Google Seo Kriterleri ve 200 Google Sıralama Faktörü

Google’ın yaklaşık 200 adet sıralama faktörü olduğunu birçok defa duymuş olabilirsiniz. Google liste yaparken bu SEO Kriterleri’ni birlikte ele alarak internet sitelerini değerlendiriyor. Elbette bu kriterler içinde tüm bunlar eşit ağırlığa haiz değil. Bazıları daha çok etkilerken bazıları ise sıralamalar daha az etkisinde bırakan oluyor. Bu yazımızda Google’ın bu faktörler arasında hangisini daha fazla önemsediğini, hangi faktörlerin daha azca öneme sahip bulunduğunu tüm faktörleri inceleyerek size sunacağız. Google liste kriterleri nelerdir? Google sıralamalarını etkileyen en önemli faktörler nelerdir? Google liste faktörleri içinde ön plana çıkan faktörler neler?

 

 

Google Sıralama Faktörleri

Google’ın ortalama 200 tane sıralama faktörüne haiz olduğuna yukarıda değinmiştik. Önem açısından ele alındığında farklı ağırlıklara sahip olduğuna da. Kimi faktörün tesiri kati olurken kimi faktörün ise daha belirsiz.

DOMAİN KRİTERLERİ

1- Domain Yaşı

Alan ismi doğrusu domain yaşlarının tesiri diğer faktörlere gore daha az etkiye haiz. Birçok uzman domain yaşlarının etkisinin çok da büyük olmadığını savunuyor. Aslında uzun solukta ele alırsak kaliteli içerik domain yaşından daha çok etkiye haiz.

2- Domain’de Anahtar Kelimeye Yer Verilmesi

Aslında eskisi kadar etki etmese de hala sıralamalar üzerinde bir etkiye haiz. Sonuçta sitenin ne ile ilgili olduğuna dair malumat veriyor.

3- Anahtar Kelimeye Domain’in İlk Kelimesinde Yer Verilmesi

Anahtar kelimeye domainin ilk kelimesinde yer veren siteler, ortasında, nihayetinde yada hiç yer vermeyen sitelere gore daha avantajlı sayılıyor.

4- Domain Süresi/ Domain Tescil Uzunluğu

Alan ismi (Domain) kayıt süresi, domain reglemek veya domainin tescil uzunluğu gibi farklı şekillerde tabir edilir. Domain’in tescil uzunluğu ne kadar uzun olursa o kadar emin olmuş olursunuz.

5- Subdomain’de Anahtar Kelimeye Yer Verilmesi

Moz’un yaptığı bir inceleme ile alt alan adında (subdomain’de) anahtar kelimenin yer alması sıralamayı etkileyen bir kriter olduğu konusunda fikir birliği sağlandı.

6- Domain Geçmişi

Google, kullanılan domainin geçmişinin iyi veya fena bulunmasına dikkat eder. İnternet ortamında kim olduğunuza dair ilk izlenimi kullanıcılara, domain verir.

7- Tam Eşleşen Domain/ EMD

Google düşük seviyede tam eşleme olan domain’e sahip internet sitelerinin sıralamasını düşürmektedir. Bu siteler, EMD güncellemelerine de yenik düşerler.

8- Whois Bilgilerinin Gizliliği

Whois bilgilerinin gizli olması durumunda Google saklanan bir ekip durumların bulunduğunu düşünerek hareket eder.

9- Domain Sahibinin Ceza Alıp Almadığı

Domain sahibi Google’dan ceza almışsa, ferdin sahibi olduğu öteki siteleri Google incelemeye alır. Yani yaşanmış olan negatif konum öteki sitelerini de riske sokabilir.

10- Ülke Uzantısı/Lokasyon (TLD)

Domain’de ülke uzantısı yer alırsa laf mevzusu o ülke için sıralamalarda internet sitesi bir adım öne çıkar. Fakat her ne kadar ülke için avantaj sağlaması olsa da dünya çapındaki sıralamalarda kısıtlayıcı etki yaratabilir.


SAYFA İÇİ FAKTÖRLER/ SAYFA İÇİ OPTİMİZASYON

1- Başlık Etiketinde (TİTLE TAG) Anahtar Kelime Kullanılması

Başlık etiketi, SEO açısından da fazlaca önemlidir. Sayfanın ne ile ilgili olduğu konusunda hem kullanıcılara hemde arama motorlarına sinyal verir. Ayrıca anahtar kelimenin ilk başta kullanılması sonda, ortada yada asla kullanılmayan başlık etiketlerine gore daha iyi bir performans gösterir.

2- Açıklama Etiketindeki (META TAG) Anahtar Kelime Kullanılması

Sayfanın ilgi düzeyine ilişik gerekli sinyalleri verir. Sıralamalarda oldukca büyük bir etkiye sahip değildir.

3- H1 Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı

Alaka düzeyi hakkındaki Google’a malumat verir. İkinci antet etiketidir. Doğru anahtar kelime kullanımı ile sıralama mevzusunda olumlu tesir yaratabilirsiniz.

4- Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu sıralamaları etkiler. Fakat alakasız ve abartılı bir halde kullanıldığı vakit spam durumuna düşer ve buda sayfa için hiç iyi olmaz. Kullanılan anahtar kelime sayısının toplam kelime sayısına oranıdır. Ortalama olarak %2 ile:rasında olmalıdır.

5- İçerik Uzunluğu

Kısa içeriklerin yüzeysel olduğu düşünülerek uzun içerikler daha oldukça tercih edilir. Sıralamaları bundan dolayı etkileyen bir faktördür.

6- LSI (LATENT SEMANTIC INDEXİNG) Anahtar Kelimeler

LSI anahtar kelimeler Google’a ilgi düzeyi ve kullananların faydası açısından gerekli sinyaller verir. LSI anahtar kelimeler ile içerikle ilgili anlamsal ilişkide olan öteki anahtar kelime veya kelime öbeklerine içeriklerde yer vererek Google’a ilgili sinyalleri daha kuvvetli biçimde verirsiniz.

7- Meta Açıklamaları ve Başlıklarda LSI Anahtar Kelimelerinin Kullanımı

İçerikte olduğu gibi Meta açıklamaları ve başlıklarda LSI anahtar kelimelerine yer vererek alaka düzeyi ile alakalı Google’a gerekli bilgiyi verebilirsiniz. Ayrıca bu sayede eş anlamlı ve anlamsal ilişki içindeki kelimelerin ayırt edilmesini sağlayabilirsiniz.

8- HTML ile Sayfa Yüklenme Hızı

Hepimizin oldukca net olarak bilmiş olduğu bir şey var ise bu da sayfa yüklenme hızının Google’ın en çok önem verdiği sıralama faktörlerinden bir tanesi olmasıdır.

9- Yinelenen ve Kopya İçerikler

Birebir aynısı olmasa bile yinelenen içerikler ve kopya içerikler sıralamayı dibe sürükleyecektir. Hatta kopya içerikler Google’dan ceza almanıza bile sebep olacaktır. Her zaman özgün ve kaliteli içerikler eklemelisiniz.

10- Sayfa Yükleme Hızı ile Chrome

Google, sayfanın hızı ile alakalı ( sunucu hızını, CDN kullanımını ve HTML ile ilgili olmayan diğer site hız sinyallerini) doğru sonuçlar elde etmek için Chrome verilerinden yararlanır.

11- Rel = Canonical

Benzer iki bağlantı yapısından hangisinin baz alınacağına ilişkin botların yönlendirilmesini sağlar.

12- Görsel (Image) Optimizasyonu

Kullanılan görsellerin antet, alt yazı, alternatif metin ve tanım kısımları, görselin ne ile alakalı bulunduğunu gösterir ve sıralama açısından fazlaca önemlidir.

