SEO ve SEM Nedir? SEO ve PPC’nin Farkları

SEO ve SEM arasındaki farklar, Arama motoru optimizasyonu veya Arama motoru pazarlama yaygın olarak bilindiği gibi, Google’da ve öteki arama motorlarında internet sitesinin üst sırada yer alması için yapılan bütün dijital marketing operasyonları ve yatırımlarıdır. Her iki süreç de arama motorlarında görünürlüğü artırmayı amaçlamaktadır.

SEO ve SEM Nedir?

SEO Nedir?: Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Web sitenizi arama dostu hale getirmek için internet sitenizin optimizasyon sürecidir. Böylece, arama motoru sonuçlarında daha yüksek bir sıralama elde edersiniz. SEO emek harcamaları, doğal sonuçlarda internet sitenizin görünürlüğünü artırır. Search Engine Marketing (SEM) ücretli sonuçlarda Google’da ve bütün arama motorlarında internet sitesinin görünürlüğünü artırmanıza yardımcı olan bir dijital reklamcılık uygulamasıdır. SEO ve SEM nedir? Sorularına cevap veremiyorsanız büyük olasılıkla başarıya ulaşmış bir reklam kampanyası oluşturamazsınız.

SEM Nedir?: Arama Motoru Pazarlamasının anlamına gelen dijital reklamcılık kavramının kısaltmasıdır. Ayrıca, tıklama başına ödeme anlamına gelen PPC olarak da adlandırılır. Google’da yada herhangi bir tıklama başına ödeme platformuna reklam veren bir şahıs yada kurum, yayıncıya her tıklama için muayyen bir tutarda ödeme yapmalıdır. SEM nedir? Sorusuna cevap veremiyorsanız reklam kampanyalarınızı kurgulaması için ustalaşmış bir ajanstan yardım almanız öneri edilir.

SEO ve SEM Neden önemlidir? Ne algılama gelir?

SEM Nedir? Sorusunun cevabı aslına bakarsak arama sonuçlarında daha iyi bir liste elde etmek için internet sitenizi optimize etmek için SEO’nun ötesine geçmesidir. SEO, kadar uzun vakit beklemeden PPC reklamcılığını kullanarak daha çok arama motoru ziyaretçisi edinerek satış ve dönüşümlerinizi kısa sürede artırabilirsiniz.

En yaygın SEM en iyi uygulamalarından bazıları şunlardır:

  • Anahtar kelimeleri yerleştirme ve anahtar kelime analizi kullanma.
  • Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile reklam maliyetlerini düşürme.
  • Yerel ve coğrafi hedefli web siteler için reklam içerikleri oluşturma.
  • Tıklama başına ödeme (PPC) reklam kampanyalarını en doğru reklam stratejisi ile yapılandırma.
  • Reklam ilgi düzeyini çoğaltmak ve reklamlarınızı öne çıkaran TO (Tıklama Oranı) optimizasyonları ve geliştirmeleri yapmak.
OKUMALISIN!  Google'a Bağlı Popüler Uygulamalar

SEM ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

SEM, SEO’dan daha geniş bir terimdir. SEO, arama motorlarının ücretsiz arama sonuçlarında daha üst sırada olmayı ve organik arama sonuçları ile uzun vadeli yapılan dijital pazarlama planı için tercih edilir. SEM ise, web sitenizi yada işletmenizi internet müşterilerine tanıtmak ve web sitenize daha fazla hedeflenmiş trafik göndermek için arama motorlarını kullanır.

Örneğin, Google’da arama meydana getiren bir kişi, “En İyi fiyat karşılaştırma sitesi” sorgulamak için bir arama motoru kullandığında internet sitenizi arama sonuçlarında yüksek rekabet olduğundan muhtemelen bulamayacaktır. Ücretli reklamlar yada sponsorlu linkler, naturel arama sonuçlarının üzerinde yada yanında bariz bir şekilde gösterilen, rekabeti yalnızca tıklama başına maliyet ile oluşan bağlantılardır. Bu açıdan bakıldığında PPC (SEM) reklamları kısa vadede oldukça avantaj sağlayabilir.

SEM ve SEO’yu Güçlendiren Faktörler:

Arama Motoru Pazarlaması, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)’dan basit benzer biçimde görünse de geniş ve daha stratejik bir dijital marketing planlaması yapmayı gerektirir. SEM’inizi geliştirmek için SEO’nun imkanlarından faydalanabilirsiniz. Kusursuz SEO alt yapısına sahip bir web sitesinin SEM reklamlarında bir adım önde olacağına emin olabilirsiniz.

Bir web sitesine sahipseniz, Arama Motoru Pazarlaması (SEM) için SEO denetimlerini vb. Web site performansını geliştirme araçlarını kullanarak reklamlarınız için daha uyumlu bir internet sitesi ve reklamlarınız için kuvvetli sayfalar oluşturabilirsiniz. Bu işlemleri yapmanız sonrasında yüksek oranda dönüşüm ve satış elde etmeniz de daha oldukça kolaylaşacaktır. SEM için uygulanan SEO çalışmaları reklam maliyetlerinizin de düşmesini sağlayarak ticari kazançlarınızın artmasını sağlayacaktır. SEM’i güçlendiren SEO faktörlerini uygulamaya başlamak ister misiniz?

