Hacklink, Black Hat SEO ve Anti SEO Nedir?

Hacklink Nedir?

Hacklink, web sitelerin emniyet açıklarından faydalanarak sisteme giren kullanıcının kendi web sitesi için aldığı backlink yada bu site aracılığıyla kendi sitesine yapmış olduğu katkıya denmektedir.

Peki kimdir bu hacklink yapanlar? Ne halde çalışırlar?

Black hat seo işi ile uğraşan kişilere, siyah şapkalı seocular ismi verilmektedir. En etken şekilleri hacklinktir. Hacker’larda olduğu benzer biçimde seocularda bu kavram ortaya çıkmıştır aslında şöyleki bahsetmek gerekirse bir siyah şapkalı seocu ya bir hacker diyebiliriz bundan dolayı illegal yollarla meydana getirilen bir çalışmadır. İllegal yolları da kullanmak bir hacker işidir.

Peki yasadışı nasıl çalışırlar buna biraz deyinelim, dediğim gibi black hat seocular bir hacker’dır ve eğer imkan var ise prestijli bir sitenin (ziyaretçi sayısı yüksek yada devlet kurumları gibi) güvenlik açıklarından faydalanarak sisteme sızan ve kaynak kodlarına herhangi bir izin alınmadan kendi sitesine aldığı backlink yöntemine hepimiz hacklink diyoruz.

Bu hackerlar genelde hacklink yöntemini kullanırlar bunu kullanırken sitenin footer alanının en alt kısmını arka planlar aynı renk olacak biçimde bir gizli bağlantı (hacklink) yerleştirilir. Bu gizli saklı renk arka planla aynı renk olduğundan dolayı ziyaretçi bir bakışta orada bir link bulunduğunu göremez, bunun fark edilmesi için imleci linkin üzerine getirmesi veya sayfanın tümünü seç hususi durumunu kullanarak bu linki ayrım edebilir. Bir öteki ayrım etme yöntemi de kaynak kodlarını görüntülemesi olacak.

Nasıl yaptıklarına gelecek olursak, her yazılım dilinin ve sistemin bir güvenlik açığı bulunmaktadır. Güvenli bir sistem yoktur. Her vakit bir açık mevcut olur ya da endirekt yollardan değişik bir aleni üzerinden sisteme giriş yapılır.

Örnekler

Örneğin; php ile kodlanmış bir sistemde RFI (remote file inclusion) açığı bulunmakta ve bu aleni yardımıyla server üzerinde gezinmemizi sağlayan belli başlı yazılımlar bulunmaktadır. (c99shell, r57shell vs.) Bu yazılımları kullanarak server üstünde kaç tane site var ise hepsine giriş yapılabilmektedir. Girdiğiniz sitenin dosya yazma izni var ise site üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Dosya yazma izni yoksa bile config.Php dosyasını okuyarak kullanılan yazılım vesilesiyle database’e bağlanıp tabloları kullanarak sistemde yine değişim yapma hakkı kazanmış olursunuz. Bir diğer yetki kazanma durumu ise en tehlikeli olan yöntem, sunucunuzun güvenliği kapalı ise kullandığı sisteme nazaran exploit kullanıp serverda root yetkisi kazanabilir. Bu durumda server üzerinde kaç adet site barınıyorsa tam yetki sahibi olup istediği siteyi hackleyebilmektedirler. Bu duruma mass deface denmektedir.

OKUMALISIN!  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Html sitelerde veritabanı kullanılmadığından sistemde açık aranmaz, bu tür durumlarda değişik yöntemler kullanılır. Biraz önce bahsettiğimiz gibi sunucu üstündeki değişik bir siteden sizin sitenize geçiş yapılabilir, sitenize giriş yaptığınız bilgisayar hacklenebilir, sosyal mühendislik kullanılarak sizi aldatabilir şifrenizi ele geçirebilirler. Bu tür durumlarda siteniz savunmasız olacak ve hacker sitenizi dilediği şeklinde kullanacak, kendi sitesine hacklink alabilir, hacklediği site oldukca hit bir site ise yönlendirme kodu ile kendi sitesine hit kazandırabilir.

