Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Stok fotoğrafçılık, internette en sık karşılaşılan ifadelerden birisi. Özellikle içinde fotoğraf geçtiği için fotoğrafla ilgilenenlerin derhal ilgisini çekiyor. Peki stok fotoğrafçılık nedir? En rahat tabiriyle stok fotoğraf; yaşanılan anı, durumu, mesajı, fikri özetleyen hazır görseller demektir.

1920’li yıllardan itibaren literatüre dahil olan yığın fotoğrafçılık, günümüzde devasa bir sektör haline gelmiştir. Özellikle 2001 senesinde Google’ın fotoğraf arama hizmetini devreye sokmasıyla sektör, internet ortamına taşınmış, zaman içinde pek fazlaca stok fotoğraf ajansı piyasaya çıkmıştır. Bunlar yığın fotoğraflardan para kazanma düşüncesini de bununla beraber getirmiş, fotoğrafla ilgilenen kişiler için görsellerini satıp paraya dönüştürebilme fırsatı sunmuştur.

Stok Fotoğraftan Nasıl Para Kazanırım?

Fotoğraftan para kazanma fikri ilk etapta cazip gelebilir. Fakat sanıldığı kadar basit değildir. Daha önceleri sektörün getirisi daha çok idi. Fakat parlak zeka telefonlar ile birlikte hepimiz belli bir düzeyde resim çeker oldu. Bu da profesyonel fotoğrafçılığın tesirini azalttı.

Yine de bazı siteler üstünden emsalsiz fotoğraflarınızı satabilirsiniz. Zaman alsa da iyi gelirler elde edebilirsiniz. Bunun için ilkin üye olmalı, üyelik şartlarını yerine getirmelisiniz.

Ardından çektiğiniz fotoğrafları belirtilen koşullarda ve kalitede siteye yüklemelisiniz.

Yüklediğiniz görsele anahtar kelimeler üstünden ulaşılacağından uygun anahtar kelimeler girmelisiniz.

Yüklenen görselinizin onay almasını ve onaylanan görsellerinizin satışının gerçekleşmesini beklemelisiniz.

Ücretli Stok Fotoğraf Siteleri

Shutterstock: Tüm dünyada en geniş kütüphaneye haiz stok fotoğraf sitesi kabul edilmektedir. Çünkü sitesinin kütüphanesinde 200 milyondan fazla resim yer alıyor. Sadece fotoğraf değil, video, müzik şeklinde farklı içerikler de sayfada bulunuyor.
Adobe Stock: Dünya çapında yığın resim sitelerinden birisidir. Toplamda 90 milyondan fazla resim, video, grafik, şablon sitede bulunuyor. Adobe programlarını kullanalar direkt program üstünden Adobe Stock’a erişim sağlayabiliyorlar.
Depositphotos: En büyük yığın fotoğraf sitelerinden birisidir. Kütüphanesinde 75 milyondan fazla fotoğraf, vektör, grafik, video bulunuyor. Kullanıcılarına oldukca geniş bir kategori sunuyor ve bazı kategorilerdeki içerik rakamları ile önder pozisyonda yer alıyor.
123RF: Çok geniş çaplı bir arama motoruna sahiptir. Kütüphanesinde 103 milyondan fazla ücretsiz vektör, resim, görüntü, ses bulunuyor. Dolayısıyla kullanıcılarına hem ücretli hem ücretsiz içerikler sunuyor.
IStock: Google’ın görselleri için iş birliği yapmış olduğu sitelerden birisidir. Şirketin yığın resim kütüphanesinde 50 milyondan fazla fotoğraf yer alıyor.

OKUMALISIN!  Adblock Nedir? Yararlı mı Yoksa Zararlı mı?

Shutterstock ile Nasıl Para Kazanılır?

Shutterstock, bu alanda en oldukca tercih edilen site olduğundan Shutterstock para kazanma mevzusuna ayrı bir antet açmakta fayda var. Shutterstock üstünden ancak stok fotoğraflarınızı değil, videolarınızı, vektörlerinizi (çizim) de satarak para kazanabilirsiniz.

Shutterstock yığın para kazanma için ürünlerinizin ehil kalitede ve özgün olmaları gerekiyor. Yükleyeceğiniz fotoğrafların en az 4 MP ve net olması gerekmekte. Eğer yüzleri bariz olarak gözüken kişiler ürünlerinizde yer alıyorsa, bunlardan aldığınız yazılı izinleri de platforma yüklemeniz gerekiyor. Değilse ürünleriniz reddediliyor.

Vektörel çizimleriniz ise eps formatında olmalı. Videolarınızın net ve telif içeren herhangi bir içeriğe haiz olmaması isteniyor.

Site üzerinden para kazanabilmek için öncelikle satıcı hesabı oluşturmalısınız. Gelen ekranda gerekli detayları eksiksiz doldurmalı ve e-posta doğrulamasını yapmalısınız. Doğrulamadan sonra ödeme alabileceğiniz seçenekler karşınıza geliyor. Buradan kendiniz için uygun olanı belirleyip adım adım istenenleri girdikten sonra sayfanızı tamamlıyorsunuz.

Sanılanın aksine Shutterstock’a kayıt, satış işlemleri için geçişlik gerekmiyor. Kimlik bilgileriniz veya banka bilgileriniz talep edilmiyor. Aracı ödeme şekilleri kullanılıyor. Sizin için en uygun olanı seçebiliyorsunuz.

Shutterstock ile para kazanmak için referans bağlantı ekleme yöntemini de kullanabilirsiniz. Satıcı olduktan sonrasında promosyon sekmesinden ‘Yönlendirme Programı’na tıklayabilir, size en uygun linki istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz. Sizin aracılığınızla satın alma gerçekleştiğinde belli bir yüzde kazanırsınız. Bir fotoğrafınız sitede, onlarca defa satılabilir.