13- İçeriklerin Güncellenme Sıklığı

Özellikle zamansal hassasiyete sahip içeriklerde Google güncel içerikleri üst sıralara yerleştirir. Ayrıca Google içeriğin son güncelleme tarihini SERP’te gösterir.

14- İçerik Güncellemelerinin Büyüklüğü

Düzenlemeler, yeni eklemeler ve önemsiz şeylerin kaldırılması içeriğin ve sitenin tazeliğini yani güncelliğini korur. Ufak detayların yada bir iki cümlenin eklenmesi büyük bir değişim ifade etmez. Yaptığınız güncelleme büyük bir farklılık yaratmalıdır.

15- Sayfa Güncellemelerinin Geçmişi

Sayfalar hangi tarihlerde hangi sıklıkla güncellendi?

16- Anahtar Kelimelerin Belirginliği

Sayfada özellikle ilk 100 kelime içinde (spam seviyede olmayacak biçimde) anahtar kelimenin yer alması ve görünür olması oldukça önemlidir. Bu vaziyet ilgi düzeyi konusunda Google’ı yönlendirir.

17- H2 VE H3 Etiketlerinde Anahtar Kelimenin Yer Alması

H2 veya H3 alt başlıklarda anahtar kelimenin kullanılması Google listesi ve SEO açısından önemlidir.

18- Anahtar Kelime Sıralanması

Kullanıcıların arama yaptıkları anahtar kelimeler ile içeriğin tam eşlemesi gerekir. Bu yüzden anahtar kelime araştırması yapılması önemlidir. İçerik ile uyuşan anahtar kelimeye sahip sayfalar daha iyi bir liste elde eder.

19- Verilen Linklerin (Giden Bağlantılar) Kalitesi

Otoriter sitelere verilen linkler sitenizin güvenilirliğini artırır. Google’a emin bir site olduğunuzu gösterir.

20- Verilen Linkin (Giden Bağlantının) Konusu

Verilen linkler ve içerik arasında ilgililik olmalıdır. Google, bağlantı ve içerik içinde ilişki kurarken bu vaziyet alaka düzeyi hakkında malumat verir.

21- Dil Bilgisi ve Yazım Kuralları

Dil bilgisi ve imla kurallarına uymak içerikle alakalı nitelik göstergesidir.

22- Toplu İçerikler

Toplu biçimde girilen içeriklere karşı Google kopya muamelesi gösterebilir. Bu yüzden de sayfalar daha düşük sıralara yerleştirilebilir. WordPress ve benzer sistemlerle içeriklerinizi zamanlayarak belli zaman aralıkları ile yayınlamalısınız.

23- Rewrite İçerik

Başka kaynak sitelerden alınan makalelerin bir kısmının değiştirilmesi benzer biçimde oluşturulan içerikler (Rewrite İçerik) arama motorları tarafından sevilmeyen içeriklerdir. Bu tarz içerikler, sıralamalarda iyi sonuçlar elde edemez. Bu yüzden sitenizde yer alan içerikler emsalsiz olmalıdır.

24- Yardımcı Ek İçerik

Kalite göstergesi olarak algılanır. Para birimi dönüştürücüler ve hesaplayıcılar başlıca örnekleridir.

25- Giden Link Sayısı/ Dış Linkler

Giden bağlantı sayısının oldukça fazla olması sıralamayı düşürebilir. Ortalama 300 kelimeden oluşan bir içerikte en fazla 1 adet dış yönlendirme yapılmalı. Eğer çok fazla dış yönlendirme olursa TrustRank kıymeti düşer.

26- Resim, Video ve Diğer Multimedya Ögeleri

Resim ve video şeklinde multimedya ögelerinin içerikte yer alması nitelik açısından önemlidir. Kullanılan resim ve videoların kalitesi ne kadar yüksek olursa kullananların sayfada kalma süresi de o kadar artar.

27- Site İçi Link Sayısı/Sayfa İçi Yönlendirme

İç linkler diğer sayfalar ile alakalı alaka düzeyi ile alakalı malumat verir. Sıralama açısından önemlidir. İç link sayısı dış link sayısından fazla olmalıdır.

28- Kırık Linkler

Kırık linklerin bulunması Google’ın site ile ilgilenilmediğini ve kapalı bir site bulunduğunu düşünmesine yol açar. Sıralamaları negatif etkiler. Bu yüzden linklerin düzenli analizler ile test edilmesi gerekir.

29- Okunabilirlik

Google için kullanıcılar değerlidir. İçeriklerinizin kullanıcılar açısından değerlendirilmesi gerekir. Okunabilirlik puanı her vakit yüksek olmalıdır. Kullanıcı dostu bir içerik olduğuna dair yeterlilik sağlayabilirsiniz. Eğer kullanıcılar öteki sitelerden daha oldukca sizin sitenizde kalıyorsa sıralamalarda üste çıkarsınız.

30- Affalite Link Kullanımı

Affalite tam olarak iki taraf arasında kar amaçlı yaşanmış olan ortaklıktır. Aslında azca sayıda ve tanınan kaliteli sitelerden affalite link alınırsa siteniz zarar görmeyecektir. Fakat abartılı bir şekilde ve zararlı yazılıma sahip sitelerden alınırsa ciddi sorunlar yaratabilir. Ayrıca Google Standartlarını göz ardı eden yani aykırı olan bir siteden katılımı da sitenize ciddi sorunlar yaşatır.

31- HTML ve Kod Hataları Bulunması

Özensiz ve hatalı kodlamalar sitenin Google’ın gözünde kalitesiz olarak algılanmasına neden olur. HTML yanlışı olan bir site zaten Google için kifayetsiz bir sitedir. Hazır responsive temalar kullanın. Sık sık analizler yapın. Kodlama yanlışı bulunan bir sayfanın iyi bir liste elde etmesi olası değildir. Ayrıca kodlamalar Schema standartlarına müsait bir halde olmalıdır.

32- Domain Hosting Otoritesi

Uptime süresine haiz olan bir hostta barındırılan siteler aksi şu demek oluyor ki � uptime olmayan hostta barınan sitelerden daha iyi sıralama elde eder. � uptime olmayan bir hostta barınan siteye arama motoru botları geldiği zaman hosttan kaynaklı sorunlar yaşanır. Buna şişirme ve yanıt verememe denir. Böyle bir durumda içerikleriniz doğru bir biçimde algılanmaz ve yanlış indexlenerek arşive ulaşır.

33- TrustRank Değeri

TrustRank değerinin liste üzerinde tesiri hakkında birçok değişik görüş var. TrustRank değeri farklı olan iki sitede benzer içerikler yer aldığını düşünün. Hangi sitenin TrustRank kıymeti yüksekse o sitenin daha iyi sıralama elde ettiği açıkça görülebilecek bir durumdur.

34- URL Uzunluğu

URL yapısının yalın olması gerekir. Google standart ve anlaşılır URL yapısını daha çok sever.

35- URL Kalitesi

URL yapısı arama motorlarına gore optimize edilmelidir. İçeriğin doğru bir biçimde anlaşılıp indexlenmesi açısından önemlidir.

36- Editör İncelemesi

Google, kimi vakit manuel olarak editörler ile içeriklerinizi inceler.

37- Sayfa Kategorisi

Sayfa ile bulunmuş olduğu kategori alakalı olmalıdır. İçerik ve kategorinin ilgi düzeyi her ne kadar yüksekse sıralamalarda o denli müspet tesir oluşturur.

