Pinterest ile Websitenizde Etkileşim Sağlama

Günlük yaşamımızda Pinterest’i şahane panolar oluşturmak, detaylardan esin almak ve yeni fikirler keşfetmek için çok sık kullanmaktayız. Kaydettiklerimize yine göz atmak, onları kategorize etmek; tarihi yaratıcı dercetmek adına keyifli ve eğlencelidir.

En eğlenceli sosyal medya platformlarından kabul edilen Pinterest için Sosyal medya araçlarını kullanarak; paylaşımlarınızı planlayabilir, beğenileri, yorumları ve hangi içeriklerinizin daha fazla etkileşim aldığını analiz edip buna bakılırsa içerik akışınızı planlayabilirsiniz.

Kaçımız Pinterest’in ancak kadınların en son tarifini veya DIY (Kendin Yap) projelerini paylaşabileceği bir yer olduğunu düşünüyor? TIME’ın yaptığı araştırmaya bakılırsa en iyi Pinterest hesapları; yemek, moda, tasavvur ve düğün bloglarından oluşmaktadır. Bu da hanımefendiler için Pinterest’i ciddi anlamda bir içerik cennetine dönüştürmektedir. Ama aslına bakarsak Pinterest bunlardan oldukça daha fazlası…

Yapılan son araştırmalara bakıldığında Pinterest’te 250 milyonun üzerinde kullanıcı bulunmuş olduğu görülmektedir. Kullanıcıların Pinterest’i satın alma kararlarına destek olması amacıyla kullanmaktadır. Geri kalan yüzdeyi ise Pinterest’i esin almak amacı ile kullanan kullanıcılar oluşturmaktadır. Bu konum Pinterest ’in kullananların satın alma kararları üzerinde ne kadar önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Markalar için sunmuş olduğu ek pazarlama özellikleriyle hızla büyüyen ve oldukça popüler olan Pinterest’te geç kalmadan yerinizi alın!


İşletme Hesabınızı Oluşturun

Pinterest’te bir marka olarak mevcudiyet imlemek ve herhangi bir hesabın sahip olmadığı özelliklere ulaşmak için işletme hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. İşletme hesabı, reklam verme, hesap analizi ve e-posta güncellemeleri gibi özellikleri içermektedir.

Web Sitenizi Pinterest ile Entegre Edin

Web sitesi analizlerine erişmek ve insanlara daha çok içeriğinizi nerede bulabileceklerini söylemek için web sitenizi Pinterest hesabınız ile entegre edin. Sitenizden gelen her Pinin yanında profil fotoğrafınız görünür ve profilinizde internet sitenizin URL’sinin yanına eklenir.

Sitenizi onaylayarak logonuzun sitenizden kaydedilen her içerikte görünmesini ve analizlerinizin gelişmesini sağlayabilirsiniz.
Kaydet düğmesini ekleyerek müşterilerinizin beğendikleri şeyleri Pinterest’e kolaylıkla kaydetmesini sağlayabilirsiniz.
Bir widget oluşturarak Pinlerinizi, panolarınızı ve profilinizi sitenizde görüntüleyebilirsiniz.
Pinterest etiketini kullanarak sitenizde değerli dönüşüm verileri toplayabilir ve gelecekte hedefleyebileceğiniz kitleler oluşturabilirsiniz.
Sosyal medya marketing stratejinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz toplumsal medya araçları için yazımızı okuyabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

İçeriklerinizde Web Sitenize Yer Verin

İçeriklerinizin hedef bağlantı kısmında web sitenizin linki kesinlikle olmalıdır. Bu ekleme kullanıcıları araştırma yapma zahmetinden kurtararak direkt olarak markanızın internet sitesine ulaşmalarını sağlayacaktır.

Doğru Zamanda Pin’leyin

Daha fazla Pinterest kullanıcısı çekebilmek için ve aynı zamanda internet sitesi etkileşiminizi artırmak için günde 5-30 arası pin paylaşmanız gerekmektedir. Pinlemenin en iyi tarihi hedef kitlenizin alışkanlıklarına, günün hangi saatlerinde aktif olduğuna gore farklılık gösterebilmektedir. Bu parametreyi göz önünde bulundurarak doğru zamanda doğru içerik planlamanızı oluşturmanızı öneri ederiz.

Önemli uyarı! Örneğin 30 pini 5 dakika arasında paylaşmamaya itina göstermelisiniz. Bunu bir güne yayarak yapmanızı öneririz. Dilerseniz pinlerinizi evvelinde oluşturup gizli saklı moda sokabilir ve ondan sonra bunların gizliliğini kaldırarak paylaşabilirsiniz.

