.

Mobil Uyumluluk

SEO’da Mobil Uyumluluk çalışması, taşınabilir internet kullanıcılarına erişebilmeyi sağlayan yapıdır. Mobil internet kullanıcıları her geçen gün artarken, bilgisayardan internete giren şahıs sayısında eksilme görülmektedir. Bu kapsamda bir internet sitesinin taşınabilir ahenkli olmaması SEO yönünden bir dezavantaj yaratır. SEO eksperleri taşınabilir ahenkli olmayan siteleri ilk adımda taşınabilir ahenkli duruma taşırlar.

Sitenin taşınabilir ahenkli olması için şayet kullanımı kolay, yalın, kurumsal ve şık bir dizayn uygulanmalıdır. Mobil ahenkli sayfa dendiğinde akla değişik subdomain altında yalnızca taşınabilir cihazlardan görüntülenen sürüm gelmemelidir. Responsive biçiminde de bilindik ve kullanıcıların ekran çözünürlüğünü baz alarak niteliği deneyimleyebilecekleri bir sayfa akla gelmelidir. Bu kapsamda internet adresi ölçüleri ve tasarımı uygun, ekran çözünürlüğü nitelikli, ‘’https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr’’ adresine yazıldığında, taşınabilir uyumluluk sonucunu veren bir yapı olarak kurulmalıdır.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!