Google Ads Kampanyaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Ads ile reklam vermenin ilk adımı olan dikkat edilmesi gerekenleri ve hedeflemeleri geçmiş makalemizde sizlere bahsettik. Bu konumuzda ise Google Ads reklam vermeden ilkin son sıradüzen olan Google Ads kampanya türlerini inceleyeceğiz. Bu reklam türlerinin kavranması Google üstünde etken reklamlar kurmak için son derece önemlidir.

Google Ads Kampanya Modelleri

Google Ads ile reklam vermenin ilk adımı kampanya oluşturmaktır. Kampanya türünü reklamcılık hedeflerinize gore seçmeniz gerekir. Her reklamcılık ağı, hedeflerinize müsait farklı kampanya türleri içerir. Geçmiş makalemizde sizlere kampanya hedeflerinden bahsetmiştik bu makalemizde ise kampanya türlerini anlatacağız.

Kampanya türleri nasıl çalışır?

Kampanya ayarlarınızı oluşturmaya başladığınızda kampanya hedefleri ve kampanya türü seçmeniz istenir. Kampanyanızın kampanya hedefini, müşterilerinizin gerçekleştirmesini dilediğiniz işlemlere bağlı olarak belirleyebilirsiniz. Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Alışveriş veya Video gibi bir kampanya türü seçebilirsiniz. Böylece, kampanyanızın ana reklam hedefine ulaşmanıza destek olabilecek özelliklere ve ayarlara yönelik tavsiyeler görürsünüz. Seçtiğiniz hedef ne olursa olsun, tüm kampanya ayarlarını ve özelliklerini kullanabileceğinizi, arzu ettiğiniz zaman bu ayarları değiştirebileceğinizi unutmayın.

Kampanya Hedefleri şunlardır:

 1. Satış
 2. Potansiyel müşteriler
 3. Web sitesi trafiği
 4. Ürün ve marka üzerinde düşünme
 5. Marka bilinirliği ve erişim
 6. Uygulama tanıtımı

Kampanya türü, müşterilerin reklamlarınızı nerede görebileceğini belirler. Ancak reklamlarınızı hedefleyerek bunu daha spesifik hale getirebilirsiniz. Google Ads Reklam Hedeflemeleri hakkındaki konumuza göz atarak bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kampanya türleri şunlardır:

Arama Ağı Kampanyası

En oldukca kullanılan reklam kampanyasıdır. Google Arama Ağında reklam verdiğinizde, reklamınız anahtar kelimelerinizden biri ile alakalı terimler aratıldığında arama sonuçlarının yanında gösterilebilir. Anahtar kelimeleriniz bir kullanıcının aramasıyla ilgili olduğunda reklamlarınız Google arama sonuçlarıyla birlikte ve diğer arama kararı sitelerinde gösterilebilir.

Google Arama Ağı siteleri: Reklamlar, Google Arama’da arama sonuçlarının üstünde yada altında gösterilebilir. Bunun yanı sıra Google Play, Google Alışveriş, Google Görseller ve Google Haritalar’da (Haritalar uygulaması dahil) arama sonuçlarının yanında, üzerinde veya altında gösterilebilir. Google Arama Ağı siteleri, Google’a ait olan diğer alt sitelerdir ve reklamlarınız müsait hedef kesime bu platformlarda da çıkabilir.

OKUMALISIN!  SEO Uzmanı Nedir?

Arama Ağı Kampanyasında hedef kitlenize, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde reklamlarınız Google üstünden ve Arama Ağı sitelerinden bütçenize en uygun halde gösterilmektedir. Sizin belirlediğiniz reklam grubu, müsait hedef kesime metin olarak gösterilmektedir.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası

Google Görüntülü Reklam Ağı, doğru kitleyi bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hedefleme seçenekleri sayesinde mesajınızı stratejik biçimde, doğru yerde ve doğru zamanda potansiyel müşterilere ulaştırabilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası ile görsel olarak etkisinde bırakan mesajlar verebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası hedef kitlenize ve belirlediğiniz kriterlere uygun en yüksek performans gösterecek sitelerde görsel olarak reklamlarınızı yayınlamanızı sağlar. Bu siteler Google Adsense ortak web siteleridir ve kitlenize uygun sitelerde görsel reklamınız otomatikman yayınlanır. İnternet üstünden değişik reklam biçimleriyle iletişim kurmanıza imkan tanır. Kullanıcılara farklı internet sitelerinde gezinirken, bir video izlerken veya mobil tatbik kullanırken ulaşmanızı sağlar.

Google Ads Görüntülü reklam ağına Google finans, Youtube vb. Google’ın kendine bağlı siteler dışında milyonlarca internet sitesi ve mobil uygulama da dahildir. Reklamlarınızın hangi internet sayfalarında yayınlandığını, en fazla tıklanan reklamların hangileri olduğunu ve hangi sitelerde en düşük maliyetle en fazlaca değeri elde ettiğinizi öğrenebilirsiniz.

Alışveriş Kampanyası

Google Alışveriş Kampanyaları, bir eticaret siteniz varsa ve satışlarınızı süratle artırmanın yollarını arıyorsanız başvurmanız gereken ilk yollardan biridir. Google arama motorunda herhangi bir ürün arayan kişinin karşısına sattığı ürünleri çıkarmak isteyen reklam verenin kullandığı Google reklam formatıdır.

