SEO Nedir? Organik SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Nedir?

SEO, (Search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO’nun amacı nedir? SEO, Google, Bing ve Yahoo şeklinde arama motorlarının naturel yani parasız sonuçlarında internet siteniz için olası olan üst sıradaki sonuçları elde etmektir.

Her gün milyonlarca insan internette ürün yada hizmet arıyor. Yıllarca süren araştırmalar cevabında ilk 2 netice sayfasının ötesine pek fazla bakılmıyor. Ve genel anlamda sayfanın en üst sırasındaki linklere tıklanıyor. İşte bu yüzden sizde ürün yada hizmetlerinizin üst sırada olmasını isteyebilirsiniz. Bunu SEO ile sağlayabilirsiniz.

SEO kavramını bir yerden duymuş ama ne olduğuyla ilgilenmemiş olabilirsiniz. Ama inanın bu SEO’da sizler için çok daha fazlası saklı. SEO’nun nasıl çalıştığını ve siteniz niçin önemli olduğunu yazımızda keşfedebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin arama motorlarında sıralamasını ve görünürlüğünü artırarak doğal trafiği artırma işlemidir. Geçmişte, SEO Arama Motoru Pazarlaması (SEM) taktiklerinin bir parçasıydı, ancak son yıllarda kapsamını önemini daha çok artırdı.

SEO Nedir? Nasıl çalışır?

 • Arama motorları web sitenize bir puan veya liste vermek için algoritmalar kullanır. Bu sıralamalar web sayfanızın bir arama sonucundaki konumunu etkiler.
 • Bu puanlar birçok faktöre dayanmaktadır, ancak kalite, otorite ve itimat olarak özetlenebilir.
 • Web sitenizin arama yapan kişiye yüksek kaliteli, ilgili içerik sağladığını gösterin.
 • Sektördeki otoritenizi kanıtlayan yazıları öteki internet sitelerinde tartışın veya sitenize rabıta verilmesini sağlayın.
 • Tutarlı performans ve arama motoru yönergelerine uyumlu emekler yapılmasının sayesinde itibarınızı artırın ve itimat kazanın.
 • SEO taktiklerinin doğru biçimde uygulanması, internet sitenizin sıralamasını artırabilir, böylece kullanıcılar alakalı anahtar kelimeler kullanarak arama yaptığında, içeriğiniz arama sonuçlarında en çok alımlı noktaya kısaca 1. Sayfaya ulaşabilir.
OKUMALISIN!  Kaliteli ve Ücretsiz Edu ve Gov Backlink Alma

İşletmeler için SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, işletmeniz ve müşterileriniz için birçok avantaj sağlar. SEO olmadan potansiyel müşteriler markanızı daha basit bulamaz, ancak marka bilinirliği, çevrimiçi otorite ve güven puanını artırdığınızda sizi aradıklarında bulunabilir hale gelebilirsiniz.


Hangi faktörler işletmeniz için SEO yapmanızı gerektirir?

SERP’lerde iyileştirilmiş konum: Google’ın netice sayfasında sitenizin bulunabilirliğini iyileştirmeniz için SEO emek harcamaları yapmanız gerekir. SEO emek harcamaları sonucunda arama motorlarının ilk sayfasında yer alabilirsiniz. İstatistiksel olarak, ilk üç netice en fazla tıklamayı alır, bu da daha yüksek trafik ve daha fazla potansiyel satın alan kazanmanız anlamına gelir.
Kaliteli trafik ve tıklamalar: SERP’lerde (Google’ın arama sonuçlarında) konumunuzu iyileştirmeniz sektörel büyümenizi hızlandırabilir. Optimize edilmiş internet siteleri daha yüksek naturel tıklamalar alır. Kullanıcılar, “reklamlar” yada “sponsorlu” etiketler gözüken sonuçlara kıyasla naturel arama sonuçlarına şu demek oluyor ki SEO’ya daha oldukca güvenir.
Marka oluşturma: SEO, devamlı olumlu bir imaj marka bilinirliğini geliştirecek ve güçlendirecektir. Doğru SEO uygulamaları, işletmenizi kısa müddette büyük bir hedef kesime tanıtmanıza ve zamanla sektör lideri haline getirmenize yardımcı olacaktır.
Dönüşüm ve satışların artması: – SEO stratejileriniz işe yarıyorsa, bu, kitlenizin ihtiyaç duyduğu noktalarını etken bir şekilde onlara verdiğinizi gösteren dikkate alınması gereken bir sinyaldir.