38- Etiketlerin Doğru Şekilde Kullanılması

Doğru etiket kullanması ile hem index hızını artırabilir bununla birlikte sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

39- URL ve Anahtar Kelime Seçimi

URL’de anahtar kelimenin kullanması sıralama için önemlidir. Anahtar kelime seçimi ve araştırması bir site için oldukça önemlidir. Yanlış anahtar kelime seçimi siteyi olumsuz etkiler. Anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz birçok araç vardır. Bunlardan ilk Google Keyword Planner.

40- URL ve Kategori Seçimi

Sayfanın ne ile alakalı olduğuna dair malumat verir. Alakalı ve doğru kategori tarzı yapılmalıdır.

41- Kaynak Gösterimi

Eğer bir içerikte alıntı yaptıysanız kaynak kodlarla kaynak belirtmelisiniz. Aksi taktirde içeriğiniz, kopya içerik olarak değerlendirilecektir.

42- Liste İçerikler ve İçeriklerde Madde Kullanımı

Liste içerikler ve maddelerin yer almış olduğu içerikler okunabilirliği artıracaktır. Bu tür içerikler kullanıcı dostu içerikler olarak değerlendirilir. Ayrıca kullanıcı dostu bir içerik Google için her vakit daha değerlidir.

43- Site Haritası/Sitemap ve Sayfa Önceliği

Sitemap bir site için oldukça önemlidir. Birçok internet sitesi bunu ne yazık ki göz ardı ediyor. İlgili sayfanın Google tarafınca incelenmesi için bir yöntemdir. Sayfanın site haritasındaki önceliği, sıralamayı etkileyebilir. Sitemap sayesinde bağlantıları, kategorileri ve tagları bir dosya halinde Google botlarına sunabilirsiniz. WordPress ve benzeri sitelerde sitemap bileşenler sayesinde rahatlıkla oluşturulabiliyor. Eğer SEO eklentisi kullanmıyorsanız Google Sitemap XML ile oluşturabilirsiniz. SEO açısından önemli olan site haritasını oluşturmadıysanız size önerdiğimiz yöntemler sayesinde oluşturabilirsiniz.

44- Zararlı Dış Link Sunulması

Dış link verirken en mühim nokta sitenizden daha kıymetli olan bir siteye vermeniz gerektiğidir. Zararlı dış linklerin her biri tespit edilir ve Google her bir zararlı link için siteye ceza verir.

45- Anahtar Kelimelerinin Aşırı Kullanımı

Anahtar kelimelerin aşırı kullanması sıralamanızı geriletir. Bir içerikte en fazlaca 5 değişik anahtar kelime kullanılması gerekir. Fazladan ve çift olarak kullanması zararlıdır.

46- Yararlı İçerik

Sayfada yer alan içerik kullanıcı açısından yararlı olmalıdır.

47- Kullanıcı Dostu Tasarım

Kullanıcı deneyimini en iyiye taşıyacak sayfa tasarımları sıralamaları müspet etkiler.

48- Boş İçerikli Siteler/ Park Domain

Genelde proje amaçlı alınan domainlerdir. Google bu tür domainleri kıymetli görmez ve asla iyi bir liste vermez. Özellikle 2015 yılında yapmış olduğu güncelleme ile birlikte bu domainlerin kıymeti daha da düştü.


SİTE SEVİYESİ KRİTERLERİ

1- Hazır Şablon Kullanan Siteler

SEO’nun temel taşlarından bir tanesi de emsalsiz web tasarımıdır. WordPress gibi hazır sistem kullanan web sitelerinin tasarımını hedef kitlesine, amacına ve sektörüne gore özgünleştirirerek yine tasarlaması gerekir. Çünkü aynı tema ile benzer içerik sunan siteler arasında Google bir ayrım görmez. İlk kurulan siteyi de örneksiz olarak değerlendirir. Bu yüzden responsive bir tema için düzenleme ve özgünleştirme ilk şarttır.

2- İletişim Sayfası

“Bize ulaşın” benzer biçimde olan sayfalardır. Google için önemlidir. Çünkü sitenin kullanıcıya verdiği değerin bir ölçütüdür. Aslında sadece Google değil kullanıcılar açısından da önemlidir. Kullanıcılar sizinle iletişime geçerek sorular sorabilir ve bir takım bilgiler edinmek isteyebilir. Bu yüzden yazışma sayfası eğer olmazsa olmazlar arasında yer alır.

3- Domain Güvenilirliği

Bir web sitesi için bilhassa de sitenin geleceği için en temel şeylerden biri de domain güvenilirliğidir. Bu mevzuda dış linkler domain güvenilirliğinin yapı taşıdır. Çünkü TrustRank kıymeti benzer biçimde bir gerçek söz konusu. Domainin TrustRank kıymeti yüksek olmalıdır. Ayrıca bu durumu satın alınan bağlantılar negatif etkileyecektir. Linkler naturel yollarla kazanılmalıdır. Özellikle örneksiz ve kaliteli içeriğe haiz sayfalarınız var ise siz ekstra gayret harcamadan link kazanabilirsiniz.

4- Site Yapılandırılmasının Doğru Olması

Header, orta alan ve footer standartlarına uygun kodlama yapılmalıdır. Hazır tasarımlarda da bunlara dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca bunlara ayrıca şablon seçiminde de dikkat etmeniz lüzumlu. Logonuz üst alanda yer almalıdır. Menü ve kategori ise alt yada yan tarafta olabilir. Footer kısmında yazışma ve toplumsal medya linklerine yer verebilirsiniz.

5- Site Güncellemeleri

Google için güncelliğin ne kadar mühim bulunduğunu yukarıda bir oldukca faktörde dile getirdik. Aynı halde sitenizi kurup içerikleri yayınlayıp sonrada öylece bırakmamalısınız. Bu şekilde davranılan siteler için Google, güncellik mevzusunda negatif yaklaşım sergiler. Google ve kullanıcılar için sitenizde göze çarpacak değişimler yaparak güncelliği korumalısınız.

6- Sayfa Sayısı

İlk bakışta ne kadar fazlaca sayfa olursa bir site o kadar çok itibar yaratır diye düşünmek yanılgıdır. Sayfa sayısı abartılı olan siteleri Google, değersiz site olarak değerlendirir.

7- Site Haritası Sunumu

Doğru bir idnexleme için oldukça önemlidir. Webmaster Tools kullanırken istenilen ilk şey sitemap.Xml yolu oluyor.

8- Uptime Süresi/ Sitenin Açık Kalma Oranı

Uptime hizmet veren firmaları tercih etmeniz fazlaca önemlidir. Çünkü Google güncelleme yaparken URL’den URL’ye takip sistemi ile çalışır. URL’leri takip eder ve böylece siteye ulaşır. Google bu işlem sırasında bakım emek harcamaları benzer biçimde nedenlerden ötürü yaşanan sorunlarla karşılaşırsa ve bu sorun devamlı oluşursa siteniz kapalı bir site olarak algılanır. Bunun cevabında da indexlemede büyük zorluklar yaşarsınız.

9- Server (Sunucu) Konumu ve Lokasyon

Server yani sunucu ile aynı lokasyonda bulunmanız lokasyon aramalarında sitenizi daha ileriye taşıyacaktır. Yerel sunucu kısaca aynı ülkede hizmet veren sunucu tarzı ile lokasyon aramalarında avantaj sağlamanız olası.

10- SSL Sertifikası

Özellikle e-ticaret siteleri için olmazsa olmazlardandır. Güvenilir bir web sitesi itibarı bırakmak için öteki sitelerinde kullanması gerekir. Özellikle bir e-tecim sitesine sahipseniz SSL sertifikası kullanarak kullanmayan diğer e-ticaret sitelerinin sıralamalarda önüne geçersiniz.

11- Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları Sayfaları

Google güvenilir bir site olduğunuzu göstermek için bu sayfalar ne olursa olsun sitede yer almalıdır. Ayrıca ancak Google değil kullanıcılar açısından da oldukca önemlidir. Özellikle ürün yada hizmet satışı meydana getiren sitelerde kullanıcılar gizlilik ve güvenilirlik arar.

12- Kopya Sayfalar

Google, kopyalanmış sayfaları çift sayfa olarak değerlendirir. Sayfa oluştururken kopyalama yöntemi ile sayfa çoğaltmayın.

13- Kategori Belirtme

Google için kullanıcı deneyimi ne kadar değerli elbette hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kullanıcılar hangi konunun hangi kategoride olduğunu bilmelidir.

14- Responsive Tasarım ve Mobil Optimizasyon

Google için responsive tasarım doğrusu mobil uyumluluk sıralamalar için en mühim kriterlerin başında. Eğer site responsive bir tasarıma haiz değilse mobil aramalarda siteniz, iyi bir liste elde edemez. Ayrıca meydana getirilen araştırmalara gore aranma trafiğinin p’i mobil cihazlardan gelmektedir. Bu durumu da göz ardı etmemelisiniz.

15- YouTube ve Video İçerikler

Ürün tanıtımı ve ürün pazarlaması için çok önemlidir. Özellikle mühim ve değerli anahtar kelimelerde video içerikler arama sonuçlarında ön plandadır. YouTube kanalınızdan yayınladığınız video içerikler ile arama sonuçlarında ön plana çıkabilirsiniz.

16- Karmaşık Yapılı Siteler

Google algoritmaları daha anlaşılır ve sade kodlama yapısına haiz siteleri sever. Anlaşılabilir kodlama dili ile sitenizi Google’a sunmalısınız. Ayrıca kullanıcılar açısından da sitenin karmaşa olup olmadığı önemlidir. Sade ve kaliteli ögeler (video ve görsel benzer biçimde) kullanmalısınız. Karmaşık yapılı sitelerde trafik ve sıralamada düşüş yaşanır.

17- Google Analytics ve Google Webmaster Tools

Sitenin kurulumundan hemen sonra sitenizi Google dizinlerine eklemelisiniz. Bu araçların kullanması siteniz açısından önemlidir.

18- Kullanıcı Yorumları

Sitenin değerlendirilmesinde mühim bir rol oynar. Kullanıcı yorumları için bir alan oluşturulması “Up” adı verilen sıçrama işlemini de gerçekleştirir.


BACKLİNK İLE İLGİLİ KRİTERLER

1- Backlink Alınan Domainin Yaşı

Backlink alırken domain yaşı önemlidir. Sizden daha eski kısaca uzun zamandır var olan bir domainden backlink almalısınız. Çünkü sizden daha yeni bir domainden backlink almak önemli bir tesir yaratmayacak.

2- Backlink Sayısı ve Kalitesi

Kaliteli sitelerden aldığınız backlinkler her zaman daha etken ve değerlidir. Ayrıca SEO açısında da oldukça önemlidir.

3- C-Class IP Adreslerinden Gelen Link Sayısı

Sıralamalar üstünde etkiye haiz önemli bir kriterdir. Siteye gelen linklerin değişik IP adreslerinden olmadığı durumlarda spam backlink emek harcaması yürüten bir site olarak ele alınırsınız.

4- Aynı Siteden Gelen Linkler

Bir site üstünden sitenize oldukça fazla bağlantı geliyorsa spam olarak değerlendirilmeye alınır.

5- Resim Yönlendirmeleri

Resimler üzerinden farklı sitelerden link katılımı kural dışı bir işlemdir.

6- Edu ve Gov Uzantılı Domainlerden Yönlendirilen Linkler

.Edu ve .Gov uzantılı domainlerden alınan bağlantılar oldukça önemlidir. Özellikle 2 ayı geçen siteler üstünde oldukça etkilidir.

7- TrustRank Değeri Yüksek Sitelerden Yönlendirilen Linkler

TrustRank kıymeti kendi sitenizden yüksek olan sitelerden yönlendirilen bağlantılar önemlidir. TrustRank değeri kendi sitenizden düşük sitelerden bağlantı yönlendirmesi yapılması sitenin gerilemesine niçin olur.

8- Domain Otoritesi Yüksek Sitelerden Gelen Backlinkler

Domain otoritesi düşük sitelerden gelen backlinkler sıralamalarda sitenizin gerilemesine neden olacaktır.

9- Aynı ve Benzer İçerik Yayınlayan Sitelerden Link Yönlendirmeleri

Aynı yada benzer içerik yayınlayan sitelerden yönlendirilen linkler, rakipler sitelerden daha üst sıralamalar elde etmenizi sağlar. Aksine değişik içeriğe haiz şu demek oluyor ki sektör ve konu açısından farklı olan sitelerden yönlendirilen bağlantılar gerilemeye neden olur.

10- Sosyal Medya Paylaşım Sayısı

Sosyal medya paylaşım sayısı yüksek olan sitelerden yönlendirilen link sayısı sitenin çalışır durumda olduğu doğrusu etken bir site bulunduğunun göstergesidir.

11- Yanlış Backlinkler

Google politikalarını ihlal eden ve sitenin amacına aykırı sitelerden backlink alınması spam filtrelerine girmeye niçin olur.

12- Yorum Yapılan Konulardan Gelen Backlinkler

Yorum yapıla konulardan gelen backlinkler sıralamalarda müspet tesir yaratır. Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Yorum içerisinde reklam ve link olmamalı ve ancak sizin sitenize yönlendirilmiş olması gerekir.

13- Ana Sayfaya Yönlendirilen Backlinkler

Ana sayfanıza yönlendirilen backlinkler reklam yapıldığını gösterir. Herhangi bir sitenin sizin sitenizi tavsiye etmesi çok önemlidir. İçeriğinizi yada hizmetiniz hakkındaki bir içerik paylaşabilir. Bu içerikteki linklerin mevzu, kategori yada iletişim bilgisine yönlendirmesi doğru bir yöntemdir. Ana sayfaya yönlendirilen linklerin oldukça fazla olması ise zararlıdır.

14- Backlinklerin NoFollow Olması

Uzunca bir süre tartışma konusu oldu. Özellikle yorum üzerinden gelen sitelerin kalitesi ve itibarı ile alakalı oldukca şey bilmiyoruz. Bu yüzden NoFollow etiketi kullanarak site hakkında malumat sahibi olmadığınızı gösterebilirsiniz. Matt Cutss’ın bu mevzuda yaptığı açıklamada Google’ın bu linkleri değerli olarak görmediği ve takip etmediği açıkça yer alıyor.

15- Backlinklerin Çeşitliliği

Backlink çeşitliliği önemlidir. Aynı seviye içinde gelen yönlendirmeler siteye zarar verir. Farklı şekillerde gelmelidir. Aynı biçimde sürekli yorum linklerden backlink geliyorsa da siteniz için zararlıdır.

16- Sponsor Link Yönlendirmeleri

Web sitesinin sağ, sol yada alt kısmında olan sponsor olarak yönlendirilmiş bağlantılar zararı olan backlink olarak algılanır. Haksız rekabet düşüncesinden dolayı Google bu linkleri sevmez ve dikkatle inceler. Kısacası önemli bir kriterdir.

17- İçerik Link Yönlendirmeleri

Boş sayfalardan gelen bağlantılar önemsizdir. İçeriklerde yer edinen anahtar kelimelerden gelen bağlantılar tercih edilmelidir.

18- 301 Yönlendirmelerinin Sayısı

Çok fazla sayıda 301 yönlendirmesi bulunan siteleri Google, zararı dokunan bir site bulunduğunu veya domain değiştirdiğini düşünür. Aynı zamanda TrustRank puanını da düşürür.