Pin’lemeye Değer İçerikler Paylaşın

Pinterest görsellere dayalı bir sosyal medya platformudur. Bu nedenle yapacağınız seçimlerde net ve yüksek kaliteli görseller kullanmanız, kullananların daha çok ilgisini çekecektir.

Ufak bir hatırlatma! Işık içeren görseller karanlık içeren görsellere oranla 20 kez daha fazla pinlenmektedir. İçerik olarak en popüler kategorilerin ilk üçünde ise; yeme içme, kendin yap tarzı mamüller ve dekorasyon fikirleri yer almaktadır.

Sponsorlu İçerikleri Kullanın

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu benzer biçimde, Pinterest’te de bir işletme hesabınız olduğunda reklam modellerini kullanarak; hedef kitlenize daha müessir bir halde ulaşabilir ve pinlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda ‘Satın Alınabilir Pinler’ reklam özelliğini kullanarak, ürünlerinizin Pinterest sayfasından ayrılmadan direk satın alınabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Hesap Analizlerinizi Gözden Geçirin

Pinterest kurumsal hesaplar için Pinterest Analiz sistemini oluşturmuştur. Bu sistem kullanıcılara verileri gözlemleme yetkisi vermektedir. Bu da kullanıcılara hangi strateji ve içeriklerin işe yarayıp yaramadığını göstererek, pazarlama taktiklerini geliştirmelerini sağlar.

Bu şekilleri denemiş olan okurlardan deneyimleri ile ilgili geri dönüşleri ne olursa olsun bekliyoruz.
Her ne kadar vatanımızda ehil ilgiyi görmese de Pinterest ve organik olarak Pinterest Marketing, dijital dünyada yer almanız için emek verme yapacağınız dijital marketing çalışmaları içinde önemli bir yere sahip. Yani Pinterest toplumsal medya marketing stratejisinin temel parçası haline geldi. Pinterest, örneksiz yaklaşıma sahip popüler ve en güçlü sosyal ağlardan biridir.

OKUMALISIN!  Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Pinterest, blogunuza veya internet sitenize trafik çekmek için büyük bir potansiyel barındırıyor. Bir firma yada marka olabilirsiniz, küçük işletme sahibi veya blog yazarı da olabilirsiniz. Hedefiniz sitenize trafik oluşturmak, hedef kitlenizle etkileşim sağlamak ve daha fazla satış yapmanız için önemli bir fırsattır. Heyecan verici bir sosyal ağ olan Pinterest niş için kitlelerle rabıta kurmanızı sağlar. Üstelik, bu sosyal ağdan gelen trafik, içeriğinizle ilgilenen kişilerin diğer toplumsal ağlardan daha çok alakadar olma eğilimindedir.

Bu sebeple, büyüyen toplumsal ağ üstünde stratejinize katkıda bulunup, kitlenizi tetiklemek için doğru stratejiyi uygulayarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.


Pinterest Pazarlamanızı Geliştirecek 12 İpucu

Görünürlüğünüzü çoğaltmak için oldukça müessir olabilecek bazı Pinterest pazarlama ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Pinlerinizi Planlayın

Zamanlanan pinler blogunuza yada web sitenize olan trafiği mühim ölçüde artırır. Zamanlama ayrıca, günde birkaç kez gösterim göndermek yerine bir kerede hazırlıkları yapmanızı sağlayarak vakit kazandırır ve her şeyin aynı anda hazır olmasını sağlar. Buyöntemle Pinteresti açmanıza ihtiyaç duymadan kitlenizle etkin bir şekilde etkileşim kurabilirsiniz.

Pinleri öncesinden programlamak için Tailwind uygulamasını kullanabilirsiniz. Son derece kullanışlı ve parlak zeka özelliklere sahip en iyi Pinterest marketing aracıdır. Bu aracı kullanarak Pinterest deneyimini yönetebilir, izleyebilir ve geliştirebilirsiniz. Ayrıca, kitlenizin davranışına takip ederek paylaşım için en müsait zamanları önerir ve bu tarz şeyleri görüntüleme olasılığı yüksek olduğunda otomatikman pinler yayınlar.

Tailwind Tribes isimli harika bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, bağlantınızı ve kitlenizle beraber büyümenizi sağlar. Tailwind Tribes, pinlerinizi planlayacağınız ve paylaşabileceğiniz bir takvim hazırlamanıza müsaade eden Pinterest paylaşım platformudur. Bu nedenle, pinlerinize daha fazla etkileşim sağlayabilir ve büyük bir kitle oluşturabilirsiniz. Ayrıca Tailwind Tribes özelliği ile yeni bir kitle yaratabilir ve rabıta oluşturmak için benzer düşünen kişileri çayır edebilirsiniz.