 • Backlink ve hacklink kavramlarını kavramak aslında fazlaca kolay bir konudur.
 • Backlink doğru yapıldığı takdirde sitenize kalıcı olarak yarar sağlar.
 • Hacklink doğru yapıldığı takdirde sitenize kısa zamanlı yarar sağlar.
 • Tavsiyemiz elbette doğal yollarla meydana getirilen SEO çalışmalarıdır.

Özetlemek Gerekirse

Kısaca illegal yollarla seo uygulamaları yapmak anlamına gelen Black Hat Seo; Google’nin yasakladığı bazı webmasterlerin algoritma eksikliğinden faydalanarak işleme koyduğu yapılması tavsiye edilmeyen seo çalışmalarıdır. Bu yazımızda illegal seo şekillerinden Black Hat SEO Teknikleri konusuna değineceğiz. Bu seo emek harcaması, genellikle halk arasında Hack Link ismi ile tanımlanan seo çalışmalarıdır. Web sitenizin düşürülmesi amacıyla farklı web sitelerine eklenen bu tip linkler, içeriğiniz haricinde bir anahtar kelimeyi işaret ederek internet sitenize geldiğinden dolayı sitenin düşmesine niçin olacaktır. Aşırı backlink emek harcaması yapmakta bu yöntemlerdendir. Rakipleriniz web sitenize yönelik kötü amaçlı bu tip bir emek harcama yaptırabilir ve sitenize gereksiz çıkışlar olabilir. Yanı sıra web sitenizi kapalı tutmak için Botnet saldırıları yaparak kapalı olarak kalmasını ve arama motorları sıralamalarından düşmesini sağlayabilirler. Sosyal medya platformlarında web sitenizin negatif yönde tanıtılması yolu ile de düşürülmesi mümkündür. Bu yüzden düşüş gözlemlendiğinde link durumlarınızı mutlaka kontrol etmelisiniz.

İllegal seo şekillerinden Black Hat SEO Teknikleri hakkında daha detaylı malumat almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.
Hacklink: Sıklıkla kullanılan Black Hat Seo yöntemlerinden biri de Hacklink’tir. Hack Link; izinsiz elde edilen web site yahut sunucu bilgileri ile sitelere yasadışı yöntemlerle eklenen linklere verilen isimdir.

 1. DOS Komutları ile Organik Hit: Kişi daha ilkin IRC sunucularında veya herhangi bir virüs ile yüzlerce bilgisayarlara komut vererek o bilgisayarları emri altına alır. Böylelikle bilgisayarlara aynı anda verilen buyruk sayesinde bilgisayarlar Google’da anahtar kelimeyi aratıp ve istenilen siteyi bulup tıklıyor. Bu sayede yüzlerce ayrı ip den doğal hit sağlanmış oluyor.
 2. Invisible / Hidden Text Yöntemi: Sayfanın arka plan rengine uygun olarak bağlantı ekleme yöntemidir. Sıklıkla kullanılır. Bu sebeple internet sitenizdeki link çıkışlarınızı devamlı olarak test altında tutmalısınız.
 3. Keyword Stuffing / Unrelated Keywords: Aşırı boyunda keywords meta girilmesi yöntemidir. Eski google algoritmalarında işe yarıyordu sadece değişen algoritmalar ile bu yöntem web sitesini kötü yönde etkileyebilir.
 4. Cloaking / Doorway Pages: Profesyonellik gerektiren bir kodlama ile yapılan bir black hat seo çalışmasıdır. Bu tatbik ile we sitesi ikiye bölünerek Google botlarına ayrı normal kullanıcıya ayrı halde görünür.
 5. Mirror or Duplicate Sites: x sitesinin y sitesindeki içinde ne olduğu datasına çekmesi yani doğrudan kopyalama yöntemidir.
 6. Prescience Index: Örneğin hemen hemen yayınlanmamış bir sinema filminin vizyonda olan bir başka film için “x filmini full izle” şeklinde içeriklerin girilmesi yöntemdir.
OKUMALISIN!  AMP Nedir ve SEO'ya Etkileri Nedir?