19- Backlink Metni

Backlink metni sizin sitenizi sizin kadar nitelik anlatan bir yapıda olmalı. Kaliteli içeriklerden yönlendirilen backlinkler değerlidir. 100 kelime altı ve kalitesiz içeriklerden yönlendirilenler ise zararı dokunan backlinklerdir.

20- Backlink ve Konu Bütünlüğü

Yönlendirme mevzusunda geçen kelimeler doğru ve alakalı içeriklere yönlendirilmelidir. Doğru içerik ve kategoriye yönlendirildiğinde ana sayfaya yönlendirilen backlinklerden daha çok yarar sağlar.

21- Link Başlıkları

Makale içinde yer edinen linklerin izahat kısmı mutlaka olmalıdır. Aksi biçimde yönlendirmenin değeri düşük olacaktır.

22- Ülke Uzantısından Gelen Backlinkler

Aynı ülke uzantısından gelen backlinkler farklı ülkelerden gelen backlinklere göre daha etken olmakta. Bu nedenden dolayı Backlink çalışmalarınızı lokasyona gore yapmalısınız.

23- İçeriğin Başlangıcında Yer Alan Linkler

İçeriğin başlangıç kısmında olan anahtar kelimelerde yer alan linkler, sonda yer alanlara bakılırsa daha etkili olur. Aynı şekilde içeriğin ortalarında da yer alabilir. Fakat sonda yer alan bağlantılar sponsor link olarak algılandığı için tesir pek müspet etki yaratmaz.

24- Linklerin Sitedeki Konumu

2015 yılında yapılan güncellemenin arkasından sayfanın kenar malumat kutucuğunda (sağ ve solda) ve alt kısmında link olmamalıdır. Linkler sayfa muhteviyatında yer almalıdır.

25- Site ile Aynı İçeriğe Sahip Sitelerden Backlink Alımı

Backlink alınan site ile içeriğinizin aynı veya benzer olması gerekir. Yani backlink alınan siteler ile aynı sektörde olmalı ve benzer mevzularda içerik üretmelidir.

26- Sayfa İçine Yönlendirilen Linkler

Sayfa içine yönlendirilecek bir bağlantı, yine linki sağlayan sitenin sayfa içinde olması gerekir.

27- Linkin Yönlendirilme Nedeni

Olumlu bir link yönlendirmesi bulunduğunu imlemek için kalın punto ile yazılmış link açıklaması olmalıdır.

28- Linklerde Anahtar Kelime Kullanımı

Tavsiye edilen içeriğin anahtar kelimesi başlıkta da yer almalıdır. Çünkü anahtar kelimeler bir hikayenin açıklamasını ve özetini en iyi halde yapar.

29- Tavsiye Linklerin Açık Olarak Verilmesi

Google öneri linklerinin açık olarak verilmesini ister. Bilinmeyen bir link kısaltma servisi kullanarak verilen linklerin açılma süresi ve kalitesini inceler. Eğer bir bağlantı kısaltma servisinden istifade etmek istiyorsanız Google Link Kısaltma Servisini tercih edin. Özellikle bilinmeyen link kısaltma servislerini kullandığınız zaman kullanıcıların beklemesine ve arama motorlarının linki takip edememesine sebep olabilirsiniz.

30- Basit ve Anlaşılır Kodlar ile Verilen Linkler

Linkin her zaman basit ve kolay anlaşılan yapıda olması gerekir. Karışık ve anlaşılması zor bağlantılar Google tarafınca zararı dokunan bağlantı olarak algılanır.

31- Üst Düzey Sayfalardan Yönlendirilen Linkler

Siteniz 6 ayda yada daha az bir süredir var ise üst seviye sayfalardan link yönlendirilmesi zararlıdır. Siteniz muayyen bir aşamaya gelmiş ve uzun süredir varlık gösteriyorsa üst seviye sitelerden link alımı yararlı olacaktır.

32- Otoriter Sitelerden Link Alımı

Üst düzey sayfalardan yönlendirilen linklerle karıştırılmamalıdır. Bir önceki madde trafiği yüksek sitelerden yönlendirilen bağlantılar ile alakalıdır. Bu kriter ise otoritesi yüksek sitelerden alınan linklerle alakalıdır. Otoritesi yüksek olan sitelerden bağlantı alımı değerli ve faydalıdır.

33- Wikipedia’dan Alınan Linkler

Güven ve otoriteden ötürü Wikipedia’dan alınan linkler birçok siteden alınan linklere gore daha büyük etki yaratmaktadır.

34- Eş Anlamlı Kelimelerle Yönlendirilen Linkler

Son zamanlarda oldukca çok kullanılan bir uygulamadır. Anahtar kelimenin eş anlamalı kelimelerine yönlendirilen linklerdir. Etkili sonuçlar ortaya çıkarır.

35- Backlinkin Yaşı

Eski bir tarihte alınan ve halen internet sitesinde olan backlinkler yeni olan backlinklere bakılırsa daha etkilidir. Kısacası backlink yaşı ne kadar artarsa arttıkça tesiri de o denli artar.

36- Diğer Sitelerden Gelen Linkler

Sitenize gelen linklerin hangi sitelerden geldiğini Google takip eder. Ücretsiz oluşturulan paravan bloglardan gelen bağlantılar yerine internet sayfalarından gelen linkler Google için daha değerlidir.

37- Organik Yollarla Kazanılan Backlinkler

Google için fazlaca önemli bir kriterdir. Ücretli ve organik olmayan yollarla backlink alımı yapılmamalıdır. Organik backlinkler Google için her zaman değerlidir. Sitenizde yer edinen backlinkler naturel yollarla kazanmış olduğu vakit kısa müddette etkisini gösterecektir.

38- Blog Sitelerden Gelen Linkler

Google, bloglardan gelen linkleri log ve ip takibi ile takip etmektedir. Site sahiplerinin aynı kişi olup olmadığını tespit etmek ister. Eğer Google her iki sitenin de aynı kişi olduğunu tespit ederse spam olarak değerlendirir.

39- 301 Yönlendirmeleri ile Gelen Linkler

Organik linklere gore daha az etki gösterir. Google genel anlamda linklerin, daha önce ceza almış bir siteden geldiğini düşünür.

40- Schema.Org Standartlarına Uygun Linkler

Google için Schema.Org standartlarına müsait biçimde açılan linkler karmaşık ve anlaşılırlığı zorluk derecesi yüksek bağlantılardan daha değerlidir.

41- Diğer Arama Motorlarına Kayıt

Diğer arama motorlarına kaydı olan bir site olmayanlara gore daha iyi sıralamalar elde eder.

42- Dış Linklerin Sayısı

Dış link sayısının iç bağlantı sayısından daha fazla olması zararı dokunan bir durumdur.

43- Forumlardan Gelen Backlinkler

Ticari kullanım amacından dolayı Google bu backlinkleri değersiz görmektedir.

44- Tanıtım Yazısı ve Uzunluğu

Tanıtım makaleleri ve tavsiye yazılarının kelime sayısı önemlidir. 1000 kelimelik bir tanıtım sayısı 300 kelime olan tanıtım yazısından daha değerlidir.

45- Linklerin İçerik Kalitesi

Özellikle kaliteli video ve görsel kullanılan tanıtım yazılarından yönlendirilen linkler, sitenizin daha değerli bulunduğunu gösterir.

46- Her Sayfada Görülen Linkler

Her sayfada görülen bağlantılar, para ile satın alınır ve sponsor link olarak değerlendirilir. Sponsor Linklere karşı Google’ın yaklaşımından yukarıda bahsetmiştik. Bu nedenle kısacası her sayfada görülen linkler siteye zarar verir.