İyi ve Kötü SEO Stratejileri Nedir?

Google’ın önceki algoritma güncellemelerinin bazılarında SEO sisteminde bazı açıklar tespit edildi ve bunlar süratli bir şekilde kapatıldı. Bunlardan bazıları anahtar kelime doldurma, spam dizinleri ve yinelenen içerik içeren siteler içindi. Bu etik olmayan uygulamalar “siyah şapkalı” SEO teknikleri olarak bilinir. Daha fazla örnek:

 • Web sayfalarında sayfa optimizasyonu eksikliği
 • Genel olarak fena bir kullanıcı deneyimi sağlamak
 • Kopya içeriklere backlink gönderilmesi
 • Ücretli linkleri açık bir biçimde satın almak
 • Blogları sitelerin yorum bölümlerine spam yorum gönderme
 • Tüm bu değişiklikler, SEO uzmanlarını spam içerikli tekniklerden kaçınmaya ve Google tarafından cezalandırılmayacaklarından emin olmak için daha kullanıcı dostu internet siteleri meydana getirmeye zorladı. Bugün onları “beyaz şapka” taktikleri olarak biliyoruz.
OKUMALISIN!  Google'a Bağlı Popüler Uygulamalar

Beyaz şapka SEO çalışmaları için ne yapmak gerekiyor?

 • Hedef kitle hedefleme çabalarını en üst düzeye çıkarmak için doğru anahtar kelimeleri seçme
 • Arama motoru dostu URL’leri yapılandırma
 • Backlink edinimi öncesi yüksek ve kıymetli içerikler oluşturma
 • Ziyaretçiler için harika bir UX (Kullanıcı deneyimi) sağlama
 • Sitenizin konumunu korumak ve iyileştirmek için düzenli SEO denetimleri yapma

İçeriğin SEO’daki Rolü Nedir?

Müşteri odaklı SEO nedir?: Müşteri odaklı içerik kurmak okuyucu için her vakit entresan ve yararlıdır; Yeni içerikler, internet’i daha iyi bir yer haline getirmek için üretilir. Bu, bununla birlikte sektörünüzden daha çok trafik kazanmanızı sağlamakla kalmayacak, markanızın otoritesini ve uzmanlığını oluşturacak itimat ve kurumsallığını da sağlayacaktır.
Anahtar kelime ile SEO nedir?; Doğru anahtar kelimeleri kullanarak oluşturulan blog yayınlarınızla oldukca rekabetli bir sektörde değilseniz trafik kazanmanız muhtemeldir. En son aranan trend konular ile içeriğinizi birleştirerek hedef kitlenize yararlı içerikler oluşturabilirsiniz. Eğer sektörünüz rekabetli ise backlink profilinizi güçlendirmeniz ve marka bilinirliğini artırmanız tek çözüm yoludur.


Linkler ile SEO nedir?

SEO Dahili bağlantıları içeriklerinize yerleştirmek, okuyucularınızı web sitenizin diğer sayfalarına göz atmaya, markanız ve sunduğunuz ürünlerden nasıl yararlanabilecekleri ile alakalı daha çok bilgi edinmeye teşvik eder.
Anahtar kelime optimizasyonu SEO’nuza nasıl katkı sağlar? SEO’nun temel özelliklerini hatırlayın, Meta açıklamanızda anahtar kelime kullanımı, içerik heading etiketlerinizin anahtar kelime içermesi ve fotoğraf alt metninizde anahtar kelime bulunması, arama motorlarının sitenizi arama sonuçlarında alakalandırmasını ve yükseltmesini sağlar.
Kaçınılması Gereken SEO Hataları Nelerdir?


