SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

intihab.com olarak, yaptığımız çalışmalarla başarı hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak yol haritaları çizen bir Antalya reklam ajansıyız. Projelerimizde gelecek odaklı ve yenilikçi fikirlerle hususi stratejiler oluşturuyoruz.

Antalya reklam ajansı intihab.com olarak bugün siz sevgili okuyucularımıza SEO uyumlu yazı nedir ve nasıl yazılır? Konusu üzerine ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. Öğrenmek ya da bilgilerinizi tazelemek için, okumaya devam edin!

SEO ahenkli yazı yazmak nedir?

SEO uyumlu makale yazmak, internet sitelerinin büyük arama motorları için daha görünür hale gelmesine destek olan bir yazma şeklidir. Kullanıcı bir konuyu aradığında, içerik kalitesi açısından kullanıcı dostu olan örneksiz içerikler ön plana çıkar.

SEO’da içerik yazımı neden önemlidir?

Bir web sitesi Google yada Yandex’de ne kadar yüksek sıradaysa, sitelerini o denli çok şahıs ziyaret eder. Daha fazla ziyaretçi, daha fazla satış veya yalnızca daha çok okuyucu, kullanıcı anlamına gelir. SEO emekleri gittikçe daha fazla istek görüyor, bundan dolayı tam olarak işin ne algılama geldiğini anlamalıyız.

SEO metin yazarı nelerdir?

Seo makalesi

SEO metin yazarı, bir dizi anahtar kelimeye bakabilen, bu cümleleri arayan birinin ne bilmek istediğini anlayabilen, net ve emsalsiz bir şekilde yazabilen kişidir. İyi bir SEO yazarının, okuyucunun içeriğini arama motorlarında bulmasına yardımcı olması için anahtar kelimeleri müessir bir biçimde kullanabilmesi gerekir.

İçerik Yazarı Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

İyi bir SEO yazarı olmak için şunları yapabilir olmanız gerekir:

 • Dil bilgisi kurallarına uygun, aleni ve öz olacak içerikler yazın.
 • Okuyucunun bilmek istediklerine odaklanın.
 • SEO anahtar kelimeleri, makale konusuna müsait bir halde kullanın.
 • Güvenilir malumat bulmak için mevzuları araştırın.
 • Okuyucunun hem keyif aynı zamanda oluşturduğunuz içerikten bilgi alması adına müsait tonu kullanarak yazın.
 • Etkileşim almak için zamanınızı iyi yönetin ve düzenli olarak içerik yayınlayın.
 • SEO ahenkli yazı iyi mi yazılır?
 • SEO’ya müsait makale yazmak için vereceğimiz mühim noktaları aklınızda bulundurun:
 • Yazdıklarınıza rehberlik etmek için anahtar kelime öbeklerini kullanın. Bu kelime öbeklerini arayan biri ne bilmek istiyor?
 • Dilbilgisel ve anlaşılması rahat içerikler yazın.
 • Metni daha taranabilir hale getirmek için başlıkları kullanın.
 • Anahtar kelimelerin bağlam içine uygun yerleştirilmiş olduğu için emin olun.
 • SEO uyumlu yazı yazmanın üç önemli aşaması
 • SEO ahenkli metin
OKUMALISIN!  Google'a Bağlı Popüler Uygulamalar

1.Aşama: Metin hazırlığı

Gerçek SEO metin yazarlığı döneminin ilk aşaması hazırlayacağınız metni evvelde planlamaktır. Kalemi kâğıda (parmakları klavyeye) koymadan ilkin konunuza biraz zaman ayırın ve ne yazacağınızı düşünün. Yazmaya başlamadan ilkin aşağıdaki sorulara da net cevaplar vermelisiniz:

Makalenizin amacı nedir? Neden yazıyorsun? Ne elde etmek istiyorsun?
Yayınınızın ana mesajı ne olacak? Cevaplamak arzu ettiğiniz anahtar soru nelerdir?
Kitleniz kim? Ne arıyorlar?
Parçanızı yazmak için hangi bilgilere ihtiyacınız var?
Bilgilerinizi hangi sırayla sunacaksınız? Makalenizin yapısı ne olacak?
Metin ve arama amacı

Listedeki ilk soru: makalenizin amacı nelerdir? Bunu önceden düşünmek önemlidir. Çünkü makalenizi nasıl yazmanız gerektiğini etkiler. Kullanıcıları bilgilendirmek mi istersiniz, eğlendirmek mi? Veya onları sitenizde bir şeyler yapmaya ikna etmek mi? Hazırlık adımı aynı zamanda ziyaretçinizin niyetini de dikkate almanız gereken zamandır.

Bir metin yazarken kullanacağınız dil açık ve kullanıcı odaklı olmalıdır.

2. Aşama: Metin yazımı

Şimdi gerçek SEO yazma işlemini başlatabilirsiniz! Bu, makalenize harcadığınız toplam sürenin yalnızca ’sini alır.

SEO metin yazarlığının bu bölümü için en önemli ipucu ancak yazmaktır. İnsanlar genellikle ilk cümleyi (veya konunun ilk paragrafını) bulmakta zorlanırlar. Ancak bu aşamada, ilk paragrafı tamamen yazmayı atlayabilirsiniz. Ya da ilk paragrafınızın içermesi gereken içeriğe ait birkaç kelime yazmanız ve ikinci paragrafı yazmaya başlamanız yeterlidir. Gönderinizin ana gövdesinden çıktıktan sonra başlangıçları ve sonları yazmak daha kolaydır.

