Geçmişten günümüze duvarlarda, kitaplarda, dergilerde, afişlerde, logolarda yazılı yada görsel olarak dikkatimizi çeken tasarımların aslında bir mesleğe ilişik olduğunu biliyor muydunuz? Severek meydana getirilen her meslek benzer biçimde grafik tasavvur mesleği de size her işinizde yenilikler katıyor bununla beraber para kazandırıyor. Peki bu ‘grafik tasavvur’ nedir? Grafik tasavvur nereden doğdu? Bir grafik tasarım elemanı ne iş yapar? Grafik tasarımcının nitelikleri nelerdir? Ne kadar para kazanır? Gelin bunları hep beraber bulgu edelim

Grafik tasarım ; bir iletiyi görsel ya da yazı yoluyla, belirlenen hedef kitleye ulaştırmak amacıyla meydana getirilen görülebilir herhangi bir düzlemde, iki boyutlu yada üç boyutlu olarak yapılan logo, afiş, billboard, kitap, dergi, animasyon, film tasarımı, ambalaj gibi yaratıcılık gerektiren tasarımları meydana getiren eğitin dalına grafik tasarım denir. Grafik tasarımın kendi içinde hizalama, denge (asimetrik yada simetrik), karşıtlık, vurgulama, hareket, oran, yakınlık, tekrarlama ve birlik gibi belli başlı sanatla alakalı ölçütleri bulunmaktadır. Bir grafik tasavvur oluşturulurken bu grafik tasarım ögelerine dikkat edilerek oluşturulmalıdır.


Grafik Tasarımın Tarihçesi Nedir, Nasıl Doğmuştur?

İnsanlık varolduğu andan itibaren devamlı bir yazışma ve kendini anlatma çabası içerisindedir. İlk olarak MÖ. 14,000’lerde mağara duvarlarına yapılan resimler ve İÖ. 4.Yy ‘da yazının icadı kontakt dili olarak sayılmaktaydı ancak sonraları elyazması dini içerikli kitaplar yayınlandı. 1450 senesinde Johann Gutenberg’in Avrupa’da hareketli matbaayı buluş etmesi ile beraber kitap yaygınlaşmaya başladı. O dönemlerde hâkim olan entellektüel düşünce yapısı din olgusu tarafında oluşmaktaydı ve buna bağlı olarak ilk dağıtımı oluşturulan kitapları, dini kitaplar oluşturmaktaydı. Bu harf ve metin dizilimlerinden oluşan basılı yayınlar, grafik tasarımın pratiklerine adım atmaktaydı. Ancak grafik tasarımın temel çıkış noktası sanayileşmenin gerçekleşmesi, dünyanın küreselleşmeye ayak uydurması ve modern yaşama geçişle beraber, resim makinesinin keşfi olarak gösterilebilir.


Grafik Tasarımın Alanları Nelerdir?

Aslında bakarsanız gözlerimizi kapayıp açtığımız her an bir grafik tasavvur ürününü görebilmekteyiz. Yolda yürürken billboardlarda, televizyonda, marketten alınan herhangi bir üründe, kitap, dergi, gazetelerde, elimize verilen broşürlerde, film-marka-dizi afişlerinde, ambalaj ve albüm kapaklarında, sevmiş olarak aldığımız t-shirt veya ev aksesuarlarında.. Yani görüp görebileceğimiz her şey grafik tasarımın alanının içine girmektedir.

Grafik Tasarımın Mesleğinin Nitelikleri Nelerdir?

Grafik tasavvur oluştururken grafikerin dikkat etmesi gereken bazı nitelikler bulunmaktadır:
Grafiker, yer , zaman ve tarz ilişkisini görebilen, görsel zekası yüksek, hayal gücü zengin, renkler arasındaki konstratlara hakim, vektörler ile anlatım edebilen, sanatla alakalı alanlarla ilgili, yenilikçi kimseler olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra ;

 • Tasarım gereksinimlerini belirlemek suretiyle müşterinin brieflerine nazaran tarımına doğrultu veren
 • Bilgisayar destekli tasavvur programlarını kullanarak hakim ve özgün orijinal tasarımlar ortaya koyan,
 • Müşterinin briefleri doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmaların tasavvur, baskı ve üretim süreçlerini kontrol eden,
 • Estetik kaygısına dayalı tasarımlar gerçekleştiren,
 • Mesleki gelişimini göz ardı etmeyen nitelikteki kimselerdir

Bir Grafik Tasarımcı (grafiker) Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Kazanır?

Öncelikle bir grafik tasarımcı olabilmek için en az lisans düzeyinde grafik tasarım eğitimi almak veya grafik tasarım eğitimi veren kurs yerlerinden başarıya ulaşmış olarak sertifika almaları yeterlidir. Bir grafik tasarımcı freelance çalışabileği gibi aynı zamanda:

 • Matbaa ve basım şirketleri
 • Grafik tasarım firmaları
 • Reklam ajanslarında
 • Web tasarım firmaların
 • İnternet ve bloglarda
 • Film, dizi vb. Firmalarda grafiker olarak çalışabilmektedirler.

İş imkanı ağı zengin olan grafik tasavvur bölümünün bu alanda yaratılığını kullabilen, grafik tasarım terimlerine ve grafik tasarım programlarına hakim bir grafiker 10.000 TL ile 20.000 TL içinde maaş alabilmektedir. Yeterli düzeye sahip sadece rahat işler icra eden bir grafik tasarımcı minimun 2.500 TL gelir elde edebilmektedir. Bu yüksek maaşları ancak özel sektör mensupları alabilirken, grafik tasarım mesleğinden alınan maaş kişini kalitesi, hayal gücü ve becerileriyle de doğru orantılıdır.


Grafik Tasarım Programları Nelerdir?

 • Tasarım oluşturulurken kullanılan belli başlı bazı programlar bulunmaktadır. Bunların en başında
 • Adobe Photoshop(PS-pixel tabanlı tasavvur programı),
 • Adobe Illustrator(Aİ-vektörel tabanlı tasavvur programı)
 • Corel Draw(vektörel tabanlı tasarım programı) gelmektedir.

Bunun yanı sıra,

 • Adobe Indesign,
 • 3DS Max(3 boyutlu çalışmalarda),
 • Adobe Flash(kodlama dili), ActionScript(kodlama dili),
 • Free Hand(masaüstü çizim programı),
 • Adobe Dreamweaver(internet geliştirme programı) grafik tasarımda kullanılan önde gelen programlardandır.
Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!