Black Hat SEO Kurtulma Yolları Nelerdir?

Black hat SEO internet sitesi sahipleri tarafınca yapılabileceği benzer biçimde başkaları tarafınca da internet sitenize zarar vermek için yapılabilir. Bu yüzden etik olmayan bu müdahalelerden kurtulma konusunda geçerli yöntemleri bilmenizde fayda vardır. Bu yöntemler;

Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanın

Anahtar kelime SEO emek harcamaları için oldukça mühim bir detaydır. Bazı internet siteleri içeriklerde oldukca sayıda anahtar kelime yığarak kısa süre içinde sonuçlar almaya çalışır. Bu yüzden web siteniz için oluşturulan içeriklerde geçecek anahtar kelime sayısı ve oranı doğru halde belirlenmelidir. Çünkü kullanıcılar fazla anahtar kelime kullanılan metinleri okuyamazlar. Çünkü bu kadar fazla yığılma olursa anlam bütünlüğünü sağlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Bunu sizlere kısa bir olayla açıklayalım. Diyelim ki “En çok tercih edilen spor pabuç türleri” anahtar kelimeli bir içerik yazdığınızı varsayalım. İçeriğiniz arasında “En çok tercih edilen spor ayakkabı türlerini sitemizde bulabilirsiniz. En çok tercih edilen spor pabuç türleri dört mevsim giyilebilir. Ayrıca en oldukça tercih edilen spor pabuç türleri değişik fiyat aralıklarında satılmaktadır.” gibi devamlı anahtar kelimeyi barındıran cümleler geçerse bu kaliteli bir içerik olmayacaktır. Bu yüzden içeriklerinizi kaliteli biçimde oluşturmalısınız.

Sahte Linkleri Belirleyin

Link inşa yöntemi bir SEO çalışmasının temelleri arasındadır. Bazı siteler bu durumu abartarak kullanıcılara istemeyecekleri bağlantıları sunmaktadır. Ayrıca bazı fena niyetli kişiler internet siteniz için işlevi olmayan ya da zarar verecek düzeyde backlinkler verirler. Genelde bağlantı satın alma çalışmalarında bu negatif örnekleri görebilirsiniz. Arama motorları nezdinde web sitenize bu linklerden gelen kullanıcılar müspet bir değerlendirme ögesidir.

Ancak alakası olmayan linkler, spam bağlantılar ve kötü niyetli emek harcamalar internet sitenizin ceza almasına yol açabilir. Bu yüzden tertipli aralıklarla internet sitenizdeki backlinkleri kontrol ederek sahte bağlantıları ortadan kaldırın.

Spin İçerik Kullanmaktan Kaçının

Arama motorları botlarının en oldukça dikkat ettiği konuların başında örneksiz içerik gelir. Bu yüzden birkaç internet sitesinden alarak derme çatma birleştirdiğiniz bir metne internet sitenizde yer vermeyin. Bunun için kaliteli yazarlarla çalışın, içerik oluşturmak için vakinizi ayırın ya da içerik oluşturma bütçenizi arttırın. Bazı spinleme programlarıyla yapılan ya da yazarlar tarafınca kalitesiz, örneksiz olmayan halde yazılan içerikleri sitenize eklemeyin. Düzenli olarak içeriklerinizin kontrollerini yapmaya özen gösterin.

Markup Spamına Düşmeyin

Markup arama motorları botlarında içeriğin daha iyi anlaşılarak listelenmesi için verdiğiniz koddur. Böylece hem kullanıcı hem botlar sitenize daha fazla ziyarette bulunabilirler. Ancak spam anahtar kelimeler kullanıp kullanmadığınızı iyi araştırın.

Hacklink ve Gizlenen Linklerden Kurtulun

Hacklink en oldukça kullanılan black hat SEO emekleri arasındadır. Web sitenizden izin almadan link gizlenmişse bunu belirlemek için çalışmalar yapın. Ayrıca sizler de izin almadan bu biçim bir bağlantı inşa etme işleminden kaçının. Google hacklink ve gizlenen linklere karşı son aşama acımasız davranmaktadır.