Bir cümle gramer açısından doğru değilse yada ilginç geliyorsa, ancak devam edin ve henüz endişelenmeyin. Bu şeyleri bir sonraki aşamada düzenleyerek tekrar yazabilirsiniz. Yazma aşamasında, yazma akışında kalmak önemlidir.

Metninizin okunabilir olduğundan güvenli olun

Metni bir ekrandan okumak zordur. Bu nedenle okuyucularınızın blog yayınınızın tamamını okumasını istiyorsanız, okumayı kolaylaştırmanız gerekir. İçeriği naturel ve okunması rahat yayınlar, daha çok geri gelen ziyaretçi ve daha yüksek bir dönüşüm oranı ile sonuçlanır. Metninizin yazdığınız kitleye müsait olduğu için güvenli olun.

OKUMALISIN!  Kaliteli ve Ücretsiz Edu ve Gov Backlink Alma

Bu ipuçları SEO metin yazarlığı yapmanıza destek olacaktır.

Arada bir mola verin

SEO makaleleri oldukça yoğun bir süreç alabilir. Uzun süre yazarsanız, konsantre olmanın zorlaştığını görürsünüz. Bununla birlikte, kesin vakit aralığı her fert için farklı olacaktır. Zihninizin yorulmaya başladığını fark ederseniz, o vakit mola verebilirsiniz.

3. Aşama: Metin düzenlemesi

Yazınızı bitirdikten sonrasında, makalenizin ilk taslağına haiz olacaksınız. Bu ilk taslak, yazının son aşamasında geliştireceğiniz şeydir.

SEO Uyumlu Makalede Görsel Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

SEO ahenkli makalelerde ne olursa olsun görsel yada video kullanımına yer verilmelidir. Görsel kullanımında dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim nokta, fotoğrafın adlandırılması ve alt etiketidir. Kullanacağınız görsel adında Türkçe karakter veya boşluk olmamalıdır. Alt etiketinde görselle ahenkli kelimeler kullanılmalıdır. Burada en mühim şey hedeflediğiniz anahtar kelimenin görsel isminde ve alt etiketinde geçmesidir.

SEO ahenkli makalelerde özgün olarak yazdığınız içeriğin muhtelif görsel ve videolarla desteklenmesi oldukca faydalı olacaktır. Bu, sizin yazdığınız makaleye egemen olduğunuz ve ziyaretçileriniz için açıklayıcı içerik ürettiğiniz anlamına gelmektedir. Makaleniz 500 kelimeye sahipse minimum 2 görsel, 1000 kelimeye haiz ise minimum 3 görsel kullanabilirsiniz.

Geri linkler SEO için neden önemlidir?

Geri linkler SEO çalışmalarının (arama motoru optimizasyonu) en mühim bileşenlerinden biridir. Google’ın algoritması, bir kişinin yapmış olduğu her aramada en emin, en kıymetli sonuçları vermeye çalışmak için dikkatle tasarlanmıştır. Bunu yapmak için arama motoru algoritması, her bir web sitesinin ve internet sayfasının ne kadar emin bulunduğunu belirlemeye destek olmak için bir dizi farklı sıralama faktörü tasarlamıştır.

Backlink, makale içinde yazdığımız başka sayfalara bağlantı vermek için oldukca önemlidir. Örneğin: Kurumsal kimlik makalesi yazdığımızda logodan bahsediyorsak amblem kelimesinde yazdığımız içeriğe link vermeliyiz. Backlink sitemizdeki makale sayısı arttıktan sonrasında yapılması tavsiye edilen bir işlemdir.

OKUMALISIN!  404 Sayfası, Negatif SEO ve Anti SEO Etkileri

SEO uyumlu makalede kullanılması gereken kelime sayısı ne kadar olmalı?

Makalede minimum 300 kelime olmalıdır. Konuya müsait anahtar kelime oranı %2,5-3.0 içinde kullanılabilir. Kullanacağınız anahtar kelimeler makalenizin İlk 50-100 kelimesi arasında bulunmalı ve kalın, italik ve altı çizili olarak içerikte yer almalıdır. Ayrıca içeriğin görsellerinden minimum 1’inin alt etiketi anahtar kelime olmalıdır.

SEO ahenkli antet nelerdir?

Web’te yayınlanan her sayfada, sayfanın bölümünde tanımlanmış bir HTML başlık etiketi bulunur. Herhangi bir CMS kullanıyorsanız, antet etiketi bir sayfanın yada makalenin başlığında yazılana nazaran otomatikman oluşturulur.

Yani, HTML başlık etiketi bir sayfanın “resmi” başlığıdır. Arama motorlarında çıkan sonuç sayfalarında gösterilecek olan şey bu başlıklardır. Başlık etiketi, toplumsal medyada paylaşıldığında sayfa veya yayın başlığı olarak da kullanılır. Başlıklar kısa ve bilgilendirici olmalıdır ve hedef anahtar kelimelerinizi içermelidir. Diğer taraftan makalenizin antet kelime sayısının, 50-60 karakter arasında olması idealdir.

H Etiketleri makale içerisinde alt başlıkları işaretlediğimiz etiketlerdir. Anahtar kelime h1 etiketi ile kullanılmalı ve başlamalıdır. H1, H2, H3 .. H6’ya kadar devam etmektedir. H Etiketleri yazının hiyerarşisini Google botlarına iletir.

H etiketleri kurgusu şöyleki yapılmaktadır:

 • H1 – Ana Başlık
 • H2 – Alt Başlık
 • H3 – Alt Başlığın Alt Başlığı
 • kurgusu ile tertipli ve seo uyumlu özgün makaleler oluşturabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!