Google Re-Marketing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Remarketing

Gelişen teknoloji, beraberinde pazarlama şekillerinin değişmesini de sağlamıştır. Artık birçok şirket pazarlama yöntemi olarak sıkça dijital reklamcılığa başvurmaktadır. Sanal dünyada firmaların hedef kitlelerine yönelik olarak değişik alanlarda ve değişik yöntemler ile reklam kampanyaları yapılmaktadır. Bunun kararı olarak ziyaretçi sayılarının ve satışların artırılması hedeflenmektedir. Bu çerçevede Google, sanal ortamda en etken ve hedef kitlelerine rahatlıkla ulaşabilecekleri reklam kampanyası imkânı sunmaktadır. Google Remarketing ise Google tarafınca firmalara sunulmuş olan bir çeşit hizmettir.

Google Remarketing Nedir?

Yeniden marketing sistemi olarak da adlandırabileceğimiz Google Remarketing ile; sanal ortamda daha ilkin girmiş olduğunuz bir internet sayfasının etiketlenmesi ile o siteden ayrıldıktan sonrasında başka siteleri gezerken yine reklamınızın görülmesi sağlanmaktadır. Örnek verecek olursak; almak arzu ettiğiniz bir ürünü inceledikten sonrasında, başka siteleri gezerken incelediğiniz o ürüne ilişkin reklamların yeniden karşınıza çıkması diyebiliriz. Bunu ise cookie temelli bir teknoloji sayesinde yapabilmektedir.

Firmanın sitesini ziyaret eden bireyin bilgisayarına bir javascript kodundan oluşmuş olan bir cookie yerleştirerek, o siteden ayrılmış olsanız bile takibini yapabilmektedir. Google yine marketing sistemi yardımıyla, şirketin sunmuş olduğu ürün veya hizmetin satın alınma ihtimalini yükseltmiş olmaktadır. Bu uygulamayı icra eden firmalardan pozitif geri dönüşler sağlandığı için birçok şirket tarafından sıkça kullanılmaktadır. Peki Google Remarketing nasıl yapılır?

Google Remarketing Nasıl Yapılır?

Google Remarketing hizmetinden faydalanmak için ilk yapmanız gereken bir Google Adwords hesabı oluşturmaktır. Google Adwords internet sitesine girerek hesabınızı oluşturabilirsiniz. Google remarketing yapmak aslında çok ergonomik ve kolaydır. Hesabınızı oluşturduktan sonrasında Adwords üstünden oturumu açıp kampanyalar kısmını seçmeniz gerekmektedir. Kampanyaları seçtikten sonrasında yeniden pazarlama kampanyası ile oluşturmak istediğiniz türü belirtmeniz gerekmektedir.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonrasında karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlar; “Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları ve Arama Ağı kampanyaları” şeklindedir. Bu tercihlerden hangisi size uygun ise o kampanyayı seçerek rahatça oluşturabilirsiniz. Daha ayrıntılı emekler için Google tarafınca sunulan Adwords Danışmanlığı hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Google'a Bağlı Popüler Uygulamalar

Google Ads Reklam Verme

Yukarıda belirtilen hususları yerine getirdikten sonrasında öncelikle yeni kampanyanız için Adwords tarafından size bir kod verilecektir. Bu sistemin size vermiş olduğu küçük bir snippet’dir. Yani bu kodu internet sayfanıza yada mobil uygulamanıza eklemeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde Google Ads reklam verme işlemini yapabilirsiniz. Verilen bu kodu internet sitenizin bütün sayfalarına ekleyebileceğiniz gibi özel olarak takip etmek dilediğiniz yerlere de ekleyebilirsiniz. Bu kodu internet sitenizin alt kısmındaki kapanış etiketinin derhal öncesine yerleştirmelisiniz. Bu sayede sitenizde reklamları görebileceksiniz.

Yeniden Pazarlama İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başarılı bir tekrar marketing reklamı hazırlamak için müşterilerinizin neyi aradığını hayal edin. Metin reklamları direkt müşterilerinizin satın almak istediği mamüller yada hizmetler ile ilgilidir. Örneğin; bir kullanıcı Google’dan “süratli gül siparişi 24 saat çiçek teslimatı” gibi bir arama yapmış olduğu zaman, başlığı “24 saat çiçek teslimatı” olan bir reklamı görüp onu tıklıyor ve direkt o siteye giderek sipariş veriyor. Onun için kuvvetli bir metin reklamı oluşturarak yine marketing yapmak oldukça önemlidir ve bunu yapmak için en iyi ipuçları şu şekildedir:

1- Açılış sayfanızı mükemmelleştirin: Kullanıcılar reklamınızı tıkladıktan sonra ilk görecekleri açılış sayfanızdır. Eğer bir satış kampanyanız bulunuyorsa, açılış sayfanızda bunu gösterebilirsiniz. Aynı zamanda internet sayfanızın içerik ve tasarımı da fazlaca önemlidir. Çünkü ziyaretçi web sitenizin güvenli ve profesyonel olmadığı kanısına varırsa sizinle bilgilerini paylaşmak istemeyebilir.