Google alışveriş reklamları, kişinin Google’da aradığı anahtar kelimelerin, reklam verenlerin Google Merchant Center’a yüklediği mamüllerin antet yahut açıklaması ile eşleştiğinde arama meydana getiren kullanıcının karşısına reklam olarak gösterilir.

Yalnızca metin görüntüleyen metin reklamlardan değişik olarak alışveriş reklamları, ürününüzün fotoğrafını, başlık, fiyat, mağaza adı ve öteki bilgileri gösterir. Bu reklamlar, kullanıcılara reklamı tıklamadan önce, satışını yaptığınız ürünle ilgili önemli bilgiler vererek daha müsait potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlar.

OKUMALISIN!  AMP Nedir ve SEO'ya Etkileri Nedir?

3 tür alışveriş reklamı yaparak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

 • Ürün Alışveriş Reklamları: Ürününüzün verilerine bakılırsa oluşturulan reklamdır.
 • Vitrin Alışveriş Reklamları: Kategori olarak gösterilir, ürünlerinizi gruplayarak reklam verebilirsiniz.
 • Yerel Katalog Reklamları: Görüntülü Reklam Ağı ile beraber kullanılarak yerel kitleyi çekmek için kullanılan reklam türüdür.

Bu seçenekleri kullanarak alışveriş reklamları verebilirsiniz. Alışveriş reklamlarınız;

 • Google Arama Ağındaki Alışveriş sekmesinde,
 • Google Arama’daki arama sonuçlarının yanında (metin reklamlardan ayrı)
 • Google Görseller’de,
 • Google Arama Ağı İş Ortağı web sitelerinde (kampanyanızda seçenek olarak ayarlarsanız)
 • YouTube, Gmail ve Google Keşfet’i içeren Google Görüntülü Reklam Ağı’nda platformlarında belirlediğiniz hedef kitleye en efektif biçimde gösterilir.

Video Kampanyası

Video kampanyalar, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda tek başına veya öteki video yayını içeriklerinde video reklamlar yayınlamanıza imkan tanır. Atlanabilir yayın içi reklamlar, atlanamayan yayın içi reklamlar, video discovery reklamlar, yayın dışı reklamlar ve bumper reklamlar olmak üzere 5 tane video reklam biçimi mevcuttur.

Video reklam göstermek bir fazlaca karmaşık bir muamele şeklinde görünebilir. Halbuki bu kampanyaların oluşturulması ve yönetilmesi kolaydır. Kendi YouTube hesabınızdaki videoları kullanabilir ve diğer Google Ads kampanyalarıyla benzer biçimde, video reklamın performansını görüp video hedeflemesinde ince ayar yapabilirsiniz.

Bu reklam modelini detaylı halde Youtube Reklam Modelleri konumuzda sizlere detaylı olarak bahsettik. Makalemizi inceleyerek kolayca, müessir halde reklamlarınızı verebilirsiniz.

Uygulama Kampanyası

Mobil uygulamalarınızı tanıtmak için verebileceğiniz reklam türüdür.

Uygulama kampanyaları; Arama Ağı, Google Play, YouTube, Keşfet ve Google Görüntülü Reklam Ağı dahil olmak suretiyle uygulamalarınızı Google’ın en büyük hizmetlerinde tanıtmanızı sağlayan dönemi sizin için kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken birkaç satırlık metin, bir teklif ve birkaç öğe eklemektir. Geri kalan her şey kullanıcıların sizi bulmasını sağlayacak biçimde optimize edilir.

OKUMALISIN!  Kaliteli ve Ücretsiz Edu ve Gov Backlink Alma

Bu ağlar; Google siteleri, ilgili Google reklamları gösteren web siteleri ve öteki yerleşimler (mobil uygulamalar benzer biçimde) dahil olmak üzere, reklamlarınızın görünebileceği tüm yerleri kapsar.

Reklamlarınız; Google Arama, Google Play, YouTube, Google Görüntülü Reklam Ağı, AdMob, Google Keşfet, Arama Ağı benzer biçimde birçok platformda gösterilir. Google, reklamınızı uygulamanızla veya uygulama kategorisiyle ilgili arama terimleriyle eşleştirir ve uygulamanızı en doğru hedef kitleye gösterir.

Son olarak sizlerle her kampanya türüyle kullanılabilecek reklam biçimlerinin tablosunu paylaşmak istiyoruz.

Burada her kampanya türüyle kullanılabilecek reklam biçimlerini görebilirsiniz.

Bu kampanya türlerini kavrayarak Google üstünden bütçenize uygun doğru hedef kitleye kalifiye sonuçlar alacak reklamlar yaratabilirsiniz. Google Ads üstünden reklam almadan önce bu konuların kavranması son derece önemlidir.

Daha önceki makalemizde bahsettiğimiz hedeflemeler ve bu makalemizde söz ettiğimiz kampanya türleri ile profesyonel Google Ads Reklam Kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde sizlere Google Ads ile reklam alımı adımlarını paylaşacağız. Bütçemize müsait reklam iyi mi verilir? Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kriterler nelerdir? Doğru sonuçlar almak için neler yapmalıyız? gibi sorulara yanıt bulacağız ve ek kriterlerden bahsedeceğiz. Aynı zamanda 1 adet reklam alımı yapacağız ve görüntülü olarak sizlerle dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konuları paylaşacağız.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!