İşte işinizi büyütmeniz için dikkate almanız ihtiyaç duyulan 7 SEO ve SEM Yönetimi kuralı:

Etkili bir plan yapmak: Öncelikle SEO ve SEM’in ne demek bulunduğunu bilmelisiniz. Doğru bilgi ve planlama olmadan SEO ve SEM yaşamına adım atmayın. Hedef kitlenizi inceleyin, gereksinimlerini belirleyin ve ürününüzün beklentilerini iyi mi karşılayabileceğinizi tespit edin. En iyi rakiplerinizi ve rakiplerinizin reklam stratejilerini belirleyin. Belirli hedefleri ve karşılaştırmaları test edin.

En iyi anahtar kelimeleri bulun, seçin ve sitenizde kullanın: Anahtar kelimeler, SEM kampanyanızın temelini oluşturur. İşletmenizle alakalı ve müşterilerinizi hedeflemenize destek olabilecek anahtar kelimeleri arayın. Gerekirse, Keyword Discovery, Wordtracker ve Google Ads tarafından sağlanan anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. Karar verdiğiniz bütün anahtar kelimeleri reklam kampanyanızı başlatmadan önce kesinlikle sitenizde yada sayfalarınızda kullanmaya özen gösterin.

OKUMALISIN!  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Sitenizin içeriğini optimize edin: SEO için optimize edilmiş bir içerik, SEM kampanyalarında fazlaca avantajlıdır. Reklam sayfalarınızda kullanmayı planladığınız içinde ne olduğu bir yerden kopyalamayın. Özgün ve kaliteli içerikler oluşturmayı gaye edinin. Web sitenizin içeriği, markanızı, tarzınızı, işletmenizi, amacınızı tanımlar.

İçeriklerinizin tamamı mükemmel, kompleks olmayan bir dilde yazılmalı ve işinizle ilgili olmalıdır. Ayrıca, yalnızca içeriğe değil, bununla birlikte sayfadaki SEO’veya odaklanmalısınız. Anahtar kelimelerin reklam sayfalarınızın içerisinde olan içeriklerinizde doğru halde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Sayfa başlığı etiketleri, idareci adları, başlık etiketleri, dosya adları, meta antet etiketleri, meta açıklamalar,ı alt etiketler vb. Anahtar kelimeyi içermelidir ve içerikle ilgili olmalıdır.

Web sitenizin hızına ve performansına odaklanın: Sitenizi PageSpeed Insight, Dareboost, Pingdom, Gtmetrix vb. Araçlar ile kontrol edin. Sonuçlarda belirtilen bütün hataları düzeltin.
Sitenize kaliteli linkler edinin: Diğer internet sitelerinden dış linkler oluşturmak, tanıtım linklemeleri hedef kitlenize ulaşmanız ve sitenizin otoriterisini artırmanız için gereklidir.
Yatırım Getirisi odaklı ücretli arama kampanyasını denetleyin: Sponsorlu bağlantı arama sonuçlarında Tıklama Başına Ödeme reklamcılığı (PPC), tam bir Yatırım Getirisi odaklı marketing fırsatı sunar. Kampanya türlerinizi belirleyip hemen işinizi büyütmek için reklam kampanyalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.
Sonuçları takip edin: Sadece stratejileri uygulayıp beklemeyin, ilerlemeyi de kontrol edin. Reklam stratejiniz iyi değilse, teklif stratejisi planınızı değiştirebilir ve yeniden güçlü bir planlama yaparak harekete geçebilirsiniz.

SEO ve SEM Kampanyalarını hemen kullanmaya başlamalı mıyım?

SEO, SEM hizmetlerinin bir alt hizmeti olarak bilinir. İnternette işinizi büyütmek istiyorsanız, hem organik aramalarda yer almalı aynı zamanda SEM reklamları ile görünür olmanız gerekir. 2020’de küçük ölçekli bir işletmenin hem SEO bununla beraber SEM’e ihtiyacı vardır.

SEM, masaüstü yada mobil internet araması yoluyla daha fazla web trafiği elde etmek için arama motoru pazarlamasında ücretli arama ağı reklamlarını içeren oldukca amaçlı reklam kampanyalarıdır. SEM’in açılımı, hem ücretli reklamları aynı zamanda SEO’yu anlatım eder, sadece esas olarak ücretli reklamlara odaklıdır. Ücretli bir arama ağı reklamı, yeni müşteriler çekmek, arama motoru görünürlüğünü artırmak ve öteki pazarlama kampanyalarını desteklemek için bilinen en etken yoldur. Genellikle arama motorları, reklam programı olarak adlandırılan tıklama başına ödeme (TBM), tıklama başına maliyet (TBM) sistemi kullanır. Sıralama sistemi, teklifin miktarı ve nitelik puanı kriterleri hangi reklamların hangi sırada görüneceğini belirler.

Arama motoru pazarlamasının en büyük gücü, reklamverenlerin reklamlarını bu ürünleri ve hizmetleri satın almak isteyen müşterilerin önüne çıkarmasıdır. Başka hiçbir reklam aracı bunu yapamaz, bundan dolayı arama motoru pazarlaması işinizi bir sonraki seviyeye taşımanız için oldukca etkilidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!