OKUMALISIN!  SEO Nedir? Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Bu teknik black hat SEO çalışmalarında en oldukca başvurulan yöntemdir. Bu emek harcama sektörünüzde oldukça güçlü olan sitelerin sahiplerinden izin almadan farklı tasarım teknikleri kullanarak bağlantı gizlemenizdir. Bu emekler kısa süre arasında internet sitenize oldukça yararlı olur. Ancak uzun vadede önerilen bir metot değildir.

Sosyal Medyada Spamından Uzak Durun

Sosyal medya uygulamaları son zamanda reklam kampanyalarının döndüğü alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya uygulamaları üstünde ziyaretçi ve botları yanıltan spamlar yapmaktan mutlaka kaçının. Ziyaretçilere hiç beklemedikleri bir sayfa vermekten kaçının. Böylece ziyaretçilerin geri dönüşünü yeniden sağlayabilirsiniz.

Link Çöplüğünden Bağlantı Kurmayın

Bazı web siteleri ancak bağlantı oluşturmak amacıyla hizmet verir. Bu sitelere bağlantı çöplüğü adı verilir. Buradaki içerikler kalitesizdir ve oldukça sayıda link olduğundan kısa süre arasında ceza alırlar. Bu yüzden internet sitenize bağlantı çöplüğü sitelerden rabıta sağlamayın ve internet sitenizi bu amaçlar için kullanmayın.

Küçük Metin Çalışmalarını Yapmayın

En azca uygulanan ancak müessir olan black hat SEO emek harcamaları arasındadır. Görsellerin alt etiketlerine oldukca küçük puntolar koyarak oldukca sayıda kelime yazılma kanalıyla ziyaretçi elde etmek istenir. Ancak bu işlemler yoğun anahtar kelime kullanması nedeniyle kısa süre içinde botlar tarafınca fark edilir ve geri plana düşmenize yol açarlar.

Black Hat SEO Cezaları Nelerdir?

Black hat SEO cezaları arama motorları nezdinde büyük cezalara yol açabilir;

 1. Google Tarafından Verilen Cezalar
  Google botları sürekli internet sitelerini denetler. Black hat SEO’ya karşı otomatik veya manuel cezalar verilir. Manuel olarak verilen cezalar Google çalışanları tarafınca verilir. Bu cezalarda laf konusu sorunu ortadan kaldırdığınızda Google’a haber vererek kurtulabilirsiniz. Ancak otomatik cezalar çözümü kolay olmayan cezalardır. Bu yüzden düzeltilmesi vakit alabilir.
 2. Arama Sonuçlarında Geri Düşme
  Black hat SEO’ya yönelik bir emek harcama yaptığınız belirlendiği anda SEO çalışmalarınızın kalitesine bakılmaksızın geri plana düşersiniz. Bu durumda uzun bir müddet çalışmalarınızı yürüterek eski yerinize gelmek için oldukça emek verirsiniz.
 3. Kara Liste (Spam)
  İnternet dünyasında spam olarak bilinen terim kara sıralama olarak da bilinir. Google kurallara uymayan, Black hat SEO yapan ve virüs bulaştırma durumu olan siteleri dizinlerinde engeller. Bu sayede internet siteniz sıralamalara giremez. İlk etapta fena bir yazılım bulunduğunu belirten kırmızı bir uyarma çıkar. Bu problemi verilen süre içinde çözmezseniz kara listeye girersiniz. Bu süreçten sonra web sitenizi çıkartmak zor olur. Bunun için yoğun bir şekilde çalışmanız gerekir.

Sonuç olarak black hat SEO emekleri ne kadar kısa sürede etkisini gösterse de uzun solukta internet sitenize ve yapmış olduğunuz yatırıma zarar verecektir. Bu yüzden etik olarak görülmeyen bu şekilleri kullanmayın ve size karşı uygulanmaması adına da sürekli çeşitli araçlarla belirttiğimiz noktalarda kontrollerinizi yapın.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!