Free Stok Fotoğraf Siteleri

Freepik: Site, stok fotoğraf alanında ün yapmış sayfalardan birisi. Fakat kütüphanesinde fotoğraftan oldukca daha fazlasını bulunduruyor. Çizimler, vektörler, PSD dosyaları benzer biçimde değişik içerikler bulundurması Freepik’i oldukça daha hususi kılıyor. Özellikle grafikle uğraşanların, çizim yapanların göz bebeği konumunda yer alıyor. Ücretsiz içeriklerin yanında ‘Premium’ içeriklerden de faydalanılabiliyor.
Pexels: Free yığın fotoğrafçılık konusunda en geniş kütüphaneye sahip sitedir. Teknolojiden sanata, spordan tarıma, şehirlerden yapılara kadar pek oldukca konuda, yüksek çözünürlüğünde olan fotoğrafı sitede bulabilirsiniz.
Pixabay: Kategorileri oldukça detayı olmasa da pek fazlaca konuda parasız stok fotoğraf bulabileceğiniz sayfalardan birisi. En büyük avantajlarından birisi, kullanıcılarının istediği anahtar kelimede arama yapabilmesi. Orta boyuttaki görselleri üyelik oluşturmadan indirebilirsiniz. Eğer XL boyutta görseller istiyorsanız ilkin üye olmanız gerekiyor.
Gratisography: Sitenin kütüphanesine her hafta yeni fotoğraflar ekleniyor ve daha çok eğlenceli fotoğraflar yer alıyor. Site içinde arama yapamamak bir dezavantaj olsa da entresan içeriklere ulaşabiliyorsunuz.
Unsplash: Sitenin ara yüzü pek ilginç gelmeyebilir; fakat içerik yönünden işinize yarayacaktır. Sitenin kütüphanesine her on günde bir on yeni resim eklendikten sonra büyümeye devam ediyor. Gün geçtikçe daha da büyüyeceğini söyleyebiliriz.
Flickr: Sitenin güzel bir veri tabanı var. Bunun haricinde siz de fotoğraf yükleyebiliyor, düzenleyebiliyor, arkadaşlarınızı ekleyebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz. İlk başta Yahoo maili ile kayıt olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gereken fotoğrafın lisansı kime aitse paylaşırken onu kaynak göstermeniz. Sunumlarınızda, blog yazılarınızda kullanacağınız fotoğrafın üstüne kişinin, kurumun adını yazmanız yeterli.
Superfamous: Site, özellikle doğa ve görünüm fotoğraflarına ihtiyaç duyanlar için oldukca geniş bir kütüphaneye haiz. Blog sahiplerinin en gözde sitelerinden birisidir. Fotoğraflar çoğu zaman yüksek çözünürlüktedir.
Picjumbo: Site, bir çok siteden farklı olarak başarıya ulaşmış bir kategorizasyona sahip bulunuyor. Geniş bir veri tabanı var ve sağ üst köşede yer edinen arama kısmından anahtar kelimenizi girerek arama yapabiliyor, dilediğiniz fotoğrafı kolayca indirebiliyorsunuz.
Little Visuals: Site, diğer yığın resim sitelerinden farklı bir özelliğe de haiz. Siteye girip arzu ettiğiniz görseli indirebiliyorsunuz. Ayrıca mail adresiniz karşılığında site, her hafta yedi görseli mailinize ücretsiz olarak ulaştırıyor.
SplitShire: Site, fazlaca geniş bir veri tabanına haiz. Fotoğraflar da son aşama eğlenceli. Dilediğinizi kolaylıkla indirip kullanabiliyor, arama kısmından anahtar kelime araması yapabiliyorsunuz.
Snapwire Snaps: Site, pek oldukca farklı kategoride geniş bir arşive haiz. Diğer yandan her hafta 7 yeni resim ekliyor. Rahatlıkla fotoğraf indirebileceğiniz gibi mail adresinizi vererek haftada 7 yeni resim alabiliyorsunuz.
Im Free: Site, kullanıcılarına yalnızca parasız fotoğraflar sunmuyor. Bunun yanında ücretsiz şablonlar da sağlıyor. Mimarlık, spor, iş hayatı, müzik, eğlence, teknoloji şeklinde pek oldukca kategoride, değişik çözünürlüklerde yüzlerce fotoğrafı sitede bulabiliyorsunuz. Buton tasarımlarına erişebiliyor, anahtar kelime araması yapabiliyorsunuz. Flick yönlendirmesi ile istediğiniz fotoğrafı indirebiliyorsunuz.
Freeimages: Sitede kategori seçeneği ve arama yapma özelliği bulunuyor. Fakat arama yaptığınızda en üst sırada öneri görselleri yer alıyor. Bunlar ücretli stok fotoğraf sitelerinden geliyor. Biraz aşağı indiğinizde ücretsiz fotoğrafları görebiliyor ve indirebiliyorsunuz. İndirme yapabilmek için önce üye olmanız isteniyor.
The Stocks: Site aslına bakarsak tüm ücretsiz stok resim sitelerini tek platformda görebilmenizi, arama yapabilmenizi sağlıyor. Sol tarafta yer edinen sitelerden birini tıklayarak o sayfadaki yığın fotoğrafları görebiliyorsunuz. Kolayca indirebiliyorsunuz. Sayfalar içinde kaybolmak istemeyenler için mükemmel bir seçenek diyebiliriz.

OKUMALISIN!  Pinterest ile Websitenizde Etkileşim Sağlama

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Slotbar
-

Sekabet giriş

- Cratosslot giriş
error: Alert: İçerik korunuyor!