Alakalı Anahtar Kelimeleri Kullanın

Pinterest birçok şahıs için görsel arama motoru haline geldi. Kullanıcılar anahtar kelime, gereksinim duydukları ürün yada hizmetleri aramak için kullanıyor. Arama sonuçlarında kolayca bulunabilmeniz için, hazırladığınız pano başlığında ve açıklamasında ilgili anahtar kelimeler ekleyin. Pinler için ilginç bir açıklama yazın ve anahtar kelimelerinizi de ekleyin.

İlgi Çekici Görseller Hazırlayın

Bu toplumsal medya platformu güzel görsellerle doludur. Parlak ve canlı sahneler çoğunlukla kullanıcılar tarafından cezbedicidir. Dikey sahneler kullanmanız ve bu tarz şeyleri görsel olarak çekici kılmak için metin eklemeniz de önemli bir detaydır. Sonuç olarak, örneksiz ve cezbedici içerikler hazırladığınızda daha çok repin alırsınız. Canva güzel ve etkisi altına alan pinler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Harika bir araçtır ve Pinterest pazarlama stratejinizi optimize etmek için pinleri fazlaca basit bir biçimde hazırlayabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Rich Pins Kullanın

Zengin pin (rich pins) özelliğini etkinleştirerek, görünürlük ve tıklama oranını artırabilirsiniz. Zengin pinler, paylaşımlarınızdaki ek bilgilei de gösterir ve pinleri daha cazibeli hale getirir. Zengin pinleri etkinleştirmek için Pinterest’te bir ticari hesabınız olması gerekir. Makale, ürün, tarifi, yeri vb. Birçok varlıklı pin türü vardır.

Düzenli Olarak Pinleyin

Diğer toplumsal medya marketing stratejilerinizde olduğu gibi Pinterest’in de süreklilik önemlidir. Bu nedenle, takipçilerinizle etkileşim sağlamak için sıklıkla paylaşım yapmanız gerekiyor.

Panolar Oluşturun

Pano kurmak, görünürlüğünüzü artırmanın en iyi yoludur. Panolarınıza içeriğinizle ilgili antet ve izahat yazarak diğer kullanıcıları panolarınıza katkıda bulunmaya çayır edin. Birçok kişi paylaşımınızı kendi panosundaki ilgili panoya eklediğinde, geniş kitleler tarafınca fark edeceksiniz.

Grup Panolarını Aktif Kullanın

Pinleriniz, içeriğinizle ilgili grup panolarına katıldığınızda geniş kitleler tarafından görülebilir. Takipçi sayınız yüksek olmadığında, öbek panoları size destek olabilir. Örneğin, 5 bin takipçisi bulunan bir öbek panosuna katılıyorsunuz. Pini orada paylaştığınızda oradaki 5 bin kişiye erişme ihtimaliniz olur.

Paylaşılabilir Pinler Hazırlayın

Bir blog yazısı yazarken, Pinterest’te paylaşılabilmesi için her zaman yazılarınıza resim ekleyin. Resminizin uzun ve dikey olduğu için emin olun çünkü hepimiz bu ağdaki yüksek çözünürlüğünde olan görselleri sever. Pinterest görseli için ideal bir boyut 735 × 1102.

Sektörünüzdeki Panoları Takip Edin

İçeriğinizle ilgili öteki insanları ve hesapları takip edin. Pinleri beğenip yorum yapın. Bu, diğer kullanıcılarla etkileşim kurmanın başka mükemmel bir yoludur.

Popüler Paylaşımları Repinleyin

Nişinizle ilgili popüler ve bilgilendirici iğnelere bakın. Daha fazla dikkat çekmek için onları toplayın. Bu, görünürlüğünüzü artıracak en önemli Pinterest marketing ipuçlarından biridir.

Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızla Entegre Edin

Diğer sosyal medya hesaplarınızı Pinterest işletme hesabınıza bağlayın. Sonuç olarak, diğer toplumsal medya platformlarında daha fazla takipçi bulacaksınız.

Pinterest Analytics’i Kullanın

Bir Pinterest Business hesabınız varsa, analitik verilerine erişebilirsiniz. Bu özellik fazlaca kullanışlıdır ve profilinizle ilgili tüm verileri görebilirsiniz. Kaç kişinin profilinize eriştiğini ve profilinizi görüntüleyebildiğini de kontrol edebilirsiniz. Popüler pinlerinizin ve panolarınızın hangileri olduğunu tespit edebilirsiniz. Böylece bu özelliği kullanarak pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!