KULLANICI KRİTERLERİ

1- Anahtar Kelimelerden Gelen Trafik

Anahtar kelimelerden gelen trafiğin yükselmesi demek sitenizin de yükselmesi demektir. Anahtar kelimelerden gelen trafik oranı ne kadar yüksek olursa sitenizde o denli yükselir.

2- Anahtar Kelimelerin Tıklanma Oranı (TO)

Anahtar kelimelerden doğal olarak tıklama almak, kullanıcı aramaları ile trafik elde etmek demektir. Ne kadar yüksek olursa sitenizin yükselmesinde o kadar tesir yaratacak demektir. Fakat bu tıklamalar tamamen organik olmalıdır. Program vasıtasıyla sahte bir şekilde elde edilirse Google ağır bir ceza uygular.

3- Kullanıcıların Sitede Kaldığı Süre

Hemen çıkma oranıdır. Kullanıcılar şayet sitenizden giriş yapar yapmaz çıkarsa yani hemen çıkma payı yüksek olursa siteniz kifayetsiz ve değersiz olarak değerlendirilir. Kullanıcıların sitede kalma süresini çoğaltmak için hedef kitlenize uygun bir biçimde içerik ve sayfa optimizasyonu yapın. Çünkü hemen çıkma payı ne kadar düşük olursa sitenizin değeri de o denli artar.

4- Doğrudan Trafik

Farklı kullanıcılar site adresini yazarak doğrudan sitenize giriş yapıyorsa bu doğrudan trafik olarak adlandırılır. Google, Chrome verilerini dikkate alarak değerlendirme yapar. Doğrudan trafik payı yüksek olan bir internet sitesi, az olana gore daha değerlidir ve daha iyi sıralama elde eder. Google, doğrudan trafik oranı yüksek olan siteleri ayrıca kaliteli site olarak değerlendirir.

5- Kullanıcıların Siteyi Tekrar Ziyaret Etme Oranı

Eğer kullanıcılar değişik zaman dilimlerinde siteyi yine ziyaret ediyorsa Google, web sitesinin yeterli ve kaliteli olduğunu düşünür. Bu nispet ne kadar yüksek olursa web siteniz o kadar çok kıymet kazanır.

6- Saklı IP Adresleri ile Erişim

Kullanıcıların saklı IP adresi ile belirli bir seviyeden daha çok erişim olması durumu Google’ın dikkatini çeker. Google böyle bir durumda siteyi manuel olarak takip etmeye başlar. Manuel takibin peşinden Google sitenin zararı dokunan olup olmadığını belirler.

7- Chrome Yer İmleri

Chrome’da yer imlerine haiz siteler, daha yüksek sıralamalar elde edebilir.

8- Google Araç Çubuğu Verileri

Google’ın dikkate almış olduğu bir kriterdir. Web sitesinin gelişmesi ve hataların belirlenmesi için Araç Çubuğu Verileri kullanılmalıdır. Ayrıca tarama deneyimi geliştirilebilir.

9- Yorum Sayısı

Çok sayıda yorum alan sayfalar, kullanıcı etkileşiminin ve kalitenin göstergesidir.

10- Sitede Geçirilen Süre

Google için mühim bir kriterdir. Kullanıcılarınızın sitenizde uzun süreler geçirmesi fazlaca önemlidir. Kullanıcılar sitenizde ne kadar fazlaca kalırsa yani ne kadar çok vakit geçirirse Google için siteniz o denli değerlidir.


ÖZEL ALGORİTMA KRİTERLERİ

1-Sayfaların Yenilenme Oranı

Güncellemeyen sayfalar Google için değersizdir. Doğru ve aktüel kaynaklar Google için daha değerlidir.

2- Anlamsız Anahtar Kelime Kullanımı

Anlamsız anahtar kelimeler için Google RankBrain’i kullanır. Anlamsız anahtar kelimelere yer veren sayfaları değersiz olarak değerlendirir.

3- Kullanıcı Tarama Geçmiş

Kullanıcıların oturum açıkken yapmış olduğu aramalar ile Google arama sonuçlarını kişiye gore özelleştirir. Aynı IP adresinden devamlı olarak ziyaret edilen bir site Google’da şüphe uyandırır.

4- Kullanıcı Arama Geçmişi

Kullanıcılar arama yaptıklarında Google bu tarz şeyleri kaydeder ve bir sonraki aramada bundan önceki araması ile ilgili ilişki kurarak arama sonuçlarında gösterir. Bu yüzden içerikleriniz de anahtar kelimelerin eş anlamlarını ve LSI anahtar kelimelerine yer verin. Belki de beklemediğiniz bir anahtar kelimeden trafik sağlayabilirsiniz.

5- Lokasyon Hedefleme

Lokasyon hedefli çalışmalarda mahalli sunucu IP adresi ve ülke uzantısının kullanımı sıralamalarda yükselmenizi sağlar. Yani com.Tr uzantısı bir web sitesi için ihem iyi bir sıralama hemde iyi bir gelecek sunacaktır.

6- Güvenli Arama

Kullanıcılar güvenilir arama yöntemlerini kullanarak arama yaparlar. Bundan ötürü Google, politikalarına aykırı olan içeriklere haiz sitelerin görünür bulunmasına izin vermez.

7- Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya, hizmetlerinizi tanıtmanın harika bir yoludur. Sosyal Medya sitelerinde içerikleriniz yer alması sitenizi olumlu olarak etkileyen bir faktördür.

8- DMCA Şikayetleri

Google, liste yaparken DMCA şikayetlerini de dikkate alır. DMCA şikayet oraları ne kadar yüksek olursa siteniz sıralamalarda o kadar gerileyecektir.

9- Domain çeşitliliği

Sektörde arama motorlarının yeni çıkan uzantılara kıymet vermediği yönünde birçok kirli malumat yer alıyor. Google, domain çeşitliliğini sever ve com, net uzantılarıyla aynı değeri verir. Önemli olan sitenin politikalara uygun içerik yayınlıyor olmasıdır.

10- Ticaret Aramaları

Anahtar kelime ile meydana getirilen aramalarda farklı sonuçlar görülebiliyor. Uçuş/fly için meydana getirilen aramada değişik sonuçlarla karşılaşabilir.

11- Yerel Aramalar

Kullanıcılar lokasyon hedefli bir arama yaparsa bulunmuş olduğu konumda bulunan siteler öncelikli olarak sıralamalarda yer alır. Lokasyon bazlı aramalarda sitenizi ön plana çıkarmak için anahtar kelimelere ek olarak lokasyon belirtecek kelimelere içerikte yer verin.

12- Google Haberler Kutusu

Arama sonuçlarında çoğu zaman haberler kutusu ilk sıralarda yer alır. Google dikkat cazibeli bulmuş olduğu haberleri bu şekilde öncelik verir. Google News kaydını yaparak sitenizin öncelik kazanmasını sağlayabilirsiniz.

13- Büyük Marka Tercihi

Web siteniz büyük ve tanınmış firmaların internet sitelerinden ne kadar kaliteli olursa olsun arama sonuçlarında büyük firmalar öncelik elde eder. Kullanıcıların bu mevzu ile ilgili davranışlarına dayalı meydana getirilen araştırmada kullananların oldukça fazla site gezmeden, tanınan büyük firmaların internet sitelerini tercih ettiği gözlemlenmiştir.

14- Ürün Aramaları

Herhangi bir ürün araması yapıldığında Google, arama sonuçları arasında ürünle ilgili görsellere yer veriyor. Bu yüzden ürün görselleri yüksek kaliteye sahip olmalıdır. Ayrıca Google Merchant’ı aktifleştirerek de ürün görselleri ile avantaj sağlayabilirsiniz.