Peki, mükemmel bir açılış sayfası için nelere dikkat etmek gerekmektedir? En önemlilerinden biri sayfa yükleme süresidir. Reklamınız tıklanır tıklanmaz web sayfanızın hemen yüklenmesi müşterilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Eğer açılış sayfanızın süresi geç olursa ziyaretçileriniz hayal kırıklığına uğrayıp sitenizi terk edebilir.
Ayrıca sitenizin güvenirliliği de fazlaca önemlidir. İçerik ve tasarımın profesyonel olmasının yanı sıra kontakt ve işletme bilgilerinize de ulaşımın basit olması gerekmektedir. Bu biçimde işletmenizin şeffaflığını ortaya koymuş olursunuz. Potansiyel müşterilerinizin sizinle iletişime geçme ve daha fazla malumat istemeleri durumunda teşvik imkânı sağlamış olursunuz.
Sitenizi ziyaret eden bir alan kişi, içeriklerin aradığı sözcükle alakalı olmasını bekler. Ziyaretçi sitenizde istediği şeye rahatlıkla ulaşabilmeli ve onu aramakla uğraşmamalıdır. Reklamını görmüş olduğu ürün yada hizmete kolay bir şekilde ulaşabilmelidir.
Sade formlar kullanarak ziyaretçilerden birtakım bilgiler paylaşmasını istek ediyorsanız, bunu niçin istediğinizi açıkça belirtiniz. Örneğin; bir nakliye firmasısınız ve onlara en iyi fiyat teklifi sunabilmek için malumat talep ettiğinizi belirtmeniz gerekmektedir. İstediğiniz bilgilere ilişkin formlar sade ve pratik olmalıdır. Fazla bilgi istek edilen formlar ziyaretçilerin endişelenmelerine ve formu doldurmayı bırakmalarına sebep olabilir. Onun için kompleks ve şahsi sorulardan uzak durmak gerekmektedir.

OKUMALISIN!  AMP Nedir ve SEO'ya Etkileri Nedir?

2- Google Ads ile yeniden marketing için kampanyanızı zenginleştirmelisiniz: Web sitenizin daha çok kişi tarafından ziyaret edilmesi ve trafiğini artırmanın en iyi yolu; Google Arama’da doğru müşterilerin sizin sitenizi bulmasını sağlamaktır.

Kullanacağınız anahtar kelimeleri daha uzun seçmelisiniz. Anahtar kelimeleri iki tiptir. Kısa ve daha uzun şeklindedir. Eğer kısa anahtar kelimeleri tercih ederseniz ki bunlar daha genel ve daha yaygın olacağı için reklam bütçenizi hızlı bir şekilde harcar. Örneğin “gözlük” şeklinde bir anahtar kelimenin ulaşım hacmi yüksektir. Fakat “numaralı güneş gözlüğü” gibi daha uzun kelimeler ile üç yada daha fazla sözcükten oluşması durumunda arama kütlesinin düşük olmasına rağmen daha alakalı ve ne istediğini bilen, alışveriş oluşturmaya hazır alan kişi profilini göstermektedir. Bu durum da sizin için olası bir satış ihtimali olmaktadır.

Kullanacağınız metinlerde farklı teklifleri denemelisiniz. Kullanacağınız bu metinlerden hangisinin sizlere daha yararlı bulunduğunu görmek için aynı reklamın farklı çeşitlerini oluşturmaktan çekinmemelisiniz. Web sayfanızın trafiğini çoğaltmak ve olası satış oluşturabilmek için yeni ve farklı stratejiler deneyebilirsiniz.
Kullanmış olduğunuz anahtar kelimenin performansının düşük olması niteliğinde onu planınızdan çıkarmalısınız. Hangi sözcüklerin hedeflerinize ulaşmanıza yardım ettiğini tespit etmelisiniz. Onun için anahtar kelime performansını sürekli olarak gözden geçirmek gerekmektedir. Mesela seçmiş olduğunuz anahtar kelime sayesinde sitenizin ziyaret trafiği fazlaca artmakta ama ziyaretçilerin sitenizden hemen çıkması ile sonuçlanıyor ise; o anahtar kelime düşünüldüğü kadar efektif değildir. Size pozitif olarak geri dönüşümü olmayan anahtar kelimeler için boş yere paranızı tüketmeyiniz.

Başarılı olan anahtar kelimelerinizi daha da güçlendirmelisiniz. Kullanmış olduğunuz anahtar kelime sitenizin ziyaret trafiğini artırıyor ve pozitif yönde geri dönüşüm getiriyorsa onu kullanma biçiminizi genişletmelisiniz. Anahtar kelime seçeneğindeki hedefleriniz tam eşleme şeklindeyse onu geniş eşleme benzer biçimde değiştirmekten çekinmeyin. Bu biçimde reklamınızın daha oldukça arama sonucunda gösterilmesini sağlamış olmuş olursunuz ve ziyaretçi trafiğiniz artar.
Google Ads dönüşüm optimize ediciyi kullanırsanız eğer; ziyaretçi sayılarına veya gösterimlere odaklanmaktan ziyade, tekliflerinizin daha oldukca satış olabilecek şekilde otomatikman düzenlenmesini elde etmiş olmuş olursunuz.

OKUMALISIN!  SEO ve SEM Nedir? SEO ve PPC’nin Farkları

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!