Google’a Bağlı Popüler Uygulamalar

Arama motoru denince akıllara ilk gelen isim olan Google, ancak popüler bir arama motoru olmakla kalmıyor ve kullanıcılara muhtelif hizmetler sunuyor. Bu uygulama ve sevişlerden bazılarına günlük hayatta aşinayız. Bazıları ise çok fazla bilinmemesine rağmen kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak özellikler taşıyor. Google’ın sunmuş olduğu tatbik ve servisler çeşitli amaçlar için oluşturulmuştur. Eğlence, veri depolama, güvenlik bu amaçlardan bazılarıdır. Şimdi Google’ın sunduğu uygulama ve servislere bir göz atalım.

Gmail, Google’ın sunduğu reklam destekli parasız bir elektronik posta servisidir. İlk defa 1 Nisan 2004 tarihinde ancak davet üstüne çalışabilen beta sürüm olarak piyasaya sürüldü. Herkese açık olarak sunulmuş olduğu 7 Temmuz 2007 tarihinde her kullanıcı için 1 GB saklama alanı sunarak rakiplerinden öne geçti. Günümüzde ise her kullanıcısı için 15 GB saklama alanı sağlayarak hizmet sunuyor. Yoğun olarak Gmail’i kullanan kişiler için 15 GB gizleme alanının kifayetsiz kalmış olduğu durumlar olabiliyor. Bu nedenle belirli ücretler karşılığında ek depolama alana satın alınabiliyor. Gmail; Google Dökümanlar, Google Drive ve Android ile uyumlu emek verme özelliğine sahip.

YOUTUBE

Youtube, Google’ın kurucuları tarafınca kurulmuş bir tatbik değildir. Chad Hurley, Jawed Karim ve Steve Chen adındaki üç arkadaş, Youtube’u kurdu. Zaman içinde Youtube tanınmaya başladı sadece kurucular maddi sıkıntılar çekiyordu. Google’ın kurucuları Youtube’un gelecek vadettiğini anladır ve 1.65 milyon dolar karşılığında satın aldılar. Youtube, Google tarafınca satın alındıktan sonrasında popülaritesi iyice arttı. Günümüzde ancak videoların paylaşıldığı platform olarak kullanılmamaktadır. Birçok kişi Youtube’u “Youtuber” ismi verilen mesleğin icra edilmiş olduğu yer olarak da görmektedirler.

GOOGLE CHROME

Google Chrome, Google’ın geliştirdiği aleni kaynak kodlu tarayıcıdır. Internet Explorer, Firefox benzer biçimde aynı kulvarda koştuğu rakiplerinden aleni ara öndedir. Google Chrome, indirilmesi ücretsizdir.

GOOGLE ADSENSE VE GOOGLE ADWORDS

Bu ikili, internet siteleri ile reklam verenleri buluşturmaya yarayan Google hizmetidir. Web sitelerine reklam vermek isteyenler Google Adwords üstünden reklam veriyorlar. Web sitelerinde reklam paylaşıp para kazanmak isteyen site sahipleri ise Google Adsense üstünden reklam alıyorlar ve sitelerinde yayınlıyorlar.

MY MAPS

Google Maps ve My Maps birbirine benzeyen ve ikisi de harita hizmeti sunan Google ürünlerindendir. Google Maps genel olarak yol tarifi sunma amaçlı kullanılabiliyor. My Maps ise Google’ın az bilinen ama çok faydalı olan harita uygulamasıdır. My Maps üzerinde gideceğiniz yer için kendiniz rota oluşturabiliyorsunuz. Kendi oluşturduğunuz haritalarınızı kaydetmenize de izin veriliyor.

OKUMALISIN!  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

GMAIL METER

Gmail Meter yalnızca Gmail üzerinde çalışıyor. Gmail uzantısına sahip bir mail adresiniz var ise Gmail Meter ile kaç tane e-posta aldığınızı kaç tane e-posta gönderdiğinizi, haftanın hangi günlerinde yoğun olduğunuzu, en oldukca kimlerle konuştuğunuzu öğrenebiliyorsunuz. Bu servis sayesinde e-posta trafiğinizin hangi alanlara yoğunlaştığını rahatlıkla analiz edebilirsiniz.

GOOGLE EARTH

Google Earth, Dünya’nın her yerini üç boyutlu olarak görmenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Dünya’nın uydudan çekilmiş fotoğrafları ile hizmet verir. Google Earth, son yıllarda Ay’ı ve Mars’ı da görmenize sağlıyor. (Yazardan küçük bir not: Bu uygulamayı açıp evini bulmaya çalışmayan yoktur sanırım.) GOOGLE RECAPTCHA Google reCaptcha, web sitelerini korumak amaçlı oluşturulmuş bir Google hizmetidir. İlk ortaya çıkmış olduğu dönemlerde sayılar ve harflerden oluşan doğrulama kodları isteyerek sayfalara giriş yapılıyordu. Bu servis geliştirilerek doğru fotoğraf bulununca giriş yapılabilir hale geldi. Örneğin “Yaya geçidi içeren resimleri seçiniz.” diyor ve robot olmadığınızı kanıtlıyorsunuz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!