15- Görsel İndex

Google’da yalnızca yazılı içerikler değil görsel içeriklerde aranmaktadır. Görsel içeriklerden internet sitenize trafik ve sıralamalarda avantaj sağlamak için SEO uyumlu olacak halde yüklemelisiniz.

16- Görsel İndex Sıklığı

Gereksiz düzeyde görsel kullanımı siteye zarar verir. Yani ortalama 100 150 kelimeden oluşan bir yazıda 15 adet görsel kullanımı benzer biçimde abartılı halde siteye zarar veren görsel kullanımından kaçının.

17- Birden Fazla Arama Sonucu

Bir site için arama sonuçlarında birden fazla netice gösterilebiliyor. Benzer anahtar kelimelerin kullanımı, benzer mamüllerin yer alması bu şekilde bir durumla karşılaşmanızı sağlayabiliyor. Belli bir süreden sonra sitenin spam olarak algılanmasını da sağlayabiliyor ne yazık ki. Bu yüzden aynı anahtar kelimelerin kullanılmamasına özen gösterin .


SOSYAL MEDYA KRİTERLERİ

1- Tweet Sayısı

Twitter arama sonuçları üstünde etkili olan toplumsal medya platformudur. Sitelerin Twitter hesabından attığı tweet sayısı arama sonuçlarındaki sırasını etkilemektedir.

2- Twitter Hesap Otoritesi

Takipçi sayısının yüksek olması, retweet ve beğeni sayısı önemlidir. Twitter hesabınız arama motorlarında görünür olmanız olası. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta robot ve organik olmayan yöntemlerle takipçi sayısı arttırmamanızdır.

3- Facebook Sayfası Beğeni Sayısı

Kullanıcıların ilgisini çeken ve belirli bir düzeye erişmiş site olduğunuzu gösterir. Sayfanızın beğeni sayısı yüksek oldukça arama sonuçlarında Facebook hesabınız daha fazla görünür olacaktır. Ayrıca sitenin genel trafiği ve sıralamasını da etkileyecektir.

4- Facebook Paylaşım Sayısı

Web sitesinde yer edinen içeriklerin Facebook hesabında paylaşılması arama sonuçlarında etkilidir.

5- Facebook Sayfa Popülerliği

Facebook sayfanızın ne kadar popüler olduğu Twitter’da olduğu benzer biçimde arama neticelerini etkiler. Sayfa beğenisi başta olmak suretiyle birçok kriter söz konusudur. Facebook sayfanızın popülerliği ne kadar artarsa arama sonuçlarında daha çok görünür hale gelecektir.

6- Pinterest

Google için Pinterest diğer toplumsal medya platformlarından biraz daha ön plandadır. Bunun nedeni de daha fazla kurumsal içeriğin paylaşılmasıdır.

7- Diğer Sosyal Medya Platformları

Facebook, Twitter ve Pinterest’in yanı sıra diğer sosyal medya platformları da sitenizin arama sonuçlarında ki sıralamasını etkiler. Sosyal medya platformlarında değişik içeriklere yer vermekte faydalıdır. Sosyal medya platformlarında ki hedef kitlenize nazaran farklı içerikler paylaşın. Bütün sosyal medya hesaplarından aynı içeriğin paylaşımı fazla bir etki yaratmaz. Aksine olumsuz sonuçlar da doğurabilir.

8- Sosyal Medya’da takiplerin Önemi

Sosyal Medyada artan takipler önemlidir. Artışlar, sayfanızın daha büyük hedef kitleye erişmesi anlamına gelir. Öyle ki birtakım paylaşımlarınız arama sonuçlarında sitenizden daha üst sırada olabilir.

9- Sosyal Medya Hesap Otoritesi

Facebook, twitter harici diğer toplumsal medya platformlarında olduğu hesabınızın otoritesi önemlidir. Otoritesi yüksek olan bir hesaptan gelen bağlantı yönlendirme düşük olandan daha etkili olmakta.

10- Sosyal Medya Link Yönlendirme

Sosyal medya platformlarından bazıları bağlantıları kısaltır. Fakat kısaltma yapmayan bir platformda linklerinizi kısaltarak yönlendirmelisiniz. Bunun için Google Link Kısaltma servisini tercih edin.

11- Yanlış Yönlendirilen Linkler

Kullandığınız link yönlendirme servisi beklemeli yönlendirme yaparsa sıralamalarda gerilediğinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Bu yüzden beklemeli yönlendirme yapmayan doğru servisi kullanmanız gerekir.

12- Onaylı ve Gerçek Profillerden Gelen Linkler

Onaylı ve gerçek profillerin paylaşımları sonucunda gelen link yönlendirmeleri fazlaca değerlidir. Sahte hesaplardan gelen link yönlendirmelerinin herhangi bir değeri yoktur.


MARKA KRİTERLERİ

1- Marka Titlesi

Title’de yalnızca marka ismi yer almalıdır. Diğer internet sitelerinde görüldüğü benzer biçimde domainden sonra gelen çarpıcı söz niteliğindeki ekler markaya prestij kaybından başka bir şey sağlamaz.

2- Marka Aramaları

Title ve domainlerde yararlanarak Google markaları bulur. Önreğin intihab olarak Google’da arama yaptığınızda site ile alakalı URL’ler sonuçlarda yer alır. Ancak yalnızca intihab.com’ ait URL’ler değil diğer sitelerinde bu sonuçlar içinde yer aldığını görecekseniz. Bunun nedeni sizinle aynı anahtar kelimeleri kullanan ve aynı titleye sahip rakiplerinizin olmasıdır.

3- Facebook Beğenileri

Bir markanın Facebook sayfa beğeni sayısı ne kadar yüksekse büyüme şansı da o kadar artar. Beğeni sayısı düşük markalara Facebook reklam ve hizmetlerinden yararlanmalarını öneririz.

4- Twitter Takipçi Sayısı

Facebook’ta olduğu şeklinde Twitter takipçi sayısı da markanın büyümesi için önemlidir. Organik yöntemlerle takipçi sayınızı artırmalısınız. Ayrıca Twitter reklam hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu halde en sağlıklı toplumsal medya çalışmasını yürütürsünüz.

5- Resmi LinkedIn Sayfası

Markanızın mutlaka resmi LinkedIn sayfası olmalıdır.

6-Marka Çalışanları LinkedIn Sayfaları

Marka çalışanlarına ilişik gerçek LinkedIn sayfalarının olması şirketiniz hakkında profil oluşturmanıza destek olur.

7- Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşılan Görseller

Sosyal medya hesaplarında markanın paylaşmış olduğu görsellerin kaliteli ve özgün olması gerekir. Ayrıca markanızın logosuna kapak fotoğrafları ve öteki görsellerde bulunmasına dikkat edin. Özensiz ve bayağı rastgele görsel paylaşımlarında bulunmayın.

8- Haber Sitelerinde Markanıza Ait Yorum ve Tavsiyeler

Büyük bir markanın haber sitelerinde kendinden laf ettirmesi önemlidir. Haber sitelerinde sitenizi öneri eden haberler ve yorumlar markanın site sıralaması üzerinde müspet etki yaratan en önemli faktörler arasındadır. Ayrıca link yönlendirmelerinin ve tanıtım yazılarının ana domainden daha çok ürünlere yönlendirilmiş bulunmasına dikkat edin.

