Kullanıcı deneyimi – UX nedir?

Kullanıcı deneyimi; ürün, sistem ve hizmetlerin, kullanıcıyla buluşması, deneyimlenmesi ve ilişkisinin bitirilmesi arasındaki sürecin oluşturduğu bir deneyimler bütünüdür. İnsanla ilgili her şey, ayakkabı, elbise, tv kumandası bile kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır. Verimli, üretken ve ön plana çıkan kullanıcı deneyimlerini birçok farklı tasavvur prensibi etkiler.

Müşterilerinizin ürününüzü kullanmaktan dolayı memnun olması kullanıcı deneyiminin temelini oluşturur. Ürün, servis ve hizmetlerinizin olmazsa olmaz olması için en önce gözetilmesi ihtiyaç duyulan, ürün yahut hizmetinizin kullanılabilir olmasıdır. Kullanılabilirlik şu 5 temel ilkenin sağlanması ile gerçekleşir: öğrenilebilirlik, bereketlilik, unutulmazlık, hatalar, sevinç ve özelleştirme.


Öğrenilebilirlik
Kullanıcılarınız ürününüzle ilk kez karşılaştığında bir sonraki adıma iyi mi geçeceklerine veya hata yaptıklarında çözüme nasıl ulaşabileceklerine dair ipucu ararlar. Bu durum çoğu zaman gerginlik vericidir. Cihazınızın iyi mi çalıştırılacağını veya sisteminizde gezinmeyi öğrenmenin ne kadar rahat olduğunu imlemek kullanıcıları rahatlatır ve muamele yapmak için cesaretlendirir.

Tasarıma uygula: Karşılama ekranları (onboarding) tasarımları öğrenilebilirlik prensibinin sağlanması için kurgulanır. Kullanıcılarınızın takip etmesi ihtiyaç duyulan adımları süratli bir demo ekranında gösterebilirsiniz. Böylece meçhul bir durumla ilgili yaşanan ilk gerginlik atlatılmış olur.


Verimlilik
Kullanıcılar ürününüzü belirli bir amaçla kullanırlar. Öncelikleri, kullanma amaçlarını en rahat ve hızlı halde gerçekleştirmektir. Kullanıcılarınızın önceliği sizlerin de önceliğiniz olmalıdır. Sunmak dilediğiniz öteki özellikler temel işlevlerin önüne geçmemeli, kullanıcı arzu ettiğinde erişmelidir.

Bu konuda en malum örnek, Google’ın ana sayfasına sadece arama çubuğu yerleştirmesidir. Google büyük bir şirket ve başka hizmetleri de olduğunu biliyoruz. Fakat kullanıcıların büyük çoğunluğu Google’ı, en oldukça arama motoru özelliğine erişmek için tercih ediyor. Google da kullanıcılarının aramalarını hızlıca ve direkt gerçekleştirmelerini sağlamak için açılış ekranını diğer özelliklerinden arındırarak ancak büyük bir arama çubuğuna yer vermiş. Google’ın anasayfa tasarımında kullanıcı deneyiminde verimlilik prensibine yer verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tasarıma uygula: Diğer hizmetlerinizi göstermek konusunda çok hevesliyseniz ve bazı özelliklerinizi geri planda bırakmaktan çekiniyorsanız, kendinizi müşterilerinizin yerine koyun. Örneğin bir banka müşterisisiniz ve ATM’de muamele meydana getirmeye çalışıyorsunuz. Para çekme adımına gelene kadar karşınıza çıkan reklamlar ne kadar ilginizi çeker? Google’ın tasarımı sizi minimalist ve hedef odaklı bir tasarım mevzusunda yüreklendirebilir.


Unutulmazlık
Kullanıcıların amaç ve hedeflerini gerçekleştirirken etkileşim araçlarının ve gerekli adımların ne kadar hatırlanabilir olduğu oldukca önemlidir. ‘Bu ekrana nasıl geldim?’ , ‘Bu alet nerden açılıyordu?’ benzer biçimde sorular müşterilerinizin yüzündeki gülümsemeyi siler. Sabırsız olanları ise çoktan kaybetmişsinizdir. Kullanıcılarınızın kaybolmuşluk hissi yaşamaması için işlem süreçlerinin durumu tasarıma yansıtılmalıdır.

Tasarıma uygula: Ekrana yerleştireceğiniz adım takip ekranları kullanıcılarınıza nerede olduklarını hatırlatmak ve her şeyin yolunda bulunduğunu işaret etmek için iyi bir fikir olabilir.


Hatalar
Kullanıcılar ürününüzü kullanırken hata yapabilirler. Özellikle ilk kez deneyimlenen ürün ve hizmetlerde hata yapmak da deneyimin bir parçasıdır. Böyle durumlarda kullanıcılarına sakin olmalarını, sorunu hemen düzeltebileceklerini ve her şeyin onların kontrolü altında bulunduğunu hissettiren mesajlar vermelisiniz.

Tasarıma uygula: Kullanıcılar hata yaptığında yapılan hata düzelene kadar diğer fonksiyonları kilitlemek ve tasarım diliyle hatayı işaret etmek, işe yarar bir uyarıcı olabilir. Yine hepimizin bildiği bir örnek verelim; dijital bir formu doldururken, yanlış girilen bir posta adresi olduğunda adres alanının çerçevesi kırmızı şeklinde uyarıcı bir renge döner. Böylece hatanın o alanda gerçekleştiğini anlarız.


Memnuniyet
Kullanıcı deneyiminin temelinde kullanıcının memnuniyetinin yattığını belirtmiştik. Ürününüzün verimli ve kullanışlı olması tek başına ayrım yaratmasını sağlamayabilir. İnsan güzel duyu algısına sahip olan bir varlıktır ve kullandığı üründe tasarımsal incelikler görmek memnuniyetini en yüksek seviyelere çıkarılabilir.

Tasarıma uygula: Kullanıcılarınız muamele adımlarını doğru takip ettikçe onları ödüllendirebilir, yaptıkları işlemlerin sonuçlarını beklerken farklı ve keyifli ekranlar sunarak dikkatlerini çekebilirsiniz.


Özelleştirme
Kullanıcılarınız şayet ürününüzü yada hizmetinizi beğendiyse, kendisini onunla ilişkilendirmek ve benimseme aşamasına geçmek isteyecektir. Bu noktada özelleştirmeye açık olan tasarımların bir adım önde olma ihtimalleri de yüksektir.

Tasarıma uygula: Kullanıcının zevkine nazaran değişen renkler, sesler, kullanılmayan işlevlerin çıkarılması veya tam bilakis tercihe göre eklenmesi, kısacası kullanıcılarınız gibi hususi olması, müşterilerinizi de özel hissettirir.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!