Düşük Kaliteli İçerik

Yukarıda belirtildiği şeklinde, içerikler SEO stratejinizin büyük bir kısmını içerir. İçerikler, çevrimiçi SEO görünürlüğünüze her vakit katkıda bulunur. Düşük kaliteli içerikler marka itibarınızı düşürdüğü gibi SEO görünürlüklerinizin de düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, yayınladığınız içerikleri yine yeniden gözden geçirmeniz tavsiye edilir.
Mobil Optimizasyonunu Unutmak: Dünya’da web sitelerinin büyük bir bölümü artık mobil cihazlarda sorunsuz olarak açılmaktadır. Sitenizin arayüzü mobil cihazlara uyum sağlamadıysa, okuyucularınızın sayfanızı ziyaret etme olasılığı daha düşük olur ve sayfanıza ulaşır ulaşmaz sayfanızı terk edebilir. Bu durum, hemen çıkma oranını artırdığı için SEO için olumsuz bir etki oluşturacaktır.
Sitede Analytics Kodunun Kullanılmaması:- SEO ve Analytics verileri, şirketlerin hizmetlerini nasıl geliştireceklerini, nasıl daha iyi içerik oluşturabileceklerini ve kitlelerinin ne istediğini anlayabilecekleri geniş bir veri zenginliği sunar. Analytics kodunun kullanmazsanız seo stratejilerinizi geliştiremezsiniz ve sitenizi ölçümleyemezsiniz.

OKUMALISIN!  404 Sayfası, Negatif SEO ve Anti SEO Etkileri

SEO sıralamaları iyi mi yapılır?

Arama motorları, algoritma denen karmaşık formüller ve sinyaller kullanır. Arama motorları için uyumlu bazı teknikleri uygulayarak sitenizin daha ahenkli olmasını sağlayabilirsiniz. Arama motorları bu sinyalleri değerlendirir ve sitenizin öteki sitelere nazaran hangi sırada bulunacağını belirler.

Bu sinyaller arasında anahtar kelimeler, içerik özgünlüğü, site mimarisi, meta etiketler, taranabilirlik ve öteki sitelerden linkler bulunur.
Arama motorlarının fazlaca gelişmiş suni zeka entegreli sistemleri vardır. Arama motorları niceliği değil, niteliği önemser.

Siteniz için SEO’da ilk adım hedef kitle analizidir. Hedef kitleniz kim? Sitenizi neden analiz ediyorlar? Sitenizi aradıklarında hangi anahtar kelimelerle sitenizi ziyaret ediyorlar? Bu detayları kullanarak hedef kitlenizin ilgisini hep üstünüzde tutacak ve onları harekete geçirecek güçlü ve etken içerikler oluşturabilirsiniz.

Sabırlı olun, Kullanıcıya odaklanın

Unutmayın web sitenizi içeriğinizin çekiciliğini ve kalitesini düşüren anahtar kelimeler ile doldurmak sıralamanızı yükseltmez, aksine düşürür. Sitenizi insanların toplumsal medya’da kolayca paylaşabilecek bir duruma getirmek ise seo optimizasyonunun öteki bir yoludur. Sitenize Facebook, Twitter, Pinterest ve Linkedin vb. linkler ekleyerek sitenizin bu mecralarda daha çok paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Geri linkler sitenizi yükseltir. Geri linkler, bir başka siteye sizin sitenize yönlendirme amaçlı bir rabıta konması ile oluşur. Arama motorları bu geri bağlantıları dikkate alır. Ancak birçok rastgele sitenin sitenize bağlantı vermesi sitenizi yükseltmeyebilir. Bu noktada da kalite, içerik uyumu ve arama ile sayfa alakası önem taşır. Bunlar çok karmaşık ve zaman alan işlemlerdir. Zamanla SEO çalışmalarını kendiniz meydana getirmeye başlayabilir yada bu alanda ustalaşmış yardımcı alacağınız bir ajans ile çalışmak isteyebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!