9- Tanıtımlarda Link Kullanımı

Link kullanımı olmadan tanıtım yapmak büyük bir marka için önemlidir. Ürün tanıtımlarında link yönlendirmeleri yapmadan tanıtım yapmak Google için en sıhhatli yöntemdir. Ayrıca iç link yönlendirmelerinde ürün sayfalarına bağlantı yönlendirmeleri ana sayfadan daha önemlidir. Bu yüzden iç bağlantı yönlendirmelerinin ürün kategorisine yönelik olması gerekir.

10- FeedBurner Abone Sayısı

RSS hizmeti olan FeedBurner abone sayısı ne kadar yüksek olursa bu o kadar büyük marka olduğunuz anlamına gelir. Abone sayısı yüksek olan markaların siteleri düşük olanlara göre daha hızlı şekilde yükselir.

11- Google Yer Bilgileri ve Harita Konumu

Yer bilgileri ve harita konumunu, Google Business kaydı yaparak eklemelisiniz. Çünkü harita konumu ve yer detayları Google için büyük marka olma sinyalidir.

12- Vergi Ödemesi Yapmayan İşletmeler

Moz’un yapmış olduğu araştırmaya nazaran bir internet sitesinin vergi ödemeyen bir işletme ile bağlantılı olup olmadığını Google inceler ve dikkate alır.


ON-PAGE (SİTE İÇİ) SPAM KRİTERLER

1- Google Panda Cezası

Panda güncellemesiyle beraber kalitesiz içerikler sıralamalarda gerilemeye başladı. Bu yüzden internet sitenizde kalitesiz içeriklere yer vermemelisiniz.

2- Spam Sitelere Verilen bağlantılar

Sitenizde anahtar kelimelerde spam sitelere verilen linkler varsa bunlar ceza almanıza niçin olacaktır.

3- Gizli Yönlendirmeler

İçeriğe erişim elde eden kullananların kodlar ve çeşitli algoritmalarla farklı bir mevzuya otomatik olarak yönlendirilmesi ceza alınmasına daha aleni bir tabirle sitenin dizinlerden silinmesine neden olur.

4- Pop-Up Reklamlar

Kaliteli bir web sitesi pop-up ve benzeri reklamları kullanmamalıdır. Google için kaliteli bir internet sitesi pop-up ve benzeri reklamlar ile kullanıcıyı başka sitelere yönlendirmemelidir. Bu durumla genelde dizi ve film sitelerinde karşılaşılır.

5- Bilinçsiz Yapılan Optimizasyonlar

Çoğu zaman bir internet sitesi yükselmek istediği anahtar kelimelerle içerikleri ve sayfaları doldurur. Gereğinden fazla anahtar kelime kullanması manuel spam olarak değerlendirilir. Yükselmenin aksine anahtar kelimelerde internet sitesi gerilemeye başlar. H etiketlerinin çok fazla kullanılması da aynı şekilde değerlendirilir.

6- Anahtar Kelime Spamları

İçeriklerde gereğinden fazla anahtar kelime kullanımından bahsedilmektedir. İçeriklerde anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca aynı anahtar kelimenin birden çok içerik için kullanılması cevabında da sayfalar gerilemeye başlayacaktır.

7- Başlık (Header) Üzerinde Yer Alan Reklamlar

Başlık kısmının üst tarafını reklamlarla dolduran site spam olarak algılanır.

8- Gizli Bağlantılar

Kod veya muhtelif yöntemlerle linkleri gizleyen sitelere Google ceza vermektedir. Linklerin aleni olması ve saklama kodlarının olmaması gerekir. Aksi takdirde siteniz dizinden silinebilir.

9- Bağlantılı Siteler

Google bağlantılı siteleri manuel olarak takip eder. Eğer aynı host ve IP üzerinde bulunan sitelerden rabıta katılımı müspet tesir sağlamaz. Ayrıca bağlantıların çok fazla olması da sitenizin Google tarafınca cezalandırılmasına neden olacaktır.

10- Otomatik Oluşturulan İçerikler

Çeşitli programlarla açılan otomatik içerikler dizine eklense bile bir süre sonra kaldırılır. Bu biçim otomatik oluşturulan ve kopya olan içeriklere sitenizde yer vermeyin.

11- Çok Fazla Dış Bağlantı ile Rank Elde Etme

Google bu konum için gerekli önlemleri almaktadır. Rank elde etmek yada yükseltmek için kaliteli web sitelerine link çıkışı meydana getiren siteler, Google tarafından cezalandırılır.

12- Spam IP Adresi

IP adresiniz üzerinde birden fazla site yer alıyorsa ve bu sitelerden bir tanesi spam site ise bu tüm sitelerinizi etkiler. Host alırken siteye özel IP adresi alabilirsiniz. Ayrıca Host alırken DNS alarak çalışmalarınızı ve sitenizi riske atmamış olursunuz.

13- Kötü Kullanılan Meta Etiketi

Meta etiketinin fena halde kullanılması sitenin dizinden silinmesine kadar varan ağır cezalar alabilir. Anahtar kelimelerin spam seviyede doldurulmuş olduğu meta etiketi kullanmayın. Ayrıca yazılımlar vasıtasıyla anahtar kelimeleri doldurarak değişkenli halde sunmanız halinde yine sitenizi olumsuz etkiler.


OFF-PAGE (SİTE DIŞI) KRİTERLER

1- Aşırı Link Yönlendirme

Web sitesi kurulduktan yaklaşık 1 2 ay sonra tanınmaya ve hakkında öneriler almaya başlayabilir. Web sitesinin bundan önceki gün 1 2 adet backlinki varsa ve ertesi gün bu rakam 100 150 benzer biçimde bir seviyeye çıkarsa Google spam olarak değerlendirir ve manuel olarak takip etmeye başlar. Backlink emekleri bir kaç aya yayılarak yapılmalıdır. Bu şekilde bir yöntem uygulanması esenlik bir backlink emek vermesi olacaktır.

2- Penguin Cezası

Zararlı ve spam backlink emek harcaması yapan bir web sitesi Penguin cezası alacaktır. Böyle bir ceza alan internet sitesi aramalarda görünürlüğünü kaybederek gerilemeye başlayacaktır.

3- Forum ve Profil Backlinkler

Google bu konuyla alakalı birçok güncelleme yaptı. Forum ve Profil backlinkleri için Google sitelere ceza uygulamaktadır. Özellikle ticari amaçlı olmasından dolayı forum ve blog backlinkleri sıralamalar üstünde hiçbir etki de yaratmayan backlinklerdir.

4- Aynı IP Üzerinden Yönlendirilme Yapılan Linkler

Genelde lüzumlu donanıma sahip olmayan kişiler tarafından link ağı kurmak için meydana getirilen bir yöntemdir. Aynı IP üstünden yönlendirilen linklerin hiçbir etkisi yoktur.

5- Google ve TIB Standartlarına Uymayan İçerik ve Anahtar Yönlendirme Yapılması

Google ve TIB standartlarına uymayan içerik ve anahtar kelime ile siteye yönlendirme yapılması spam olarak değerlendirilir. 1 kez yapılması halinde Google manuel olarak takibe adım atar ve sıralamalarda site ciddi kayıplar yaşanır. Tekrarlandığı zaman ise indeksler tamamen silinir.

6- Satın Alınan Linkler

Google’ın dikkatle takip etmiş olduğu bir durumdur. Google satın alınan linkleri tespit eder ve sayısı oldukça az bile olsa link satan ve alan siteye ceza uygular.

7- Google SandBox

Yeni açılmış bir internet sitesinde ansızın backlink çıkışı yükselirse Google takibe alır ve abartılı olarak görmüş olduğu durumlarda siteye SandBox cezası uygular.

8- Google Dans

Web sitelerinin sahte trafik üretip üretmediğini ve kelimelerde feyk çalışma yapmış olup yapmadığını tespit edebilmek için Google dalgalanma yapar.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!