Responsive (Mobil Tasarım) Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Responive web tasarım, zeki cihazlar için web tasarımlarının ekrana tam oturması ve monitör çözünürlüğü olarak mükemmel kalitenin yakalanması için yapılan çalışmalardır. Yani responsive tasarım nedir? Sorusuna kısaca kırılgan ve uyumlu web tasavvur denilebilir.

Responsive Tasarım

Cep telefonu ve tablet gibi parlak zeka cihazların son derece yoğun kullanıldığı günümüz teknoloji çağında akıllı cihazlar için geliştirilen responsive tasavvur kullanıcıların işinin çok fazla kolaylaştırıyor. Web sitesine giriş yapıldığında cihazın monitör genişliğine göre sitedeki resim ve yazılar tekrar şekillenip ekrana müsait hale geliyor. Görüntünün ekrana tam oturması ile kullanıcı eğlenceli bir şekilde internet sitesinde gezinti yapabiliyor.

Web sitesinin cep telefonu ve tablette muntazam görünmemesi ise kullanıcının sitede huzurlu gezinti yapamaması ve aradığını bulmakta zorlanması ile sonuçlanıyor. Okuma için zoom yapmak, görmek için ekranı sağa sola kaydırmak oldukça zahmetli oluyor. Responsive tasavvur ile bütün bu sorunlar anında ortadan kalkıyor. Çünkü internet siteleri adeta ekranın ebatlarında şekillenerek ekrana tam yerleşiyor. Böylece gezinti oldukça daha rahat ve keyifli yapılıyor.

Responsive Sitelerin Farkı

Responsive internet tasarım ihtiyacının her geçen gün arttığı günümüzde, responsive siteler derhal farkını belli ediyor. Çünkü mobil cihazlardan bu sitelere girildiğinde menüler hemen biçim değiştirerek üstten açılır hale geliyor. Responsive tasarımın mobil versiyonunda ehemmiyet derecesine göre arka sıralarda olan unsurlar gizlendiğinden kullanıcı için site en yalın hali ile gözler önüne seriliyor. Mobil cihazlardan internete girme oranının 8 ile E arasında olduğu düşünüldüğünde, responsive tasarımın ne denli önemli olduğu çok daha iyi anlaşılıyor.

Responsive Web Tasarımı

Akıllı cihazlar için önemli bir web tasarım olan responsive tasarım nedir? Sorusuna kullanıcının parlak zeka cihazlardan internet sitesine hızlı ulaşmasını kolaylaştıran bir tasarımdır diyebiliriz. Masa üzerinde muntazam ve güzel gözüken bir internet sitesinin akıllı cihazlarda da aynı kalitede görüntülenmesini sağlayarak kullanım kolaylığı yaratır. Seo açısından da mühim olan responsive web tasavvur, internet sitesinin arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasında etkilidir.

OKUMALISIN!  Açık Kaynak Kodu (Open Source) Nedir?

Neden Responsive Web Sitesi?

Başta arama motoru optimizasyonu olmak üzere kolay kullanım için responsive internet tasarım tam bir kullanıcı dostudur. Responsive tasavvur nedir? Denildiğinde tek bir domain ile her aygıt çözünürlüğünde harika bir imaj sergileyen bir tasarım diyebiliriz.Böylece internet sitesinin bakım da daha basit olacaktır. Mobil internet kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde, şahıs ve kurumların web sitelerinin parlak zeka cihazlarda sorunsuz görüntülenmesi ve rahat gezinti yapılması hedef satın alan kitlesi için son derece önemlidir. Tek bir tasarımla her cihazda aynı kalitenin yakalanması demek maliyetlerin de düşmesi demektir. Yani her cihaz için değişik ayar maliyetleri ortadan kalkar.

Cihaza Göre Tepki Veren Tasarım Responsive Tasarımdır

Bir web sitesinin cihaza göre boyutlanması responsive tasarım ile yapılmaktadır. Yani internet sitesi her farklı cihazda açıldığında cihaza gore yeniden boyutlanarak monitörü kaplar ve kullanım kolaylığı sağlar. 2013 yılından bu yana kullanılan responsive tasavvur, mobil cihazların gelişmesi ve ekranının büyümesi ile ortaya çıktı. Resonsive web siteleri zeki cihazlarda huzurlu görüntülenirken arama motorlarında da ön plana çıktı. Google dostu responsive siteler kullanıcı dostu siteler olarak çok daha fazla ziyaretçi almaya başladı. Web sitelerinin amacı ziyaretçi sayısını arttırarak çok daha geniş bir müşteri kitlesi soruşturma olduğundan, hedeflere yetişme bakımından bir web sitesi için çok mühim bir hususiyet oldu.

Responsive design kullanan bir internet sitesi içeriklerin okunabilmesi ve site içinde rahat gezinti yapılabilmesi bakımından oldukça eğlenceli ve konforlu siteler fazlaca daha çok ziyaretçinin olduğu ve gezinti süresinin kısa olmadığı siteler olarak ön plana çıktı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!